SON DAKİKA
Ana Sayfa » Köşe Yazarları » Yaz Geldi Bel Sorunları Arttı

Yaz Geldi Bel Sorunları Arttı

Fzt.Abdullah Güdendede

Fzt.Abdullah Güdendede

tüm yazıları
A - +

Köşe Yazarları - 05.05.2018 - 11:21

Yaz mevsimi geldiğini hissettirmeye başladı. Aksaray da yaz demek iş sezonunun açılması demektir. Tarımsal faaliyetlerin yüksek olduğu bir yer olan memleketimiz de yaz sezonunda işler yoğunlaşır. İş yükünün bireyin emeği üzerinden olması vücut sistemlerine olan yüklenmenin artmasına sebep oluyor. Teknolojinin tarımda kullanımının artması bu rahatsızlıkları azalttığını düşünebilirsiniz ancak durumun zannettiğiniz gibi olmadığını şimdiden söylemeliyim.

Tarımda makine kullanımı artması bireyin iş gücünü azaltmadı. İşe dâhil olan birey sayısını azalttı. Bu demek oluyor ki bireyin kendi üzerine binen iş yükü azalmadı iş yükünün türü değişti. Bel rahatsızlıklarında sadece ağır iş yapanlarda olmadığı zaten bilinen bir durumdur. Masa başı çalışanlarda da bel problemleri görülüyor. Bu yüzden çiftçilikle uğraşanlarda traktör başında geçen oturma süresinin artması başlı başına bir bel ağrılarının artması sebebidir. Sürekli tekrarlayıcı hareketler ağır yük altında olmasa bile yine bel sağlığını olumsuz etkiler. Çiftçi olanların bildiği gibi tarımsal işlerde büyük oranda makine işi yapsa da tekrarlı hareketler mecburen bireyin yardımı ile oluyor. Bunun haricinde sıcak ve soğuk dengesizliklerinin yoğun olarak görüldüğü bölgemizde terleme-üşütme sorunu bel ağrılarının artmasında önemli bir yere sahiptir. Açık alanda güneş altında çalışmak gündüz bu şekilde gecede tam tersi soğukla yüzleşmek memleketimizin kaderinde var. Traktörlere konulan klimalar ise aslın da şehir hayatında problem olduğu için köye de bu sorunu taşımak zorunda kalmışızdır. Klimanın zararları üzerine ayrı bir yazı yazmak gerektiğini için hiç bu konuya girmeyeceğim.

Çiftçilerin bel ağrılarının bu mevsimlerde artması olası bir durumdur. Önemli olan bunun farkında olmaktır. Bel ağrısı yaşayan ya da yaşamayanların bundan korunması gerektiği malumunuzdur. Korunmanın nasıl olacağı konusu ise sorunun oluşumunda anlattığımız konularda gizlidir. Sorunu oluşturacak durumların önceden bilinmesi ve bunlardan sakınılması gerekmektedir. Teknolojinin tarımda kullanımın artması sadece problemi ortaya çıkartacak olan alanı değiştirmiş oldu. Bel sorunları yük taşımakla ortaya çıkan bir sorun olmadığı için bu teknolojinin getirdiği nimetlerin kullanımının da bir uzman tarafından değerlendirilip bel için risk faktörlerinin ortaya konulması gerekir.

Teknoloji ne kadar ilerlese de bel sağlığı için risk faktörleri hiçbir zaman tamamen ortadan kalkmayacak. Bel sorunlarının tetiklenmesinde sadece ağır taşıma sebep olarak görülmediği için diğer risk faktörlerinin de iyi analiz edilmesi gerekir. Sağlığımızı korumak için uzman yardımı almak gerekir. Sorunları yaşamadan önce korunmak en doğru yaklaşımdır.

Sağlıklı, mutlu ve ağrısız günler dileğimle…

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com
SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021