SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ana Manşet » Gülağaç’ta kadınların başarı hikâyesi il ve ilçelere örnek oluyor

Gülağaç’ta kadınların başarı hikâyesi il ve ilçelere örnek oluyor

A - +

Ana Manşet - 05.06.2022 - 10:11

Gülağaç’ta kadınların başarı hikâyesi il ve ilçelere örnek oluyor

AKSARAY – Vali Hamza Aydoğdu’nun eşi Emine Aydoğdu beraberinde Belediye Başkanı Evren Dinçer’in eşi Merve Dinçer, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Gökhan Oflaz eşi Esra Oflaz ve birim amirleri eşlerinin katılımıyla Gülağaç İlçesinde faaliyetlerini sürdüren Aşıklı Kadın Kooperatifi üyelerini ziyaret etti.

Aydoğdu ve beraberindeki heyet İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından desteklenen kadınlar için İlçe Kaymakamlığı tarafından hazırlanan projelerin hayata geçirilerek; üretmeyi, ürettiklerini satarak aile bütçelerine destek sağlamaya başlayan kadınların başarı hikâyelerini dinlediler.

Yöresel ürünlerin üretimini yapan kadınlarla bir süre sohbet eden Emine Aydoğdu ve beraberindeki heyet daha sonra yine kooperatif üyesi kadınların işletmeciliğini yaptığı yöresel tadlar lokantasında kadın aşçılarla bir araya geldi.

Gülağaç Kadın Kültürevi ve Gülağaç Halk Eğitim Merkezini ziyaret eden heyet; halı dokuma, dikiş, konfeksiyon, el sanatları ve sepet örme kurslarına katılarak öğrendikleri ile ürettikleri ürünlerin satışın yapan kursiyerlerle bir süre görüşüp sohbet etti.

Gülağaç’ta açılan kurslar sayesinde kadınların üretim ve istihdam alanlarında kendilerini geliştirdiklerini bunu yakından gördüklerini belirten Emine Aydoğdu;

‘Aşıklı market içerisinde kendi markalarını oluşturup yöresel ürünleri hem üretip, paketleyip satışını kadınlarımızın gerçekten bir başarı hikayesi yazdıklarını gördük. Yine ilçe Kaymakamlığımız tarafından açılan Kadın Kültürevinde kütüphane, derslikler, spor salonu ve kadınların boş vakitlerini birlikte geçireceği alanlar oluşturulduğunu memnuniyetle müşahede ettik. Ayrıca Halk Eğitim Kurslarında ilçeye özgü sele sepet örücülüğü ve diğer el sanatları ve halı kurslarına katılan kadınların öğrendiklerini sanata dönüştürüp yaptıkları ürün ve eserleri satışa sunarak aile bütçelerine katkı sağladıklarını öğrendik. Kadınlarımızın bu alanlarda gösterdiği başarının bir çok ilçe ve illerden heyetler gelerek bu uygulamaları örnek olarak görüp buradan kendi yörelerinde de böyle bir çalışma içine girmeleri çok önemli ve memnuniyet veren bir durum. Bütün kadınlarımızı ve buna öncülük eden ve destekleyen kamu kurumlarımızı tebrik ediyoruz.’ diye konuştu.

Aydoğdu; Gülağaç İlçesinde bu başarı hikayesinin kahramanları olan kadınları tebrik ederek başarılarının daim olması dileğinde bulundu.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021