Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ana Manşet » Aksaray’da Kentsel Dönüşüm Sürüyor

Aksaray’da Kentsel Dönüşüm Sürüyor

A - +

Ana Manşet - 02.10.2023 - 21:38

Aksaray’da Kentsel Dönüşüm Sürüyor

BUGÜNE KADAR 140 BİNA 1000 BAĞIMSIZ BÖLÜMÜN YIKIMI GERÇEKLEŞTİ

BAŞKAN DİNÇER; “ADALET, ŞEFFAFLIK VE UZLAŞMA EKSENİNDE ELE ALDIĞIMIZ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ ŞEHRİMİZ İÇİN BÜYÜK KAZANIMLAR SAĞLAYACAK”

Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in şehrin çehresini değiştirecek, Aksaray’ın bugünlerine ve yarınlarına hizmet edecek kentsel dönüşüm projesi şehrin kalbinde yer alan Hamidiye Mahallesi başta olmak üzere şehrin genelinde deprem riski taşıyan, kötü görüntüye yol açan yapıları, güvenli yaşam alanlarına dönüştürürken şehrin imajına da katkı sağlayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde hayata geçirilen “Kentsel Dönüşüm Hareketi” kapsamında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Bakanlar Kurulu Kararları ile başta şehrin en merkezi konumundaki Hamidiye Mahallesinde yer alan metruk yapılar, bunun yanı sıra riskli alan ilan edilen muhtelif yerlerdeki yapılar için kentsel dönüşüm süreci başlatılmıştı.

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, dönüşüm olmadan şehrin kendini yenileme şansınız olmadığına vurgu yaparak şunları söyledi. “Hem ülkemiz hem de şehrimiz için kentsel dönüşüm kaçınılmaz bir noktaya gelmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ülkemiz genelinde başlatılan Kentsel dönüşüm hareketini bizde şehrin kalbi konumunda yer alan Hamidiye Mahallemizde başlatarak yapılmaz denilen dev bir projeyi Aksaray’da başlattık.

Adalet, şeffaflık ve uzlaşma ekseninde ele aldığımız kentsel dönüşüm projesi şehrimiz için büyük kazanımlar sağlayacak. Depreme dayanıklı, güvenli, modern, yeşil alanlara ve sosyal donatılara sahip yaşam alanları oluşturacağız” dedi,

Son zamanlarda ön plana çıkan sürdürülebilir ve akıllı kent gibi kent planlama yaklaşımlarının reel anlamda yapılabilmesi için kentsel dönüşüm uygulamalarını kaçınılmaz hale getirdi.

Özellikle afet riskleri, trafik sorunu, kentsel nüfus artışları gibi şehrin tamamını etkileyen durumlarla başa çıkmak için kentsel dönüşüm tek çare gözüküyor.

Aksaray tarihinin en büyük kentsel dönüşüm sürecinin yaşandığı Hamidiye Mahallesinde 700 hak sahibi bulunuyor ve hak sahipleri ile uzlaşma sürecini adaletli ve şeffaf bir biçimde anlaşarak tamamlayan Aksaray Belediyesi Türkiye’de bu süreci en sancısız atlatan belediyeler arasında yer alıyor.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021