Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ana Manşet » Aksaray EDP Eğitim Bursu

Aksaray EDP Eğitim Bursu

A - +

Ana Manşet - 01.07.2021 - 9:42

Aksaray EDP Eğitim Bursu

Aksaray Eğitime Destek Platformu Başkanı Kuddusi BAKAR; Aksaray Eğitime Destek Platformu Başkanı Kuddusi BAKAR; lise tercih döneminde imam hatiplere ilginin üst seviyede olduğunu belirterek, “Vatandaşlarımız, imam hatiplerin ders içeriklerini, manevi, milli boyutunu, bilim, sanat, kültür, spor yönünü gördüler. Okullarımızın fiziki ortamlarını gördüler, başarılı olan öğrencilerimizi gördüler. İmam hatiplere ciddi bir teveccüh söz konusu.

ÖNDER, İlim Yayma Cemiyeti,Ensar Vakfı,Diyanet Vakfı ve Memursen öncülüğünde Aksaray Eğitime Destek Platformu üyesi paydaş STK’larımızla,Liselere Giriş Sınavı’nda (LGS) başarılı olup imam hatip tercihinde bulunan öğrencilere, burs ile kendilerini geliştirmeleri için çeşitli destekler verilecektir.

Konuyla ilgili açıklama yapan Aksaray Eğitime Destek Platformu Başkanı BAKAR, LGS sonrası öğrencilerin bu yıl sınavla öğrenci kabul eden okullara geçeceğini, bunlar arasında imam hatiplerin de olduğunu söyledi.

Sınavla öğrenci alacak imam hatip okulu sayısının ilimizde dört olduğunu aktaran BAKAR; Eğitime Destek Platformu olarak, imam hatipli öğrencilerimize, tercihlerini doğru yapmaları konusunda destek oluyoruz. Okul çeşitlerini daha iyi görmelerini, okul çeşitlerini daha iyi analiz etmelerini sağlıyoruz. İlimizde okullarda hangi imkanların olduğunu, il, ilçe hangi imam hatip okullarının olduğunu öğrencilere anlatmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

BAKAR,özellikle imam hatiplerin önündeki engellerin kalkmasıyla beraber, vatandaşların imam hatiplerin pozitif taraflarını görmeye başladıklarını dile getirerek, “Vatandaşlarımız, imam hatiplerin ders içeriklerini, manevi, milli boyutunu, bilim, sanat, kültür ve spor yönünü gördüler. Okullarımızın fiziki ortamlarını gördüler, başarılı olan öğrencilerimizi gördüler. İmam hatiplere ciddi bir teveccüh söz konusu oldu bu son dönemlerde”dedi.

“Gençlerimiz odaklı düşünüyoruz”
Burs projesinin önemli bir proje olduğunu belirten Bakar şöyle devam etti:

“İsmini ‘Eğitim Bursu’ koyduk. Akademik anlamda daha başarılı olan öğrencilerimizin, imam hatipleri tercih etmelerini ve bu sürekliliği sağlamak için maddi boyutuyla yaptığımız bir destek. Biz bu desteği sadece maddi boyutuyla yapmıyoruz, onların hayatın diğer alanlarında da başarılı olmalarını sağladığımız ölçüde anlamlı olacak. Biz bir taraftan burs projesini yürütürken, bir taraftan da çocukların kişisel gelişimi, dil gelişimi, fiziksel gelişimi, manevi gelişimi ve benzeri konularda da gençlerimize destek olacak projeleri bu burs çalışmasına paralel bir şekilde planlıyoruz. Çok özgün bir proje olacak, içinde adaleti de barındıran, Aksaray genelinde ilçelerimizi de kapsayan güzel bir çalışma olacak. Yüzde 5’e giren çocuklar 4 yıllık lise eğitimleri süresince çok nitelikli ve verimli bir atmosferin içerisinde olmuş olacaklar. Yüzde 5’in dışında kalan öğrencilerimizle ilgili de çalışmalarımız var.”

Farklı sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek, proje yürütmesinin kıymetli bir davranış olduğuna işaret eden Bakar”Çoğunlukla herkes kendi kurumunu öncelemeye çalışır ama biz bu çalışmada kurum taassubu yerine gençlerimiz odaklı düşünüyoruz.” dedi.

İmam hatiplerin önündeki engellerin kalkmasıyla birlikte, imam hatiplere olan ilginin üst seviyede olduğunu dile getiren Bakar, 4-5 yıl içinde istenen başarının da geleceğini sözlerine ekledi.

“Eğitim Bursu”
ÖNDER İmam Hatipliler Derneği, İlim Yayma Cemiyeti,Ensar Vakfı,Diyanet Vakfı ve Memursen’in koordinesinde Platformun paydaş STK’ları ile birlikte,2021 LGS’de yüzde 5’lik dilime giren, imam hatip tercihinde bulunan ve yerleşen öğrencilere burs verilecek.

Yüzde 0-3 dilimine aylık 500 tl,yüzde 4-5 dilimine aylık 300 tl. burs katkısında bulunulan öğrencilere bunun yanı sıra çeşitli sosyal ve kültürel destekler de sağlanacak. Öğrencilere, başarı şartını yerine getirmeleri durumunda verilecek burs 4 yıl boyunca devam edecek.

Başvuru koşulları arasında ilk iki maddeyi yerine getirenler, yerleştirme işlemleri tamamlanıp kesin kayıt olduktan sonra burs başvurularını yapabilecek.

Okul kaydının ardından öğrenciler, LGS Sınav Sonuç Belgesi ve öğrenci belgesini ibraz edecekler.

 

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021