SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ana Manşet » Aksaray’da üretilen altın sarısı patatese büyük ilgi

Aksaray’da üretilen altın sarısı patatese büyük ilgi

A - +

Ana Manşet - 09.11.2021 - 10:43

Aksaray’da üretilen altın sarısı patatese büyük ilgi

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu merkeze bağlı Akhisar köyünde Göksel Karapınar’a ait 800 dekar alanda başlayan patates hasadına katıldı.

Üretici Göksel Karapınar ve patates hasadı yapan tarım işçileri ile görüşen Vali Hamza Aydoğdu lezzeti ve rengi nedeniyle talep gören kışlık Aksaray patatesinin ekim alanlarının arttığını söyledi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav’dan üretim ile ilgili bilgi alan Vali Aydoğdu yaptığı açıklamada Aksaray’ın patates üretiminde 250 bin tonla Türkiye’de 7. Sırada yer aldığını belirtti.

-Lezzet ve renk tonu tercih nedeni

Özellikleri nedeniyle tercih nedeni olan medeleine cinsi patates hasadının sürdüğünü ifade eden Vali Hamza Aydoğdu:

“Dayanıklılığı, lezzet ve renk tonu ile Ankara, İstanbul, Bursa, başta olmak üzere birçok ilden Hasandağı bölgesinde yetiştirilen medeline cinsi patatesler büyük ilgi görüyor. İl Tarım Müdürlüğümüz kontrolünde iyi tarım uygulaması kapsamında yapılan üretim artarak devam ediyor. Dekarda ortalama 6 tona ulaşan üretim rakamlarına baktığımızda yıllık 250 bin tonla patates üretiminde Türkiye’de 7. Sıradayız. Zirveye doğru ilerliyoruz. Ürünü kaliteli ve nitelikli yetiştirirseniz alıcısı çok rahat sizi buluyor. Biz Aksaray’da üreticilerimize her türlü desteği veriyor onları teşvik ediyoruz. Bu yıl bölgemizde patates rekoltemizin yüksek olmasını bekliyoruz ”dedi.

-Üretim 80 dekardan 800 dekar alana çıktı

Patates üreticisi Göksel Karapınar’da yaptığı açıklamada 800 hektar alanda patates üretimi yaptıklarını söyledi. Sıcaklık, nem ve özellikle kırmızı toprak yapısının patates üretimine çok uygun olduğunu belirten Karapınar: “Kışlık medeleine cinsi patates Hasandağı çevresindeki topraklarda oldukça yüksek verimde yetiştiriyoruz. Bölgenin toprak yapısı patatesin piyasada tercih edilen altın sarısı rengini veriyor. 80 Hektar alanda başladığımız üretimimiz bugün yaklaşık 800 hektar alana çıkardık ”dedi.

Hasat dönemine başlayan üreticiye bereketli bir dönem geçirmeleri dileğinde bulunan Vali Hamza Aydoğdu ilk tarlada hasadın tamamlanması nedeniyle patates toplayan tarım işçileri ile boş kovaları havaya atıp hasat sevinçlerini paylaştı.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021