Whatsapp Hattı0552 513 68 80

SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Aksaray Pancar Üretiminde Türkiye 3’üncüsü

Aksaray Pancar Üretiminde Türkiye 3’üncüsü

A - +

Aksaray Haberleri - 14.04.2015 - 18:38

Aksaray Pancar Üretiminde Türkiye 3’üncüsü

Geçen yıl kurak bir sezon geçiren Aksaraylı çiftçiler, bu yıl yağışlardan son derece memnun. Sezonun yaklaşması ile birlikte çiftçiler tarlalarını ekime hazırlarken, pancar üretiminde Türkiye 3’üncüsü olan Aksaraylılar bu yıl kaliteli ve yüksek verimli bir yıl bekliyor.
Tarlalarını ekime hazırlayan çiftçiler, yağışların bu yıl çok bereketli olduğunu belirterek, bunun kalite ve verimliliği artıracağını söyledi. Bugün itibari ile tarlalarda hareketliliğin başladığını söyleyen çiftçiler, “Şu an tarlamızı pancar ekimine hazırlıyoruz. Önümüzdeki günlerde pancar ekimine başlayacağız. Pancar ekimi Aksaray’da epey yaygın. Ancak pancar ekimi masraflı ve zahmetli. Ekim konusunda da zorluk çıkarıyorlar. Tapu isteniyor, başka şeyler isteniyor. Çiftçilerin ekmemesi için birçok şey yapılıyor. Yağış konusunda bu yıl gerçekten çok güzel ve umduğumuzun üstünde oldu” dedi.
“BU YIL KALİTE VE VERİMLİLİK YEKSEK OLACAK”
Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak da 2015 yılının pancar ekim sezonunun başladığını belirterek, “2015 yılı pancar ekim sezonu başladı. Şu an havaların biraz soğuk olması ve yağışların bol olması nedeniyle 10-15 gün gecikmeli ekiliyor. İnşallah tarlalarımız şu an tam tavında. Verimin iyi olacağını düşünüyoruz. İnşallah ekildikten sonra soğuk almazsa çok kaliteli ve verimli bir pancar sezonu olacak. Rekoltenin yüksek olacağına inanıyoruz. Geçen yıllarda bilindiği gibi ciddi bir kuraklık vardı. Çiftçi ektiğini çıkartmak için ciddi masraf yapıyor. Bu da üreticiye ağır yük oluyor ama bu yıl yağışımız bol ve bereketli” dedi.
“PANCAR ÜRETİMİNDE TÜRKİYE 3’ÜNCÜSÜYÜZ”
Pancar üretiminde Aksaray’ın Türkiye 3’üncüsü olduğunu belirten Emin Koçak, “Pancar üretiminde biz Aksaray olarak Türkiye 3’üncüsüyüz. 140 bin dekara yakın pancar ekimi yapıyoruz, 1 milyon tona yakın rekoltemiz oluyor. Bu anlamda Türkiye’de 3’üncü sıradayız. Ayrıca biz, tarlaya direkt şeker pancarı ekiyoruz ve kaliteli, organik şeker üretiyoruz. Glikoz üretmiyoruz. Vatandaşımızın şekeri yükselecekse varsın organik pancar şekerinden yükselsin. Glikoz üretmiyoruz” diye konuştu.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
Reklam Bilgi0552 513 68 80 E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021