Whatsapp Hattı0552 513 68 80

SON DAKİKA
Ana Sayfa » Köşe Yazarları » Yumuşak Doku Romatizmasından Korunmak

Yumuşak Doku Romatizmasından Korunmak

Fzt.Abdullah Güdendede

Fzt.Abdullah Güdendede

tüm yazıları
A - +

Köşe Yazarları - 14.09.2017 - 11:33

Mevsimlere göre vücudumuzda fiziksel ve ruhsal değişimler olur. Her mevsimin beden ve ruhumuz üzerine kendine has etkileri vardır. Bu etkiler ile değişen ruh halimiz bazen karamsar, bazen duygusal bazen de sinirlilik yapabiliyor. Bedende ise kasılmalar ya da gevşemeler olabiliyor. Bunların etkilerini daha da detaylı incelediğimizde ruh ve bedenin bir ahenk içerisinde olduğunu görebiliriz. Karamsar bir ruh hali varken gevşemiş bir kas yapısı görmeniz çokta mümkün değildir. Sağlıklı bir bireyseniz bu uyum süreçleri ve değişimleri atlatmanız daha kolay olabilir. Yumuşak doku romatizması yanı fibromyalji gibi bir rahatsızlığınız söz konusu ise geçişler o kadar da rahat atlatılamayabiliyor.

İnsanı oluşturan ruh ve beden ikilisi sağlık açısından korunması gereken bir birlikteliktir. Bu birliktelikte ayrı yarı etkileyen hastalıklar olduğu gibi ikisini birlikte etkileme gücü olanda vardır. İşte yumuşak doku romatizması beden ve ruh sağlığını etkileme imkanı olan bir hastalık olarak karşımızdadır. Beden de hissedilen ağrılar ve çaresizlik hissi insanı yıpratır. Çözümsüzlük ve ağrılı noktalarda artışta psikolojik olarak yıpranmayı artırır. Bunun yanı sıra psikolojik gelgitler de ağrılı noktaların tetiklenmesine neden olabilir. Bu kısır döngü ile ruh ve beden de çıkmazlar oluşur. Fibromyalji rahatsızlığının en kötü yanı da bu çıkmazlardır. Tahlil sonuçlarında herhangi bir bulgu çıkmaması, görsel olarak çokta özel bir farklılık olmaması hastaların en yakın çevrelerine bile kendilerini ifade edememelerine neden olur. Bu durumda yine bir ruhsal çöküntü haline sebep olur.

Yumuşak doku romatizması yani fibromyalji için tedavi olarak uygulanan yöntemler olsa da bunlarında yanında mutlaka yapılması gereken hasta bilinçlendirme yapılır. Egzersiz alışkanları bunun başında gelir. Beden ve ruh ikilisi üzerine oldukça kesin etkileri olan egzersizler bireye özel bir reçete halinde oluşturulmalıdır. Altın kurallar diyebileceğimiz özel tavsiyelerden oluşan ve vücut için vazgeçilmez olan öneriler hastaya öğretilmelidir. Kas uzunluk gerilim ilişkilerinin düzeltilmesi için gerekli hareketler yapılmalıdır. Bunun yanında psikolojik destek alması da uygun olduğu söylenebilir.

Fibromyalji zorlu bir rahatsızlıktır. Bundan korunmak beden ve ruh sağlığımızı korumaktan geçmektedir. Modern çağda hıza kendimizi kaptırıp bu ikili yapının dengesini koruyamasak çıkmazda kalabiliriz. Bu yüzden koruyucu sağlık için fizyoterapi hizmetlerinden faydalanmayı ihmal etmeyelim.

Sağlıklı, mutlu ve ağrısız günler dileğimle…

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
marka
marka
marka
Reklam Bilgi0552 513 68 80 E-Postabirlikhaber@hotmail.com
SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021