SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » İşsizlik Ödeneğinde Yeni Dönem

İşsizlik Ödeneğinde Yeni Dönem

A - +

Aksaray Haberleri - 20.04.2020 - 16:40

İşsizlik Ödeneğinde Yeni Dönem

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve Bilim Kurulunun almış olduğu önlemler çerçevesinde vatandaşlarımız, sağlıklarını tehlikeye atmadan evlerinden çıkmadan işsizlik ödeneği başvurularını, www.iskur.gov.tr adresinden veya e-devlet üzerinden yapabileceklerdir.

Ayrıca işsizlik sigortası kapsamında ödemeler konusunda yeni bir uygulamaya geçilmiştir. Bu yeni uygulamaya göre PTT tarafından mesaj gönderilerek, vatandaşlarımızdan işsizlik sigortası kapsamındaki ödemeleri için IBAN, EFT, PTT kargo veya PTT aracılığıyla adrese teslim etmek yöntemlerinden hangisi ile yapılacağına ilişkin tercihleri alınmaktadır. Vatandaşlarımızın tercihleri doğrultusunda ödemeler gerçekleşmektedir

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ BAŞVURULARINIZI EVİNİZDEN ÇIKMADAN YAPABİLİRSİNİZ

İletişim bilgisi İŞKUR’da bulunmayan veya hatalı olan vatandaşlarımız ALO 170 veya İŞKUR internet şubesi www.iskur.gov.tr aracılığı ile bu bilgileri güncellemeleri halinde PTT tarafından gerekli işlemler tesis edilecektir.

Ayrıca ilerleyen dönemlerde yapılacak olan ödemelere ilişkin önlemler İŞKUR tarafından alınmaya devam etmektedir. İŞKUR internet şubesi www.iskur.gov.tr İşsizlik Maaşı, Kısa Çalışma Ödeneği ile İş Kaybı Tazminatı ve Ücret Garanti Fonu hak sahipliği olan kişiler için “IBAN bilgilerinizi güncellemek için tıklayınız.” başlığı altında bir bölüm eklenmiştir. Bu kapsamda sisteme giriş yaparak kendilerine ait IBAN bilgilerini güncelleyen kişilerin bir sonraki ödemeleri vermiş oldukları IBAN’a gönderebilecektir.

Bununla birlikte Özel Sektör ve Kamu İş İlanları İŞKUR kaydı bilgilerinin güncellenmesi ile Aktif İşgücü Programları kapsamında İşbaşı Eğitim Programları, Meslek Edindirme Kursları, Toplum Yararına Programlar başta olmak üzere her türlü işlemler online olarak www.iskur.gov.tr adresinde gerçekleştirilebilecektir.

İşsizlik Ödeneği Alma Şartları;

ü Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,

ü Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,

ü Hizmet akdinin feshinden önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün İle işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

ü Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde iŞKUR’a elektronik ortamda başvurmak,

Aksaray Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Mahmut AKKUŞ “işsizlik ödeneğinde; sigortalının son 4 aylık primi esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %40 olarak hesaplanıyor. İşsizlik ödeneği miktarı aylık asgari brüt tutarının %80’ini geçememektedir. Vatandaşlarımız İŞKUR’a gelmeden online olarak işlemlerini gerçekleştirebilirler.” dedi.

İşsizlik Maaşının Süresi Ne Kadardır?

İşsizlik ödeneğinin süresi sigortalı olarak çalışan vatandaşların verdiği hizmet süresi ile değerlendirilir. Hizmet akdinin feshedilmesinden önceki son 3 yıllık hizmet süresi işsizlik ödeneğinin süresini doğrudan belirler.

600 günlük sigortalı olarak çalışma hali ve işsizlik sigortası prim ödemesi şartlarını yerine getirenler 180 gün 900 günlük sigortalı olarak çalışma hali ve işsizlik sigortası prim ödemesi şartlarını yerine getirenler 240 gün 1080 günlük sigortalı olarak çalışma hali ve işsizlik sigortası prim ödemesi şartlarını yerine getirenler 300 gün süre ile işsizlik maaşı alabilirler.

İşsizlik Maaşı Ne Kadardır?

ü İşsizlik maaşı sigortalının son 4 aylık kazancı üzerinden hesaplanır. İşsizlik maaşının asgari ücretin brüt miktarının yüzde 80’ini geçmemesi şarttır.

ü İşsizlik maaşı için damga vergisi dışında herhangi bir kesinti yapılmaz

ü Son 4 aylık dönemde asgari ücretle çalışan bir kişiye 1.168,27 TL ödenir.

ü Son 4 aylık dönemde 3.500 TL ücretle çalışan bir kişiye 1.389,37 TL ödenir.

ü Son 4 aylık dönemde 6.000 TL ücretle çalışan bir kişiye 2.336,53 TL ödenir.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021