SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ana Manşet » Aksaray Tarihteki Özüne Dönüyor

Aksaray Tarihteki Özüne Dönüyor

A - +

Ana Manşet - 16.02.2024 - 9:47

Aksaray Tarihteki Özüne Dönüyor

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, “Yeni dönemimizde de şehrimizde bulunan tarihi yapıları restore ederek koruma altına alacağız. Restorasyonunu tamamladığımız tarihi yapılara yeni fonksiyonlar kazandırarak halkımızın hizmetine sunacağız” dedi.

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, 5 yıllık belediye başkanlığı döneminde Aksaray’a birçok eser kazandırıp, önemli hizmetlerde bulundu. Bu hizmetlerini yeni dönemde de sürdürmek için gecesini gündüzüne katan Belediye Başkanı Dinçer, önümüzdeki günlerde projelerini kamuoyu ile paylaşacak.

Belediyecilik hizmetlerinin yanında şehrin tarihi yapılarıyla birlikte kültür ve turizm değerlerini tanıtmaya ve yaşatmaya büyük gayret gösteren Belediye Başkanı Dinçer, Ihlara Cam Teras projesiyle şehir turizmine, restorasyon projeleriyle de tarihi yapıları daha işlevsel hale getiriyor.

Aksaray’ın 10 bin yıllık geçmişiyle köklü bir tarihe ve zengin kültürel değerlere sahip olduğunu belirten Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, konu ile ilgili yaptığı açıklamada: “Aksaray, dört bir yanı tarihi zenginlikle dolu bir şehir. 10 bin yıllık tarihi geçmişi ile şehrimizin birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını ve zengin bir mirasa sahip olduğunu biliyoruz. Tarihin her döneminde izler taşıyan şehrimiz sınırları içinde birbirinden değerli birçok değerli yapılar var. Biz bu tarihi yapıları restore ederek koruma altına alıyor ve gelecek nesillere ulaşmasına vesile oluyoruz” dedi.

Aksaray’da son 5 yılda yapılan restorasyon çalışmalarını değerlendiren Belediye Başkanı Dinçer, “Son 5 yılda Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü iş birliğinde şehrimizde önemli restorasyon projeleri yürüttük. Diğer bir ifadeyle 30 yılda yapılacak restorasyon çalışmasını 5 yıla sığdırdık. Yeni dönemimizde restorasyon projelerimiz yenileriyle devam edecek. Şehir merkezinde atıl durumda kalan tek bir tarihi yapı bırakmayacağız. Kısacası şehrimizin tarihi kimliğini ortaya çıkaracağız. Aksaray’ımızın tarihteki özüne dönmesi için yeni projeler hazırlıyoruz.

Ayrıca restorasyonunu yaptığımız tarihi yapılara yeni fonksiyonlar kazandırarak halkımızın hizmetine sunacağız Bedriye Medresemizde olduğu gibi. Önümüzdeki günlerde Melik Mahmut Gazi Hangahı, Kılıçarslan Hamamı ile Kılıçaslan Türbe ve Köşkünü de dahil ediyoruz” şeklinde konuştu.

Aksaray’ın tarihi değerlerini ortaya çıkarmak için çalışmaların süreceğini işaret eden Başkan Dinçer, “Yeni dönemimizde de tarihimize sahip çıkarak Aksaray’ımızın kültürüyle, sporuyla, turizmiyle, endüstri ve ticaretini daha iyi noktalara taşımak için ne gerekiyorsa yapacağız” ifadelerini kullandı.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021