Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Eğitim » Astronomi ve Uzay Bilimleri Eğitimleri Başlıyor

Astronomi ve Uzay Bilimleri Eğitimleri Başlıyor

A - +

Eğitim - 08.06.2022 - 8:23

Astronomi ve Uzay Bilimleri Eğitimleri Başlıyor

AKSARAY KOP ASTRONOMİ KÜTÜPHANESİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Valiliğimiz himayesinde Müdürlüğümüz ARGE Birimince yürütülen “Aksaray KOP Astronomi Kütüphanesi Projesi” hayata geçirildi. Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından desteklenen proje ile ülkemizin uzay ve astronomi programındaki hedefleri doğrultusunda çocuklarımıza, gençlerimize astronomi eğitimleri verilmesi amaçlanmıştır.

Astronomi ve uzay alanında gelecekte mili hamleleri gerçekleştirecek gençleri, bilim insanlarını yetiştirmek için hayata geçirilen Aksaray KOP ile Astronomi Kütüphanesi açılışına Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa VARANK, Valimiz Sayın Hamza AYDOĞDU, Aksaray Milletvekillerimiz Sayın İlknur İNCEÖZ ve Sayın Cengiz AYDOĞDU, Aksaray Belediye Başkanımız Sayın Dr. Evren DİNÇER, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hacı Ömer KARTAL, Bilim ve Sanayi İl Müdürümüz Sayın Refik TEZCAN, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanvekili Sayın Haluk YILMAZ, il protokolümüz ve davetliler katıldı.

Aksaray KOP Astronomi Kütüphanesi Projesi ile Aksaray Bilim ve Sanat Merkezi bünyesinde bulunan Gözlemevi, Astronomi kütüphanesi ile birleştirilerek ülkemizdeki ilk ve tek geniş kapsamlı astronomi laboratuvarı haline dönüştürülmüştür. Aksaray KOP Astronomi Kütüphanesi Projesi ile öğrenciler Güneş, Ay, Yıldızlar, Gezegenler, Kuyrukluyıldızlar, Galaksiler, Takım Yıldızları, Bulutsular, Karadelikler ve bir çok alanı içerisinde barındıran geniş kapsamlı bir eğitim deneyimi yaşayacaklardır. Ayrıca Aksaray KOP Astronomi Kütüphanesi ile öğrencilerimize farklı türde kitaplardan yararlanma, uzay gözlemleri yapmaları, yapılan gözlemlerin kamera kayıtları üzerinde bilimsel çalışmalar oluşturmaları, dene-yap atölyeleri ile astronomi ve uzay çalışmaları oluşturmaları, sanal gerçeklik platformlarında canlı ve gerçekçi uygulamalarla ile uzay ve evreni tanıma fırsatı sunulmaktadır.

Kurulmuş olan Aksaray KOP Astronomi Kütüphanesinde; tekil bir tematik kütüphaneden öte uzay ve astronomi alanlarının her yönden, her yaş kesimine uygun bir öğrenme ortamı haline getirilmiştir. Bu kapsamda “Portatif Çadır Gözlem Planetaryum Merkezi”, “Sanal Gerçeklik Gözlem Atölyesi”, “Gözlem Atölyesi”, “Dijital Uzay Uygulama Atölyesi, “Ay Yüzeyi Atölyesi” ve “Gezegenleri Keşfediyorum Atölyesi” alanlarından oluşmaktadır. Belirlenen atölyeler kapsamında

kütüphanede süreli ve bilimsel yayınlarının da yer aldığı 2000 kitap bulunmaktadır. Ayrıca dezavantajlı bölgelerimizde kullanılmak üzere taşınabilir uygulamalı planetaryum gezegenevi ile il genelinde birçok öğrenciye erişim sağlanacaktır. 360 VR Simülatörü ile sanal gerçeklik istasyonunda uygulamalı STEAM aktiviteleri, eğlenceli bilimsel deneyler ve simülatör gösterisi gibi etkinlikler de yer almaktadır. Böylelikle yenilikçi eğitim yaklaşımlarıyla sanal gerçeklik alanlarında kullanılacak yazılımların geliştirilmesi ve denenmesi amacıyla bu alanda çalışacak gençlerimize bir ortam yaratılmıştır. Söz konusu uzay ve astronomi çalışmalarına dahil olmak için aksaraygozlemevi adresini ziyaret ederek randevu oluşturabilirsiniz. Aksaray İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak Aksaray KOP Astronomi Kütüphanesi projesinin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, kütüphanemizin ilimiz eğitimine hayırlı olmasını diliyoruz.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021