SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ana Manşet » Aksaray’da İŞKUR Aracılığıyla 6.220 Kişi İşe Yerleşti

Aksaray’da İŞKUR Aracılığıyla 6.220 Kişi İşe Yerleşti

A - +

Ana Manşet - 31.10.2023 - 20:10

Aksaray’da İŞKUR Aracılığıyla 6.220 Kişi İşe Yerleşti

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu (İİMEK) 2023 yılı 4. Olağan toplantısı Aksaray Valiliği toplantı salonunda Vali Mehmet Ali KUMBUZOĞLU başkanlığında kurul üyelerinin katılımıyla gerçekleşti.

TÜİK tarafından yayımlanan işgücü istatistiklerinde Ülkemiz Ağustos 2023 dönemi işsizlik oranı %9,2 seviyesinde gerçekleşmiştir. Aksaray İlimiz TR71 Bölgesinde (Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir ve Kırıkkale) yer almakta olup işsizliğin ortalamasını düşüren öncü illerdendir. Aksaray’da 2022 yılında 9.106 kişilik istihdam gerçekleşmiş olup2023 yılı 9 aylık dönemde 238’i engelli olmak üzere 6.220kişinin istihdamına aracılık edilmiştir.

Aksaray Valiliği öncülüğünde; İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından 2023 yılında gerçekleştirilen çalışmalar doğrultusunda işgücü piyasasının ara eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla 379kişi İşbaşı Eğitim Programı (İEP) kapsamında mesleki deneyim ve tecrübe kazandırılarak istihdam edilmiştir.

4.020 İŞYERİ ZİYARETİ SONUCU 8.746 KİŞİLİK İŞGÜCÜ İSTEMİ TALEBİ ALINDI.

2023 yılı 9 aylık faaliyetleri sonucunda, İŞKUR faaliyet alanı içerisinde 4.020 özel sektör işyerine İş ve Meslek Danışmanları tarafından ziyaret düzenlenmiş, Kurum faaliyetleri, teşvik ve desteklerden anlatılmış ve 8.746 kişilik işgücü istemi talebi alınmıştır.

AKSARAY’DA 2023 YILI EYLÜL AYI SONU İTİBARİYLE 3.445 GENÇ İŞE YERLEŞTİ.

2022 Yılı9 aylık döneminde 15-29 yaş aralığında5.030 Genç işe yerleştirilmiştir. 2023 yılı Eylül ayı itibariyle 3.445 genç işe yerleştirilmiştir.

21.537 KİŞİYE BİREYSEL DANIŞMANLIK GERÇEKLEŞTİ.

İş ve Meslek Danışmanları tarafından 21.537 kişiye bireysel danışmanlık gerçekleştirilmiştir.

İŞKUR Meslek Danışmanları tarafından 2023 yılında Üniversite ile 12. sınıf öğrencilerine “iş arama becerileri” önemi, 8. sınıf öğrencilerine “Meslek Seçiminin Önemi” hakkında yapılan faaliyetler kapsamında 26 eğitim öğretim kurumu ziyaret edilmiş olup 3.488öğrenciye bilgilendirme yapılmıştır.

4.859 KATILIMCIYA İŞ KULÜBÜ EĞİTİMİ VERİLMİŞTİR.

İş Kulübü liderleri tarafından öğrencilerimiz ve dezavantajlı grupta yer alan kadınlar, gençler, göçmenler, depremzedeler, engelli ve eski hükümlü vatandaşlarımız ile sosyal yardım yararlanıcıları olmak üzere 2023 yılında 1.448 Kişiye İş Kulübü eğitimi verilmiştir. Eğitimlerde  Aksaray Belediyesi, Aksaray Üniversitesi, Aksaray Sosyal Yardımlaşma Vakfı, Aksaray SMMMO, vb ve kuruluşlarla iş birlikteliği yapılmaktadır.İl Müdürlüğümüz bünyesinde iş kulübü servisinin kurulduğu 2019 yılından bu yana İŞKUR Kampüste faaliyetleri kapsamında 1.487 Aksaray Üniversitesi öğrencisine toplamda da 4.859 iş arayan CV hazırlama, iş arama kanalları, mülakat teknikleri, işveren beklentileri, mülakat simülasyonları ve kariyer yetkinlikleri alanlarında katılımcılar eğitilmiş olup, istihdam edilebilirlikleri arttırılmış, işgücü piyasası hakkında bilgilendirilmiş ve istihdamları gerçekleştirilmiştir.

459 İŞYERİNE İŞGÜCÜ PİYASASI ARAŞTIRMASI YAPILMIŞTIR.

2023 yılı İşgücü Piyasası Araştırması kapsamında ilimizde belirlenen 459 işyerine ilişkin alan çalışması 14/07/2023 tarihi itibariyle tamamlanmıştır. Yurt genelinde yapılan çalışmalar raporlanarak İşgücü Piyasası Araştırması Raporları başlığı altında Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından karar vericilerin istifadesine sunulmuştur.

GENÇLER VE SOSYAL YARDIM YARARLANICILARI İÇİN İŞ BİRLİKTELİKLERİ

Sosyal yardım yararlanıcılarının çalışma hayatında üretken hale gelmelerinin yanı sıra; yoksulluk ve sosyal yardım bağımlılığını azaltmak ve kayıt dışı istihdamla mücadele çalışmalarını güçlendirerek sosyal yardım yararlanıcılarının istihdamının arttırılması amacıyla Aksaray Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) arasında “İş ve Sosyal Akademi” işbirliği protokolü;

Eğitim-istihdam ilişkisini güçlendirerek nitelikli istihdamın ve mezun öğrencilerin istihdama katılımının sağlanması ve mesleki ve teknik liselerde eğitim gören öğrencilerin işgücü piyasasına kazandırılmaları ile bu öğrencilere yönelik spesifik meslek danışmanlığı faaliyetlerinin planlanması amacıyla; mezun öğrencilere ait bilgilerin Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İŞKUR ile paylaşılması ve mezun öğrencilerin istihdamına yönelik çalışmalar yapılması için Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) ve Aksaray İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında “Mesleki Eğitim Veri Bankası ve Kariyer Kapısı” işbirliği protokolü;

Üniversite öğrencilerinin çağın ve iş dünyasının değişen koşulları doğrultusunda kariyer hedeflerini belirlemelerinin sağlanması, kariyer yetkinliklerinin artırılması, donanımlı bir altyapıya kavuşmaları ve bu bağlamda bilgi, beceri ve tecrübe edinmeleri  konularında onlara yön verilmesi, Ulusal Genç İstihdam Stratejisi doğrultusunda istihdam edilebilirliklerinin artırılması amaçlarını gerçekleştirmeye yönelik “İŞKUR Kampüs” protokolünün Aksaray Üniversitesi ile Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) arasında imzalanması kararları alınmıştır.

İl Müdürlüğümüz 2022 yılında Türkiye genelinde;

📌 Özel sektörde işe yerleştirme Türkiye 4.sü

📌 İşsizlik ödeneği alanların istihdamında Türkiye 5.’si

📌 Kadın istihdamında Türkiye 6.si

📌 Genç istihdamında Türkiye 6.sı

📌 Engelli istihdamında Türkiye 7.si

📌 Meslek danışmanlığında Türkiye 4.sü

📌 Bireysel danışmanlıkta Türkiye 5.si

📌 Engelli danışmanlığında Türkiye 6.sı

📌 İşveren danışmanlığında Türkiye 8.si olmuştur.

📌Engelli NEET alanında Türkiye 3. Sü

📌NEET alanında Türkiye 4. sü

 

Vali Mehmet Ali KUMBUZOĞLU Başkanlığında gerçekleşen İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısına Belediye Başkan Yardımcısı Hıfsı PEKER, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hakan KILINÇKAYA,Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mahmut AKKUŞ, İl Milli Eğitim Müdürü Metin ALPASLAN, Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Fatih TEKİN, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik BaşkanıDoğan CEYLAN, Aksaray Üniversitesi Araştırma Görevlisi Dr. İlkay TOSUN, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Refik TEZCAN, Ticaret İl Müdürü İsmail SEVİM,Ahiler Kalkınma Ajansı Aksaray Koordinatörü Fatma BECEREKLİ, Organize Sanayi Bölge Müdürü Ali BAY, İl Göç Müdürü M.Servet YELKEN, SYDV Müdürü Ali Rıza SÖZERİYİM, Girişimci İş Kadınları Dernek Başkanı Hatice ŞAHİN EROĞLU, Türkiye Engelliler Konfederasyonu Aksaray İl Temsilcisi Bekir KAYA, Türkiye İşçi Konfederasyonu Aksaray İl Temsilcisi Muhterem TAŞDEMİR, Türkiye İşveren Konfederasyonu Aksaray İl Temsilcisi Hüseyin ÖZKAN, HAK- İŞ Konfederasyonu Aksaray İl Temsilcisi Celal BOZKIL katıldı.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021