Whatsapp Hattı0552 513 68 80

SON DAKİKA
Ana Sayfa » Köşe Yazarları » Milletvekili Olmanın Yolları

Milletvekili Olmanın Yolları

Yaşar Sarıkaya

Yaşar Sarıkaya

tüm yazıları
A - +

Köşe Yazarları - 07.11.2014 - 20:55

Arkadaş buda nerden çıktı diyeceksiniz !.. Daha genel seçimlere zaman var diyebilirsiniz bunu dediğinizde eğer adaysanız seçilemezsiniz parti olarak diyorsanız seçimi kazanamazsınız.

Örnek mi verelim? Alın size örnek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan…

ilk seçimi kazandığında ne dedi? “Bu seçim burada bitti yarından itibaren önümüzdeki seçimler için tüm teşkilatlarımız çalışmaya başlayacak.”

Parti talimatı sıkıysa çalışma! bu tempoda kaç seçim kaybetti? Hiç! Girdiği her seçimi kazandı büyük zaferlere imza attı ama her seçimden sonra aynı cümleyi kullandı. Hatta aynı cümleyi il başkanları , ilçe başkanları , gençlik kolları , kadın kolları yani parti içinde hangi kollar varsa hangi birimler varsa hepsi aynı hızla çalışmaya devam etti . Diğer partiler ne yaptı; bırakın çekişmeyi ölüsünden ne fayda sağlarız diye medet umdular. Partiyi büyütmek yerine küçük kalsın nasıl nemalanırız diye medet umdular. Sonuçta hezimet oldu, olsun kemik oyumuz var ya olsun! … Neyse ben önümüzdeki seçimlerde milletvekili olmak isteyenlere nasıl milletvekili olunur konusunda tesadüfen okuduğum bir yazıyı paylaşmak istedim bu kadar da kıyağımız olsun ;

*****
Tipik bir Oflu ve Trabzonspor taraftarı (aynı zamanda Trabzonspor yazarı) olan Yavuz Saltık, 2008 yılında, “Tanrım Beni Başkan Yarat-Adaylar için seçim kazandıracak tavsiyeler” adlı bir “başucu” kitabı yayınladı ;

Yıllarca siyasetin mutfağında muhtelif danışmanlık hizmetlerinde bulunan Yavuz Saltık, kitabında siyasete atılmak isteyenlere faydalı tavsiyelerde bulunuyor.

Temayül yoklamalarında iyi puan almak şart. Özetle deniliyor ki, yoklamadan iyi puan aldım diye havaya girmeyin”

“Nereden hangi partiden aday olmalı” meselesi mühim. Küçük yerlerde en az bir sene önceden o belde veya ilçeye yerleşmek lazım diyor yazar. Bu arada uygun ortam kollamak uğruna fırıldak gibi parti değiştirmenin de şık olmadığı hatırlatılıyor.

Adaylığı vaktinde açıklamanın önemi ve erdemi meselesinde de önemli tavsiyeleri var Saltık’ın… Peki, düşmanlarınızla nasıl mücadele edeceksiniz; bu konudaki püfler şöyle: Evvela geçmişinizden, ticari bağlantılarınızdan ve kötü alışkanlıklarınızdan yana emin bulunmanız lazım imiş .

*****
Bir sonraki adımda genel başkandan çizik yememek, teşkilattaki muhaliflerinizin çelmelerinden kurtulmak geliyor.

Bütün safhaları geçtiniz, iş bitti mi; hayır! Şimdi hazırlık zamanı.
Mimarlık, estetik, diplomasi, spor, ulaşım, ekonomi veya spor gibi alanlarda rahatça konuşabilecek kadar birikiminiz yoksa işiniz zor; hemen ders almaya başlamalısınız. Eğer, “Ben bu kadar sıkıya gelemem” diyenlerden seniz tavsiye şöyle: En azından düşmanlarınızla iyi geçinmeye, mahalli basınla arayı çok iyi tutmaya, dişleriniz kötü görünüyorsa yaptırmaya ama saç ektirmek veya boyatmak gibi kolay anlaşılır fizik değişikliklerine gitmemeye, dil kursuna, STK okullarına devam etmeye, cenaze ve düğünlerde (tanımasanız da olur!) mutlaka görünmeye, yöreyle ilgili istatistikleri ezberlemeye itina göstermeniz gerekiyor.

*****
Bu arada mimarlık, müteahhitlikten ziyade “insanlara dokunan” cinsinden, yani öğretmenlik, hekimlik gibi bir meslekten gelmiş olmanın sizi diğer adaylardan bir adım öne geçireceğini bir kenara yazmalısınız.

Peki, fiziki görüntü önemli mi? Hayır, diyor yazar. En önemlisi seçmenlerle iyi ilişki kurabilecek donanıma sahip olmak ve daha da önemlisi insanlara bir gelecek vaat etmek imiş.

Eğitim durumunuz yetersizse ne yapacaksınız? Dert etmeyin, yalan söylemeyin kafi deniliyor ve ilave ediliyor: Eğitim her şey değildir ama şarttır!

Televizyon yayınında görücüye çıkacak adaylarla ilgili tavsiyeler hayli uzun, en iyisi bahsettiğim kitaptan bir tane alıp satır, satır takip etmek.

Bekârsanız durumunuz pek parlak sayılmazmış ama başarılı bekârların varlığı da inkâr edilmiyor elbette; en iyisi vaktiyle helâl süt emmiş birini bulup cemiyete öyle karışmak anlaşılan! Hadi bakalım gençler, büyük yollar küçük bir adımla başlar!

*****
Kısa tavsiyeleri geçiyorum, sadece konu başlıklarıyla yetineceksiniz: Ev, kahve ve hasta ziyaretleri, seçim kampanyası için finansman bulmak meclis üyelerini doğru seçmek, ya kazanırsam korkusunun üstesinden gelmek! (öyle ya ihtimâl ihtimâldir!)

vee işte seçildiniz fakat ödeviniz bitmedi;

Kitaptan birkaç anektot aktarmak istiyorum ;

Bir belediye başkan adayı düzenlediği mitingde 24 akrabasına hitap etmiş; mitingi 50 polisle 15 de gazeteci izlemiş!

Bir ilçe başkan adayı diskoda tanıtım toplantısı düzenlemiş; toplantı sonunda danslı şölene dönüşmüş!

Bir ilçe başkan adayı boks eldivenleri ve eşofmanları ile özel surette düzenlenmiş bir kamyonetin üstünde seçim gösterisi turu yapmış!

Tabi ki en önemlisi kendinize seçim sloganı bulacaksınız işte kitaptan birkaç örnek ;

“Şahane hizmetler boy , boy / Başkan adayınız Cemil Şebboy”
“Yeni bir yüz / Naci Düz”
“Zoru başaran / Zeki Başaran”
“Mamak ya da olmamak / İşte bütün meselem bu”
“Arkamda kırsal alan / Önümde meydan”
“Ne terzi bıraktınız ne kasap / Hesap vereceksiniz hesap”

*****
Yukarıda yazılanlar birçok kişiyi rahatsız edebilir hani partiyi kendi malı gibi gören istediğimi yaparım diyen tipler vardır ya, bu yazılanlar onları kapsamıyor siyasete yeni girecek hani özlemle beklediğimiz yeni yüzler yeni isimler pırıl , pırıl gençler var ya siyasete girip girmemekte tereddüt edenler için bu yazı emekli olmayan siyasetçiler artık bir kenara çekilme zamanı geldi bunlar tecrübeli bunlardan faydalanalım diyenler olabilir. Doğrudur bunların hiç çıraklık dönemleri bitmiyor, ustalık dönemlerine kadar AKP dışındaki partiler daha çok seçim kaybeder ne zaman AKP sıkılır bu seçimleri de kaybedelim değişiklik olsun derse iktidar o zaman değişir seçime ne kaldı hazırlık olmadığına göre durum onu gösteriyor. AKP boşuna 2023 demiyor…

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
marka
marka
marka
Reklam Bilgi0552 513 68 80 E-Postabirlikhaber@hotmail.com
SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021