SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Eğitim » Öğrenci Kongresi’nin dördüncüsü, Aksaray Üniversitesi ev sahipliğinde başladı

Öğrenci Kongresi’nin dördüncüsü, Aksaray Üniversitesi ev sahipliğinde başladı

A - +

Eğitim - 07.06.2022 - 18:40

Öğrenci Kongresi’nin dördüncüsü, Aksaray Üniversitesi ev sahipliğinde başladı

İlki 2019 yılında yapılan Uluslararası Kapadokya Sosyal Bilimler Öğrenci Kongresi’nin dördüncüsü, Aksaray Üniversitesi (ASÜ) ev sahipliğinde başladı. Üç gün sürecek çevrim içi kongrede 226 bildiri sunulacak.

– Kongre, Öğrencilerin Akademik Deneyim Edinmesi Bakımından Önemli –

ASÜ, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi iş birliği ile düzenlenen kongrenin açılış töreninde kısa bir selamlama konuşması yapan ASÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Bakırtaş, kongrenin birkaç açıdan önemli olduğunu söyledi. Öğrencilerin akademik hayata dair deneyim edinmelerinin kongrenin ilk pozitif çıktısı olduğuna dikkat çeken Prof. Bakırtaş, “Aynı zamanda öğrenciler, birer sosyal bilimci olarak, çalıştıkları alanların fen bilimleriyle ve mühendislik bilimleriyle ne kadar iç içe olduğunu keşfetmiş olacaklar. 300’ün üzerinde öğrencinin bir araya geleceği kongrenin tüm süreçleri çevrim içi olarak yönetilecek. Katılımcılara çok teşekkür ediyorum ve kongrenin hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şahlan Öztürk ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Genel Sekreter Vekili Prof. Dr. Nafiz Tok da açılış töreninde yaptıkları selamlama konuşmalarında kongrenin önemine vurgu yaptılar.

– Gelecek Planlamalarının Bir Yönü Muhakkak Sosyal Bilimlere Temas Eder –

Kongrenin içeriğine ilişkin bilgiler veren ASÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Sevilay Uslu Divanoğlu, üç gün boyunca 32 farklı üniversiteden 226 bildirinin sunulacağını kaydetti. Kongrenin etki alanının ger geçen yıl biraz daha genişlediğine dikkat çeken Divanoğlu, “Sosyal bilimler, dünyada yaşanan değişimlerin adlandırılması, şekillendirilmesi ve kurgulanması açısından büyük önem arz etmektedir ve geleceğe dair yapılacak her türlü planlamanın bir yönü muhakkak sosyal bilimlere temas etmektedir. Sosyal bilimler alanında nitelikli akademik kadrolar yetiştirmek bizim en önemli görevlerimizden biridir. Bu bağlamda, yeni yetişen gençlerimizin gerek akademik alanda gerekse toplumsal meselelere duyarlılık anlamında kendilerini ifade etmelerini ve araştırma faaliyetleri içerisinde yer almalarını sağlamak adına kongre önem teşkil etmektedir. Kongrenin düzenlenmesine emek sağlayan herkese ve tüm katılımcılarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından ASÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammed Sarı “Sosyal Bilimlerde Arşiv Kullanımının Önemi” konulu bir sunum yaptı. Tören, plaket ve belge takdiminin ardından tamamlandı.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021