Hastalıktan Ari İşletme Sertifikası Törenle Verildi

Ana Sayfa » Haberler » Ana Manşet » Hastalıktan Ari İşletme Sertifikası Törenle Verildi
14 Aralık 2018 - 9:41 | 36 kez okunmuş
Hastalıktan Ari İşletme Sertifikası Törenle Verildi

84 Adet Büyükbaş Hayvan İşletmesine ‘’Hastalıktan Ari İşletme Sertifikası’’ Törenle Verildi

Ülkemizde ne yazık ki yaygın olarak, köylerde ve çiftliklerde bulunan büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda Tüberküloz, Brusella, Mavidil gibi insan sağlığı ve hayvan sağlığı açısından sakıncalı hastalıklar sıklıkla görülmektedir. Bu hastalıklar halk sağlığı açısından büyük risk teşkil etmektedirler. 2010 yılı itibarı ile Avrupa Birliği ile Tarım ve Orman Bakanlığımız ortak proje başlatarak ülkemizdeki hayvancılığı daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir hale getirmek için hastalıktan Ari İşletme sertifika programına başlanmıştır.

Proje kapsamında, işletmeler 6 ayda bir tam teşekküllü sağlık taramasından geçirilir, bağımsız laboratuarlar tarafından her hayvandan alınan kanlar analiz edilir, tüm sonuçlar temiz çıktığı taktirde işletme “Hastalıktan Ari İşletme Belgesi” almaya hak kazanır ve işletmedeki her hayvan devlet tarafından maddi olarak desteklenir.

Bu kapsamda hayvanları kayıt altına alınmış, hayvan refahı açısından asgari teknik ve hijyenik şartları taşıyan, işletmesinde karantina ünitesine sahip, süt sağım ünitesi veya soğutma tankı bulunan, işletmeye hayvan giriş-çıkışlarında gerekli izolasyon ve sağlık kurallarını uygulayan, hayvan hareketleri (doğum, ölüm, mecburi kesim vb) ve sağlık şartları ile ilgili kayıt tutan damızlık süt işletmeleri hastalıktan ari işletmeler için sağlık sertifikası müracaatında bulunabilmektedir.

Yapılan titiz çalışmalar ile İlimizde 2018 yılında ari işletme statüsü kazanan 84 adet büyükbaş hayvan işletmesine ”hastalıktan ari işletme sertifikası” Tarım ve Orman İl Müdürü Bülent Saklav tarafından kendilerine hizmet binasında törenle verildi.

İl Müdürü yaptığı açıklamada amacımız “Hastalıktan Ari İşletmeler İçin Sağlık Sertifikası” sayısını arttırıp güvenilir gıda erişimini sağlamak ,Türkiye genelinde 4.sırada yer aldığımız ve güvenilir illerden bir tanesi olmak” Dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

Taş Kırma Ünitesi Hizmete Başladı

Taş Kırma Ünitesi Hizmete BaşladıAksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde taş kırma ünitesi hizmet

Ekonomi Şurasında Aksaray’ın Talepleri Dile Getirildi

Ekonomi Şurasında Aksaray’ın Talepleri Dile GetirildiTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu,

Et ve Süt Satışlarından Kesilen Mera Fonu Kesintisi Kaldırıldı

Et ve Süt Satışlarından Kesilen Mera Fonu Kesintisi KaldırıldıAksaray Ticaret Borsası girişimleri sonucunda Mera Fonu kesintisi 18.01.2019 Tarih

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN