Whatsapp Hattı0552 513 68 80

SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Aksaray’da Hıdrellez Kutlamaları

Aksaray’da Hıdrellez Kutlamaları

A - +

Aksaray Haberleri - 06.05.2015 - 18:13

Aksaray’da Hıdrellez Kutlamaları

Aksaray Valiliği İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve Aksaray Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği Hıdırellez Kültür ve Bahar Bayramı Sümrü Yaylasında coşkulu bir şekilde kutlandı.
Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, her yıl geleneksel olarak kutlanan Hıdırellez Bayramının, baharın müjdesi olduğu gibi bolluk ve bereketi simgelediğini söyledi. Toprağın uyanışı olarak tabir edilen hatta Hızır ve İlyas Peygamber’lerin yeryüzünde buluştukları gün olması nedeniyle Geleneksel olarak her yıl kutlanan Hıdırellez Kültür ve Bahar Bayramı, Sümrü Yaylası Turhasan Tekkesi bölgesinde düzenlenen şenliklerle kutlandı. Kutlamalarda geleneksel olarak yapılan yarışmaların yanı sıra halk oyunları ekibinin folklor gösterisi ile devam etti. Yerel sanatçılarda şenlikte sahneye çıkarak en güzel türkülerini, Hıdırellez coşkusunu kutlamaya gelen davetliler için söyledi. Pehlivanlar meydana çıkarak birbiriyle güreş tuttular. Bayram şenliğine katılan vatandaşlar, gruplar halinde ayrılarak halat yarışmasıyla şenliğe renk kattı. Diğer bir yandan yumurta tokuşturma adeti bugüne mahsus olarak uygulandı. Protokol üyeleri kaynatılmış yumurtaları tokuşturarak, galip gelmeye çalıştı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İl Kültür Turizm Müdürü Mustafa Doğan yaptı.
Hıdırellez bayramının tarihçesinden bahseden Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı ise, Hıdırellez’in dünyanın ve tabiatın yeniden uyanışını temsil ettiğini söyledi. Başkan Yazgı, konuşmasının devamında “Hıdırellez Bayramı bolluk ve bereketi simgeler. Bu bayramlar sayesinde Anadolu insanlarımız birlikteliği ve kardeşliğin yeniden yaşıyor. Yaşadığımız bu coğrafyada bizlere düşen görev ise kültürümüze sahip çıkmak olmalı. Kültür mirasımızı gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmak durumundayız. Toplum olarak birlik ve beraberliğimizin daim olmasını dile bu vesile ile tüm vatandaşlarımızın Hıdırellez Bayramını kutlarım” dedi.
Hıdırellez Bayramının kutlandığı alanda Aksaray Belediyesi tarafından vatandaşlara hedik ve ayran ikram edildi.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
Reklam Bilgi0552 513 68 80 E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021