SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ana Manşet » Depremler Tektonik mi Volkanik mi?

Depremler Tektonik mi Volkanik mi?

A - +

Ana Manşet - 07.10.2021 - 9:52

Depremler Tektonik mi Volkanik mi?

Aksaray’ın da içerisinde yer aldığı Hasan Dağı bölgesinde yaşanan depremlerin tektonik aktiviteden mi yoksa volkanik aktiviteden mi kaynaklandığı sorusunun cevabını bulmak üzere hazırlanan proje, TÜBİTAK’tan destek aldı.

 

20 Eylül 2020 tarihinde Niğde’nin Bor İlçesine bağlı Obruk Köyü’nde yaşanan 5,2 büyüklüğündeki depremin ardından gözler bölgeye çevrildi. Depremin, volkanik bir dağ olan Hasan Dağı civarında yaşanması sarsıntının kaynağı hakkında bir takım soruları da gündeme getirdi. Yürütücülüğünü ASÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Harita Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hacı Murat Yılmaz’ın yapacağı proje ekibi, bölgedeki depremin tektonik aktiviteden mi yoksa volkanik aktiviteden mi meydana geldiğinin belirlenmesi ve bu iki unsurun birbirini etkileyip etkilemediğinin ortaya konulması adına önemli bir proje hazırladı. “Hasan Dağı Volkanizmasının Tektonik ve Volkanik Açıdan Jeodezik ve Fiziksel Sensorlerle İzlenmesi” başlıklı proje, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından, “1001 Deprem Araştırmaları Çağrısı” kapsamında desteklenmeye hak kazandı. Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Hacı Murat Yılmaz depremin kaynağının tektonik mi yoksa volkanik mi olduğunun bilinmesinin ve bu iki unsurun birbirine olan etkisinin anlaşılmasının önemli olduğunu söyledi. Proje ile Hasan Dağı üzerinde ve çevresinde yüzey deformasyonları incelenecek. Prof. Yılmaz, bu kapsamda, Hasan Dağı üzerinde ve yakın çevresinde kampanya tipi ve sürekli Küresel Navigasyon Uydu Sistemleri (GNSS) ölçümleri, radar görüntülerinin kullanıldığı İnterferometrik Yapay Açıklıklı Radar (InSAR) ölçümleri, tiltmetre ölçümleri, sıcaklık ölçümleri, gaz ölçümleri, fay ve çatlaklara dönük yapısal ve kinematik ölçümler yapılacağını ifade etti. Tüm bu çalışmaların ardından bölgedeki depremlerin kaynağına dair bilimsel veriler toplanmış olacak. Projede ASÜ’den Prof. Dr. Hediye Erdoğan, Dr. Öğretim Üyesi Sefa Bilgilioğlu, Dr. Öğretim Üyesi Esra Gürbüz, Araştırma Görevlisi Dr. Cemil Gezgin ve Araştırma Görevlisi İbrahim Gündüz de görev alıyor. Çalışma, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Aksaray İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Niğde İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve MTA Genel Müdürlüğü paydaşlığıyla yürütülecek.

 

ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Prof. Hacı Murat Yılmaz ve ekibine çalışmalarında başarı dileklerinde bulundu.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021