SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ana Manşet » Aksaray’da 5.518 Kişi Farklı Sektörde İşe Yerleşti

Aksaray’da 5.518 Kişi Farklı Sektörde İşe Yerleşti

A - +

Ana Manşet - 19.10.2021 - 15:43

Aksaray’da 5.518 Kişi Farklı Sektörde İşe Yerleşti

Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Organize Sanayi Bölgesi’nde yeni açılan Çam Tekstil firması iş birlikteliğinde tekstil sektöründe 70 kişi işe başladı. Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından İş Kulübü eğitimleri kapsamında Çam Tekstilde işe başlayan 70 kursiyere sertifikaları dağıtıldı. İş Kulübü eğitimleri boyunca iş arama becerileri mülakat, simülasyonları ve teknikleri, işgücü piyasası hakkında 4 gün boyunca İş Kulübü liderleri tarafından eğitim düzenlendi.

 

Her geçen gün büyüyen ve gelişen Aksaray Organize Sanayi Bölgesinde tekstil sektörü tarafından Aksaray yoğun bir ilgi görmektedir. Bu doğrultuda Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından kalifiye eleman ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak aktif işgücü Programları kapsamında; İşbaşı Eğitim Programları, İstihdam Garantili Meslek Edindirme Kursları ve MEGİP projelerinin yanısıra dezavantajlı grupta yer alan kadınlar, engelliler ve gençlere yönelik İlave İstihdam Teşvikleri başta olmak üzere İŞKUR tarafından çeşitli teşvik ve destekler sunulmaktadır.

 

TEKSTİL SEKTÖRÜNDE 3.500 KİŞİ ÇALIŞMAKTADIR.

 

Yaklaşık 12.500 kişinin çalıştığı organize sanayi bölgesinde sadece 3.500 kişi tekstil sektöründe çalışmaktadır. Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından özel sektörde 5.518 kişi farklı sektörlerde işe yerleşti. 10 aylık dönemde Aksaray’da işe yerleşen 5.518 kişi içerisinde 18 ile 24 yaş arası gençler istihdamda önemli oranda yer almakta olup ilimiz genç istihdamında Türkiye genelinde 13. sırada yer almaktadır. İlimiz geçen yılın aynı dönemine göre işe yerleştirilenlerde %20’lik artış kaydetti.

 

1.500 KİŞİYE İSTİHDAM GARANTİLİ KURS DÜZENLENDİ

 

Pandemi sürecinde pasif işgücü destekleri (Kısa Çalışma Ödeneği, İşsizlik Ödeneği, Nakdi Ücret Desteği) ile istihdamı koruyan İŞKUR normalleşme ile birlikte istihdamda ve açık iş sayısında artış yaşadı. Aksaray’da Sanayi, Hizmet ve İnşaat sektörlerinde yoğun istihdam artışı gerçekleşti. Ayrıca gençlerin mesleki deneyim ve tecrübe kazanmaları amacıyla 2021 yılında 1.500 kişi farklı sektörlerde kalifiye eleman ihtiyacını karşılamaya yönelik istihdam garantili kurslara (İşbaşı Eğitim Programı, Meslek Edindirme Kursu ve MEGİP) katılarak işgücü piyasasına dahil oldu. Vatandaşlarımız www.iskur.gov.tr adresine müracaat ederek farklı sektörlerde yer alan açık iş ilanlarını takip edebilirler.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021