SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ana Manşet » Aksaray İşgücü Piyasası Analizi Raporu Hazırlanacak

Aksaray İşgücü Piyasası Analizi Raporu Hazırlanacak

A - +

Ana Manşet - 06.06.2023 - 20:38

Aksaray İşgücü Piyasası Analizi Raporu Hazırlanacak

Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mahmut AKKUŞ; Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından 5 Haziran – 14 Temmuz 2023 tarihleri arasında İşgücü Piyasası Araştırması gerçekleştirilecektir. Araştırma kapsamında 459 işyerinin saha çalışması İl Müdürlüğümüzce belirlenecek yöntemle gerçekleştirilecek olup, bu yıl da son üç yılda olduğu gibi saha çalışmasında uygulanacak yöntem hem yüz yüze hem de online şeklinde olacaktır.

Aksaray ilinin tamamında gerçekleştirilecek araştırma ile işgücünün yapısı, sektörler bazında çalışanların cinsiyete göre dağılımları, ihtiyaç duyulan işgücü için talep edilen eğitim ve beceri durumları, temininde güçlük çekilen meslekler ve teminde güçlük çekme nedenleri, 2023 yılında işgücü piyasasında mesleki değişim beklentilerine ilişkin bilgiler ve dijital dönüşüm konusunda işgücü piyasası aktörlerinin düşünceleri ve işgücü piyasasının geleceğinin ne yönde eğilim göstereceğinin öngörüleri derlenecektir. Araştırma kapsamında bazı sorular bu sene ilk defa yer almaktadır.

Bu çalışma ile birlikte Aksaray işgücü piyasasının fotoğrafı çekilecek ve açık iş oranı hesaplanacaktır. Aksaray ilinde sektörlerin işgücü ihtiyacı tespit edilecektir.

ARAŞTIRMA BİLİMSEL VE ANLAMLI SONUÇLARA SAHİP OLACAKTIR

Uluslararası sektörel ve mesleki sınıflandırmalar kullanılarak yapılacak araştırmada 20+ istihdamlı işletmeler için tamsayım, 2-9 ve 10-19 arası istihdamlı işletmeler için örnekleme yöntemi ile çalışılacaktır. Çalışma başından sonuna kadar Genel Müdürlük ve İl Müdürlüğümüzde konusuna hakim, güçlü bir ekiple koordine edilecektir.

Saha çalışması Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile birlikte tespit edilen 2-9, 10-19 ve 20+ istihdamlı toplam 459 işyerlerinde gerçekleştirilecektir.Çalışma sonucunda il düzeyinde sektörel ayrımlı istatistiksel olarak anlamlı tahminler üretilecektir.

AKSARAY İŞGÜCÜ PİYASASI ANALİZİ RAPORU HAZIRLANACAKTIR

Çalışma sonuçlarının raporlaştırılması yine İŞKUR personeli tarafından gerçekleştirilecektir. Çalışmanın sonuç raporunda Aksaray işgücü piyasası arz ve talep yönüyle ele alınacaktır. Araştırma marifetiyle, Aktif İstihdam Politikalarının, özellikle işgücü yetiştirme kurslarının tespit edilen ihtiyaçlara göre açılması planlanmaktadır.

Araştırmanın, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına, çalışma hayatının tüm aktörlerine, sivil toplum örgütlerine, üniversitelere, araştırmacılara ve tüm kamuoyuna faydalı olması beklenmektedir.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021