SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ana Manşet » Doğuştan görme engelli Meryemana’nın sevinci

Doğuştan görme engelli Meryemana’nın sevinci

A - +

Ana Manşet - 30.07.2022 - 10:50

Doğuştan görme engelli Meryemana’nın sevinci

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu’nun girişimleri ile göz mercekleri değişen Fadimana Kocaoğlan; “Ben şimdi dünyaya geldim”

Doğuştan görme engelli 16 yaşındaki Meryemana Kocaoğlan Vali Hamza Aydoğdu’nun girişimleri göz ameliyatı oldu. Göz mercekleri değiştirilen Meryemana, yüzde 100 görme yetisine kavuşurken; Vali Hamza Aydoğdu’yu teşekkür ziyaretinde bulunarak; ‘Ben şimdi dünyaya geldim. Eğitimimi tamamlayıp doktor olmak istiyorum’ dedi.

Aksaray’ın Sevinçli köyünde 5 çocuklu Kocaoğlan ailesinin en büyüğü olan Meryemana Kocaoğlan yüzde 85 oranında görme engelli olarak dünyaya geldi.

Gözlerindeki yüzde 15’lik görme oranı nedeniyle en yüksek derecede gözlük kullanmak zorunda kalan Kocaoğlan, zamanla yüzde 100 yaklaşan görme kaybı nedeniyle ilkokul 2. Sınıftan ayrılmak zorunda kaldı.

Kızının tedavisi için uzun uğraşlar veren, alanında uzman doktorlara görüşen baba Ömer Kocaoğlan, kızının göz merceğinin değiştirilmesi ile yeniden görmesinin sağlanabileceği bilgisi üzerine araştırmalara başladı. Türkiye’de iki özel hastanede yapılabilen ameliyatın masraflarını karşılayamayan baba Ömer Karaoğlan köy muhtarından yardım talebinde bulundu.

-Hayırsever’den anlamlı destek

Tarım ve hayvancılıkla uğraşan Sevinçli Köyü Muhtarı Nurettin Şener, Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk’e durumu anlatarak çözüm ararken köy ziyaretlerinde bulunan Vali Hamza Aydoğdu’ya konuyu aktardılar.

Vali Hamza Aydoğdu genç kızın sağlığına kavuşturulması ve yapılacak ameliyat ile ilgili her türlü yardımın yapılması talimatını vererip girişimlerde bulunurken ismini vermek istemeyen hayırsever iş insanı Vali Aydoğdu’ya bu konuda destek olmak istediğini bildirdi.

Meryemana Kocaoğlan’ın göz mercekleri özel bir hastanede yapılan ameliyatla değiştirildi. Yüzde 100 görme yetisine kavuşan Meryemana, babası ve köy muhtarı ile Vali Aydoğdu’ya teşekkür ziyaretinde bulundu.

-Vali Hamza Aydoğdu: “Onun duası bize yeter”

Duygulu anların yaşandığı ziyarette ‘Dünya’ya yeniden geldim’ diyen genç kıza sarılan Vali Hamza Aydoğdu; ‘Meryemananın gözlerindeki ışıltıyı görmek dünyaya değer. Kızımız, belkide tam tonlarında hiç görmediği renkleri, gökyüzünün maviliğini yeni doğmuşçasına yeniden görüyor. Onun duası bizlere yeter. Yeni hayatının kendisine başarı ve mutluluk getirmesini diliyorum” dedi.

-Okuyacağım, hayallerim var.

Yaşadığı mutluluğu tarif edemeyeceğini anlatan Meryemana Kocaoğlan ise; “Hayallerim var benim. Göz rahatsızlığım okumamın engelliyordu. Dünya’ya yeniden geldim ve bunun için çok mutluyum. Şimdi doktor olmak istiyorum. Tedavimle ilgili bana destek olan Aksaray Valimize, hayırsever amcamıza, muhtarımıza, Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği başkanımıza ve herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Baba Ömer Kocaoğlan ise yapılan ameliyat ile kızının dünyasının değiştiğini çok mutlu olduklarını söyledi. Kendilerine destek veren Vali Hamza Aydoğdu ve hayırsevere teşekkür eden Kocaoğlan; “Ben çok mutluyum tüm çocuklar mutlu olsun. Allah herkese sağlık versin’ dedi.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021