SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Hıdırellez Kutlamaları Başlıyor

Hıdırellez Kutlamaları Başlıyor

A - +

Aksaray Haberleri - 05.05.2016 - 12:52

Hıdırellez Kutlamaları Başlıyor

Hıdırellez Kutlamaları Başlıyor. Her yıl ilimizde coşkuyla yaşanan Hıdırellez Kültür ve Bahar Bayramı bu yıl da yapılacak çeşitli etkinliklerle kutlanacak.
Konuyla ilgili bilgi veren İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa DOĞAN, Hıdrellezin bütün Türk dünyasında bilinen mevsimlik bayramlardan biri olduğunu, Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan hıdrellez gününün, Hızır ve İlyas Peygamber’lerin yeryüzünde buluştukları gün olması nedeniyle kutlandığını belirtti. Hızır ve İlyas sözcüklerinin birleşerek halk arasında hıdrellez şeklini aldığını ifade eden Doğan, Hıdırellezin bolluk, bereket ve baharın müjdecisi olduğunu ifade etti.
İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa DOĞAN, Anadolu’da ve Aksaray’ımızda hala görkemli törenlerle kutlanan Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı’nın çok eski zamanlardan beri bilinen evrensel nitelikli bir etkinlik olduğunu, bu vesile ile 8 Mayıs 2016 Pazar günü saat 10.00’da Helvadere’de başlayacak etkinliklerin aynı gün saat 15.30’da Aksaray Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek “Türk Yıldızları Uçuş Gösterisi” ile devam edeceğini belirtti. Doğan, baharın müjdecisi olan Hıdırellezin halkımız arasında birlik ve beraberlik duygularını güçlendirdiğini, vatandaşlarımız arasında sevgi ve muhabbete vesile olduğunu belirterek, Aksaray’da pek çok köy ve kasabamızda da ayrıca Hıdırellez kutlamalarının yapılacağını ifade etti.
İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa DOĞAN, 8 Mayıs 2016 Pazar günü saat 10.00’da Helvadere’de yapılacak etkinliklere ve aynı gün saat 15.30’da Aksaray Üniversitesi’nde Aksaray Valiliği ve Aksaray Belediyesi organizasyonun da gerçekleştirilecek “Türk Yıldızları Uçuş Gösterisi”ne tüm halkımızın davetli olduğunu belirterek, uçuş gösterisinin yapılacağı Aksaray Üniversitesi Stadyumu’na Aksaray Belediyesi tarafından sağlanacak araçlarla Ulu Camii önünden saat 14.00’den itibaren vatandaşlarımızın taşınacağını bildirdi.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021