Whatsapp Hattı0552 513 68 80

SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » EDMR yöntemi ile panik atak ve stres tedavisi

EDMR yöntemi ile panik atak ve stres tedavisi

A - +

Aksaray Haberleri - 29.08.2017 - 11:16

EDMR yöntemi ile panik atak ve stres tedavisi

Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, başta panik atak olmak üzere, bir çok psikolojik rahatsızlıkların EDMR (göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme) yöntemi ile tedavisine başlandı.

Klinik Uzman Psikolog Harun Kılıç, EDMR terapisinin, başta panik atak olmak üzere travma sonrası ortaya çıkan bir çok psikolojik rahatsızlıkların giderilmesinde tedavi yöntemi olarak uygulandığını açıkladı.

Psikolog Kılıç; “Psikolojik problemler geçmiş yaşam deneyimlerimizle bağlantılıdır. Geçmişte yaşadığımız olumsuz öğrenmeler, olumsuz yaşantılar bugün ki psikolojik problemlerin ortaya çıkmasında rol oynamaktadır. İnsan olarak geçmişimizi değiştirme şansımız yoktur ancak geçmiş yaşantımızdan kaynakla olup, bizlerin üzerinde oluşan travmatik olumsuzlukları EDMR yöntemi ile ilaçsız olarak azaltabilir, ortadan kaldırabiliriz. Hastanemizin bu hizmetinden yararlanmak isteyen hastalarımız öncelikle Psikiyatri Uzmanlarına muayene olmaları gerekiyor. Muayene sonucu bu terapiye uygun olduğu düşünülen hastalarımıza, EDMR terapisi uyguluyoruz. Uygulama tek seansta sonuçlanacağı gibi 5-10 seans ta sürebiliyor. EMDR uygulaması ile hastaların iyileşme süreci kişilerin yaşadığı travmanın ağırlığına göre değişmektedir” dedi.

Psikolog Kılıç, EDMR yöntemi ile tedavi edilebilen hastalıkları da şu şekilde sıraladı:

“Panik atak ve depresyon başta olmak üzere, savaş gazileri, cinsel taciz, tecavüz, fiziksel şiddet, psikolojik şiddet, olumsuz çocukluk deneyimleri, doğal afetler, aşk acısı, aldatılma ve terk edilme, kaygı ve uzun süren yas bozuklukları, obsesif kompulsif, anksiyete, yükseklik korkusu, uçak korkusu, kapalı alan korkusu, sınav kaygısı, özgüven eksikliği, öfke kontrolü ve stres, yeme bozukluğu ve kilo kontrolü, beden algısı bozuklukları ile psikolojik kökenli migren gibi fiziksel rahatsızlıklar EDMR terapisi ile ilaçsız olarak tedavi edilebilmektedir”

EMDR Nedir?

Psikolog Kılıç, EDMR Terapi yöntemini de şu şekilde açıkladı. “EDMR açılımı kısaca göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işlemedir. Olumsuz ya da travmatik bir olay yaşandığında, bu olaya bağlı oluşan olumsuz duygular, bilgi işleme sürecine müdahale etmekte ve bu işlemin yarıda kalmasına sebep olmaktadır. Böylece travmatik anının, hafızanın diğer kısımlarında tutulan iyileştirici diğer bilgilerle bağlantısı kopmuş olur. Yaşamış olduğumuz olay sonrası beynin sağ bölgesinde ortaya çıkan travmatik yaşantıyı, olumsuz bir anıyı veya olumsuz bilgiyi beyin işleyemez. Böylece beynin sağ bölgesinde işlevsel olmayan bir şekilde kalır, hapsolur ve hayatımızı olumsuz bir şekilde etkilemeye başlar. Beynin sağ bölgesinde depolanan bu bilgiyi işleyip beynin sol tarafına aktaran sisteme EDMR terapi sistemi diyoruz” dedi.

Kılıç; “Bu yöntemde terapist, hastanın gözlerini sağa sola hareket ettirerek beyninin her iki yarımküresini hafifçe uyarır ve bu şekilde danışanın kendisini rahatsız eden bellek ve duygulara yoğunlaşmasını sağlar. REM döneminde çözülemeyecek kadar kuvvetli olan hatta kabuslara neden olan yaşantıları terapi ortamına taşıyıp beynin tek başına işleyemediği bu olumsuz bilgiyi sistematik göz hareketleri ile çift yönlü uyarımla terapi seansında EMDR terapisti yardımıyla yeniden işlemektedir” dedi.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
Reklam Bilgi0552 513 68 80 E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021