SON DAKİKA

Genel Sağlık Sigortası Tüm Hastanelerde geçerli

Ana Sayfa » Haberler » Ana Manşet » Genel Sağlık Sigortası Tüm Hastanelerde geçerli
15 Mayıs 2020 - 16:45 | 49 kez okunmuş
Genel Sağlık Sigortası Tüm Hastanelerde geçerli

Sosyal Güvenlik İl Müdürü Bilal AKGÜN içinde bulunduğumuz haftanın Sosyal Güvenlik haftası olduğunu Pandemi süreci nedeniyle kutlamalar yapılmayacağını belirterek basın mensupları aracılığı ile tüm vatandaşlarımızın sosyal güvenlik haftalarını kutladığını iletti. Ardından son günlerde basında adını sıkça duyduğumuz bir uygulama olan Genel Sağlık Sigortası hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

İl Müdürü Akgün açıklamalarında Genel sağlık sigortasının kişilerin öncelikle sağlıklarının korunmasını, sağlık riskleri ile karşılaşmaları halinde ise oluşan harcamaların finansmanını sağlayan sigorta olduğunu belirterek uygulamanın Sosyal güvenlik reformuna paralel olarak 01.10.2008 Tarihinde uygulamaya girdiğini belirtmiştir.

Genel Sağlık Sigortası ile tüm sigortalılarımız bu kapsamda özel-kamu ayrımı olmadan tüm hastanelerden yararlanabilmekte isteği eczaneden ilaçlarını alabilme hakkına sahip olmuşlardır. Genel sağlık sigortası ile kişilerin ekonomik gücüne ve isteğine bakılmaksızın, ortaya çıkacak hastalık riskine karşı, toplumun bütün fertlerinin sağlık hizmetlerinden eşit, ulaşılabilir ve etkin bir şekilde faydalanması sağlanmıştır. Dünya da eşi benzeri bulunmamaktadır.2020 yılı itibariyle 88.29 lira gibi cüzi bir miktarda prim ücreti ödeyerek covid-19 tedavi giderleri dahil olmak üzere sağlıkla ilgili tüm yardımlardan yararlanabilmektedir. Sadece kendisi değil bakmakla yükümlü olduğunuz tüm aile üyelerini de kapsamadığını belirtmiştir.

İl Müdürü Akgün açıklamalarında ayrıca Genel Sağlık Sigortası başvurusu yapmak isteyen vatandaşlarımızın ikametgâh adreslerinin bulunduğu kaymakamlık nezdinde faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurusu yapması gerektiğini, kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin 1/3’ün altında olması durumunda sağlık yardımlarının yeşil kart adı altında hazine tarafından karşılanmakta olduğun belirterek açıklamalarını sonlandırdı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

Mavi Marmara Yoluna Devam Ediyor

Mavi Marmara Yoluna Devam EdiyorAksaray İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Şenol Korkmaz işgalci İsrail’in

Altınsoy, “İşçi ve İşverenlerin Yanındayız”

Altınsoy, “İşçi ve İşverenlerin Yanındayız”AK Parti Aksaray İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, koronavirüs salgını nedeniyle

Gazeteciler Birliği 12 yaşında

Gazeteciler Birliği 12 yaşındaGazeteciler Birliği, 12. kuruluş yıldönümünü kutluyor. Gazeteciler Birliği

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN