SON DAKİKA

TBMM KİT Komisyonu üyeleri Aksaray’da

Ana Sayfa » Haberler » Ana Manşet » TBMM KİT Komisyonu üyeleri Aksaray’da
16 Ekim 2019 - 11:20 | 25 kez okunmuş
TBMM KİT Komisyonu üyeleri Aksaray’da

TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu üyeleri, Aksaray’ın Sultanhanı ilçesindeki Tuz Gölü Yeraltı Doğal Gaz Depolama Tesisi’nde incelemelerde bulundu. Komisyon üyelerini Sultanhanı Kervansarayı’nda Aksaray Valisi Ali Mantı, Sultanhanı İlçe Kaymakamı Murat Karasu, Sultanhanı Belediye Başkanı Fahri Solak karşıladı.

Vali Ali Mantı AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş başkanlığındaki KİT Komisyonu üyesi milletvekilleri ile Sultanhanı Kervansarayında incelemelerde bulundu. Komisyon üyesi milletvekilleri Selçuklunun önemli eserleri arasında ilk sıralarda gelen Kervansarayda yürütülen restorasyon çalışmaları hakkında bilgi İlçe Belediye Başkanı Fahri Solak’tan bilgi aldı.

Vali Ali Mantı ve beraberindeki heyet buradan Tuz Gölü Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi’ne geçti. Tesiste, heyete Boru Hatları İle Petrol Taşıma AŞ yetkilileri tarafından bir sunum yapıldı.

Sunumda tesisin dünyada kapasite bakımından tuz yapıları içine inşa edilen en büyük doğal gaz depolama alanı olduğu belirtildi. Tuz Gölü Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi’nin Türkiye’nin gaz arz güvenliğinde kritik rol oynayacağı vurgulanan sunumda, iki bölümden oluşacak tesisin ilk kısmında 12 yer altı gaz depolama kavernası (suni mağara) bulunduğu ve mevcutta 680 milyon metreküp kapasiteye ulaşan tesisin tam kapasite devreye girmesiyle 1,2 milyar metreküplük gazın depolanabileceği ifade edildi.

Sunumda ayrıca Tuz Gölü Doğal Gaz Yer Altı Depolama Genişletme Projesi kapsamında yapılan ikinci bölümde ise inşa edilecek 40 adet kavernada 4,2 milyar metreküplük doğal gaz depolanabileceği kaydedildi. Böylece söz konusu iki tesiste, 2023’e kadar Türkiye’nin toplam gaz tüketiminin yaklaşık yüzde 10’una karşılık gelecek 5,4 milyar metreküplük gaz depolanmış olacağı belirtildi.

Sunum sonrasında açıklamalarda bulunan KİT Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş, BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan’ın daveti üzerine depolama tesisine geldiklerini söyledi.

Özcan’ın çalışmalarla ilgili KİT komisyonu üyelerine çok güzel bir sunum yaptığını belirten Savaş, “Ülkemizin gelişmesi, kalkınması için enerji arzı ve güvenliği çok önemli. Bu anlamda buradaki tesisler ülkemiz adına çok önemli. Bu tesisin çevreci yönü de anlatıldı. Bu yönüyle de çok mutlu olduk. Komisyon üyeleri adına genel müdürümüz başta olmak üzere tüm ekibini tebrik ediyorum. Çalışmalarında başarılar diliyorum.”dedi.

BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek şöyle konuştu:

“Türkiye’nin kalkınmasında enerjinin rolü tartışılmaz. Enerji arz güvenliği dediğimiz zaman Türkiye’de doğal gaz depolarıyla bu arz ve güvenliğe damga vurmuş bir tesisi ziyaret etti KİT Komisyonu üyeleri. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bu tesisin gerçekleşmesi sürecinde teknik ekiplerimiz sadece teknik yönden çalışmalarını yapmadılar. Bunun yanı sıra sosyal ve çevresel faktörleri de dikkate alarak üstün bir proje başarısı ortaya koydular. Projemizin teknik kapasitesi ve teknik özelliklerinin yanında özellikle bu bölgenin simgesi haline gelen allı turnaların yani flamingoların yaşam alanına sunduğu katkıyla da projemiz Yeşil Dünya Bayrağı ödülünü almaya hak kazandı. Bu ödülün simgesi olarak da Yeşil Dünya Bayrağı’nı göndere çekeceğiz.”

Vali Ali Mantı ise yaptığı konuşmasında Botaş’ın Aksaray’da yaptığı yatırımın önemini belirterek bu tür tesislerin sayısının artmasını temenni etti.

Konuşmaların ardından Aksaray Valisi Ali Mantı, KİT Komisyonu üyeleri ve BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, Yeşil Dünya Bayrağı’nı göndere çekti.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

Güçlü Tarım, Güçlü Türkiye İlkesiyle Daha Çok Üreteceğiz

Güçlü Tarım, Güçlü Türkiye İlkesiyle Daha Çok ÜreteceğizAK Parti Aksaray İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, geçmişte olduğu gibi gelecekte

TAPDK 2020 Yılı Satış Belgesi  Süre Uzatım İşlemlerine İlişkin Duyuru

TAPDK 2020 Yılı Satış Belgesi Süre Uzatım İşlemlerine İlişkin DuyuruAksaray Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkan Vekili Dede Özkaraca, üyelerin satış

Şehitlerimizin ‘Şehadet Beratları’ Ailelerine Takdim Edildi

Şehitlerimizin ‘Şehadet Beratları’ Ailelerine Takdim Edildi3 Şubat 2020 tarihinde Suriye’nin İdlib bölgesinde Suriye Rejimi ordusunun topçu

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN