SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ana Manşet » Yaldır Çiftçiye Teminat Verdi

Yaldır Çiftçiye Teminat Verdi

A - +

Ana Manşet - 28.04.2023 - 22:05

Yaldır Çiftçiye Teminat Verdi

Millet İttifakı Milletvekili Adayları Turan Yaldır, Ali Abbas Ertürk, Naciye Akkuş Türk ve Gürsel Keskin, seçim çalışmaları kapsamında Yenikent ve Eşmekaya beldelerini ziyaret etti. İttifak adayları, “Millet İttifakı tarım politikaları, projeleri ile birlikte üreticimiz ve çiftçimiz artık ‘ürünüm para ediyor mu etmiyor mu, bu sene ne eksik’ diye düşünmeyecek. Millet İttifakı’nın tarım politikası ülkemizi ve Aksaray’ı kalkındıracak” dedi.

Millet İttifakı adayları Turan Yaldır, Ali Abbas Ertürk, Naciye Akkuş Türk ve Gürsel Keskin’i Yenikent ve Eşmekaya beldelerinde çiftçi ve esnaflar miting havasında karşıladı.

Anamızı Ağlattılar

Seçim çalışmaları kapsamında Yenikent kasabasına giden Millet İttifakı milletvekili adaylarını karşılayan çiftçi ve üreticiler, yaşadıkları sorunları bir bir anlattı. Mevcut iktidarın il başkanının Yenikentli olduğunu dile getiren vatandaşlar, “Bırakın Yenikent kasabasına bir çivi çakmayı, burada millete ait olan meraları haraç mezat kiralayıp tarıma çok büyük sekte vurdular. Bizler çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşan bölge insanıyız. Yaz aylarında gelen afaki elektrik faturaları yüzünden tarım neredeyse bitme noktasına geldi. Sütümüz para etmiyor. Etimiz para etmiyor. Bırakın AK Partili Yenikentli milletvekili adayı Hüseyin Altınsoy’un baba ocağı dediği yere faydası yok. Resmen anamızı ağlattılar” dedi.

“Ben Yaptım Oldu” Tarım Politikaları Yüzünden Tarımı Bitirme Noktasına Getirdiler

Çiftçinin her geçen gün ağırlaşan şartlar altında olduklarının bilincinde olduklarını belirten Millet İttifakı adayı Turan Yaldır, “Kendim de bir üreticiyim damdan düşenin halini en iyi damdan düşer bilir. Bugün geldiğimiz noktada çiftçi ne üreteceğini, neyin para ettiğini kestiremiyor. Anlamsız kotalar uygulanıp çiftçi zor duruma düşürülüyor. Destek adı altında verdikleri paralar çiftçinin hiçbir işine yaramadığı gibi mazot elektrik parası ve girdiler çiftçimizi artık neredeyse baba mesleğini bırakmaya, topraklarını bırakmaya zorluyor. Düşünün ki bir ülkede çiftçiler mesleğine küserse o ülkenin hali ne olur? Maalesef bunların ‘Ben yaptım oldu’ gibi tutarsız tarım politikaları yüzünden dünyanın en iyi bereketli topraklarına sahip olan ülkemizdeki tarımı bitirme noktasına getirdiler” ifadelerini kullandı.

Çiftçi Tarım Politikasının Tutarsızlığı Yüzünden Tarlasını Satıp Fabrikada İş Arıyor

Eşmekaya’da çiftçi ve üreticiler, Millet İttifakı adaylarına tarım politikasının yetersizliği ve yüksek girdi fiyatlarından dert yandı. Millet İttifakı Milletvekili adayı Turan Yaldır, burada yaptığı konuşmada, “Sorunlarımız ortak. Düşünün ki Aksaray yonca, buğday, arpa, pancar ve buna benzer tarım mahsullerinin rekoltesinin en yüksek olduğu iller arasında. Bir zamanlar hayvancılığımızla övünüp Türkiye’nin dört bir yanına Aksaray’dan et gönderirdik. Şimdi geldiğimiz noktada tarım ve hayvancılığı bitirme noktasına getirdiler. Şu an çiftçimiz ve üreticimiz varsa anadan babadan kalma birikimiyle ayakta kalmaya çalışıyor. Bırakıp ne yapsın ki? Birçok çiftçimiz de girdi maliyetleri ve tarım politikasının tutarsızlığı yüzünden tarlasını tapanını satıp şehre yerleşip fabrikalarda iş bulmaya çalışıyor” açıklamasında bulundu.

Bizi Türkiye’den Kat ve Kat Küçük Ukrayna’ya Muhtaç Ediyorlar

“Köylü milletin efendisidir” sözünün unutulduğunu belirten Yaldır, “Oysaki köyler boşalırsa bu milletin sofrasına kim ekmek, peynir, süt, et götürecek? Bir ülkenin olmazsa olmaz en önemli stratejik politikası tarım politikasıdır, gıda politikasıdır. Düşünün bizi Türkiye’den kat ve kat küçük Ukrayna’ya buğday ve ayçiçek için muhtaç ediyorlar. Aslında bu utanç onlara yeter” değerlendirmesinde bulundu.

Dünyanın En İyi Mahsul Yetiştiren Ülkeleri Arasında Yer Alacağız

Vatandaşlara söz veren Yaldır, Millet İttifakı’nın çok güçlü bir tarım politikası hazırlayacağını belirterek, sabırlı olma çağrısı yaptı. Yaldır, “Hepimiz artık bu ucube sistemin “Ben yaptım oldu”larından kurtulup bereketli topraklarımızla dünyanın en iyi mahsul yetiştirilen ülkeleri arasında yer alacağız. Öncelikle tarım politikasıyla iktidarımıza başlayacağız ve hep birlikte kısa sürede birlikte üretip birlikte kazanacağız. Bu ülkenin dışarıdan buğday, ayçiçek yağ ithal etmesi kadar utandırıcı bir durum olamaz” açıklamasında bulundu.

Diğer taraftan Millet İttifakı milletvekili adaylarını Yenikent kasabasında büyük bir kalabalık coşkuyla karşıladı.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021