SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ana Manşet » flamingoların gün batımında en iyi izlendiği yer Aksaray’dır

flamingoların gün batımında en iyi izlendiği yer Aksaray’dır

A - +

Ana Manşet - 18.07.2022 - 17:22

flamingoların gün batımında en iyi izlendiği yer Aksaray’dır

Aksaray Valiliği tarafından Tuz Gölünde doğa kampı düzenlendi. Büyük ilgi gören kampta doğaseverler, fotoğrafçılar ve lise öğrencileri Tuz Gölü’ne gelen flamingolar eşliğinde gün batımını izledi.

Tuz Gölünün flamingoların kuluçka merkezi ve yavrularını beslediği önemli kaynaklar arasında olduğunu belirten Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, gölün Aksaray, Konya ve Ankara sınırlarda kapalı bir havza özelliği taşıdığını belirtti.

Tuz Gölünün Aksaray’ın Eskil İlçesi sınırları içerisinde yer alan bölümlerinde kamp, konaklama alanları oluşturulması için çeşitli projeler yürüttüklerini ifade eden Vali Aydoğdu doğal güzellikleri ile gölün ilgi çektiğini söyledi.

Tuz gölünün doğal yapısına has endemik bitki çeşidi ve özellikle allı turna olarak bilinen flamingoların en önemli üreme alanı olduğunu ifade eden Vali Aydoğdu; ‘Tuz gölünün kendine has güzelliğini keşfetmek isteyen doğal yaşam severler, özellikle göle gelen flamingoları fotoğraflamak için bölgeye çok sayıda fotoğraf severlerin geldiğini görüyoruz. Aksaray sınırları içerisinde kalan bölgelerde gün batımı, flamingo izleme noktaları oluşturulması için çeşitli projeler yürütüyoruz. Beyaz güzelliği, türkülere esin kaynağı olan allı turnaların dansını görmek isteyen doğal yaşam severleri ile fotoğraf sanatçılarının ilgisini çeken Tuz Gölünün bu güzelliğini herkesin görmesini istiyoruz.” dedi.

Tuz Gölünün, Türkiye’nin tuz ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayan bir kaynak olduğunu ifade eden Vali Aydoğdu düzenledikleri kampta özellikle Aksaray’da yaşamalarına rağmen gölü hiç görmeyen lise öğrencileri ile Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden fotoğrafçıları ağırladıklarını söyledi.

Kamp katılımcıları ile Tuz Gölünde yürüyen Vali Aydoğdu gün batımında flamingoları izleyerek “Doğal güzelliği, allı turna flamingoların gün batımında en iyi izlendiği yer Aksaray’dır. Bütün herkesi bu güzellikleri görmek için Aksaray’a Eskil İlçesine davet ediyoruz’ dedi.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021