Whatsapp Hattı0552 513 68 80

SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Kılıçdaroğlu, ‘CHP’nin mega projesi’ni açıkladı

Kılıçdaroğlu, ‘CHP’nin mega projesi’ni açıkladı

A - +

Aksaray Haberleri - 21.05.2015 - 11:32

Kılıçdaroğlu, ‘CHP’nin mega projesi’ni açıkladı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisinin yeni vizyon projesini açıkladı.
Türkiye Projesi’ni açıkladı. Kılıçdaroğlu, Anadolu’da kurulacak yeni mega kentin özel bir yasayla kurulacağını açıkladı. Projeye göre 20 yılda 200 milyar dolarlık yatırım hedefleniyor. Proje ile 2 milyon 200 bin kişiye iş imkanı sağlanacak.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da partisinin yeni vizyon projesinin sunumunu yaptı.
Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından önce 6 dakikalık bir tanıtım videosu gösterildi.
Yeni vizyon projesinin anlatıldığı konsepti Merkez Türkiye olan videoda CHP’nin hedefleri tanıtıldı. Türkiye’yi global ticaretin lojistik merkezi yapma hedefi anlatıldı.
Projenin “Türkiye ekonomisine ivme kazandıracağı, iş dünyasına vizyon katacağı, Türkiye’yi içine düştüğü orta gelir tuzağından kurtararak, halkın hak ettiği refah seviyesine ulaşmasında önemli rol oynayacağı” ifade edildi.
Özellikle organize sanayi bölgelerine yönelik açılımların yer aldığı projede, bölgesel yerine, sektörel teşvik ön plana çıkarılacak.
Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle:

”Eğer biz gücümüzü kullanırsak coğrafyanın bize verdiği avantajları kullanırsak Türkiye bölgenin ve dünyanın önemli bir ülkesi haline gelecektir. Bu proje sadece ekonomil değil, barışın da projesi olacak. Sadece proje bizim öngördüğümüz bir proje değil. 3 dev proje zaten dünyada hayata geçmek üzere. Latin Amerika’da Güney Amerika bölgesel alt yapıları birleştirme projesi.
”MALİYETLERDE YÜZDE 15-20’LİK AVANTAJ”
Sadece bir lojistik merkezi yapmıyoruz mükemmel alt yapısıyla Anadolu’da bir mega kent oluşturuyoruz. Ürünler Kafkasya’ya Ortadoğu’ya, Avrupa’ya Karadeniz’e ulaşacak. Bu proje bölgemize barışı getirecek zenginleşmeyi getirecek yoksulluğu bitirecek. Şangay’dan yüklenen bir mal Bakü’ye gidecekse 50-55 günde değil 15 saatlik bir süre içerisinde Bakü’de olacak. Maliyetlerde en az yüzde 15-20’lik avantaj sağlanacak. Projeyi, kamu özel işbirliği ile gerçekleştireceğiz.
”MEGA KENT ÖZEL BİR YASAYLA KURULACAK”
2015’te olgunlaşak 2035’ten sonra kendi büyümesini sağlayacaktır. Mega kent özel bir yasayla kurulacak. Valisi olacak ama yönetimi büyük ölçüde sivil toplum kuruluşlarında olacak.
”2 MİLYON 200 BİN KİŞİYE İŞ İMKANI SAĞLANACAK”
Projenin maliyeti 200 milyar dolar. Proje ekonomiye 147 milyar dolarlık katma değer sağlayacak. 2 milyon 200 bin vatandaşa iş imkanı sağlanacak.
”2035’TE MİLLİ GELİR 30 BİN DOLAR OLACAK”
2035’te milli gelir 30 bin dolar olacak. Mega kent aynı zamanda güneş enerjisini kullanacak. Akıllı bir kent yapacağız. Bütün dünyanın imrendiği bir kent yapacağız. 2035’in Türkiye için önemli anlamı var. Yaşlı nüfus az genç nüfusumuz fazla. Önümüzde 20 yıllık bir zaman dilimi var.
”KARADENİZ İLE AKDENİZ’İ BİRLEŞTİRECEK BİR PROJE”
Türkiye’nin en temel sorunu orta gelir tuzağından çıkmak. Orta teknoloji tuzağından da çıkmamız gerekiyor. Bu merkez iki alanda da bize güç verecektir. Dünyanın bilim insanları buraya gelecek. Özel yasa çıkarmamızın temel nedeni burayı bir dünya markası haline getirmektir. Bu kent için özel teşvikler getireceğiz. Sesi olan ürünleriyle ses veren bir kent haline getireceğiz. Türkiye’nin ve dünyanın bu projeye ihtiyacı var. Ürünlerini getirecekler burada paketleyecekler. Karadeniz ile Akdeniz’i birleştirecek bir proje. Bize güven Türkiye.”

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
Reklam Bilgi0552 513 68 80 E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021