SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Yamaç paraşütü dünya şampiyonası Aksaray’da yapılıyor

Yamaç paraşütü dünya şampiyonası Aksaray’da yapılıyor

A - +

Aksaray Haberleri - 24.08.2016 - 8:46

Yamaç paraşütü dünya şampiyonası Aksaray’da yapılıyor

Paraşüt pilotları 15 Temmuz darbe gecesi şehit düşen Niğdeli Astsubay Ömer Halis Demir’in köyüne iniş yapmak için havalandı.
Yamaç paraşütü sporunun dünyada düzenlenen en büyük organizasyonu ‘Paragliding World Cup Yamaç Paraşütü Dünya Kupası’ Aksaray’da start aldı.
Aksaray Valiliği ve Aksaray Belediyesi’nin katkıları ile 2014 yılında Yamaç Paraşütü Festivali, 2015 yılında Hasandağı XC Open Yamaç Paraşütü Türkiye Kupası Şampiyonası yapılmıştı. Başarıyla gerçekleştirilen bu organizasyonların ardından, uluslararası boyutta dünyanın en büyük yamaç paraşütü organizasyonu olan ‘Paragliding World Cup, Yamaç Paraşütü Dünya Kupası’ gerçekleştiriliyor. 22-28 Ağustos 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek uçuşlarda 100’ü yabancı toplam 200 pilot katıldı. İlk uçuşlar Hasandağı eteğinden gerçekleştirildi. Hazırlıkların ardından paraşütleri ile havalanan pilotlar, Aksaray semalarında muhteşem bir görüntü oluşturdu. Bugün uçuşu gerçekleştiren paraşüt pilotları, 5 Temmuz darbe girişimi sırasında Ankara’daki Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı ele geçirmek isteyen darbeci general Semih Terzi’yi öldürdükten sonra şehit edilen Astsubay Ömer Halisdemir’in Niğde’deki Çukurkuyu köyüne iniş yapacak.

İlk uçuş Şehit Ömer Halisdemir’in köyüne
Konuyla ilgili bilgiler veren İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan, “22-28 Ağustos 2016 tarihleri arasında bu yıl Aksaray’ımızda 2’incisi düzenlenecek olan Hasandağı Dünya Şampiyonası Ön Eleme Yarışmaları nedeniyle şu anda uçuş sahasında bulunuyoruz. Şu anda bulunduğumuz bölgenin yüksekliği 2 bin metre ve Hasandağı’nın bölgedeki en iyi noktalarından bir tanesi. Valiliğimiz, belediyemiz ve diğer kurumlarımızın katkıları ile yapılan bir program. Yaklaşık 13 farklı ülkeden 150 civarında sporcu var. Buraya gelen pilotların tamamı üst düzey profesyonel pilotlar. Bugün Hasandağı’nda tam anlamı ile renk cümbüşü yaşanacak. Bu organizasyon toplamda bir hafta sürecek. Her gün buradan kalkan pilotlarımız farklı bir bölgeye uçacaklar. Mesafeler en az 70 kilometre. Burada toplanan puanlarla Türkiye’de yapılan dünya şampiyonası ön elemelerinde puan olacak. İlk uçuşumuz 15 Temmuz darbe kalkışmasında Hasandağı’nın öz evladı Ömer Halisdemir’in Niğde Bor İlçesi Çukurkuyu beldesine gerçekleştirilecek. Bu şekilde de aziz şehidimizin yad edilmesi gerçekleştirilmiş olacak” dedi.
Paraşüt Pilotu Güner Akkaya, Aksaray’da ikinci kez uçuş yapacağını belirterek, “Ama sanırım bu yıl biraz daha anlamlı. 15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit olan Ömer Halis’in Çukurkuyu’daki kabrine ineceğiz. Bizim için oldukça anlamlı bir gün. Hainlere inat demokrasi şehidimizin kabrine gideceğiz. Bugün bizim için özel bir gün” dedi.
Paraşüt Pilotu Özlem Çalışkan da, bugün yarışmanın antrenman günü olduğunu belirterek, “Şehit Ömer Halis Demir’in ailesi için uçuş yapacağız. Bugün onun köyüne iniş yapacağız” şeklinde konuştu.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021