SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Yerel Haberler » Adana 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü 2023’ün İlk Yarısında Hizmete Açacağız

Adana 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü 2023’ün İlk Yarısında Hizmete Açacağız

A - +

Yerel Haberler - 21.06.2022 - 9:46

Adana 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü 2023’ün İlk Yarısında Hizmete Açacağız
ADANA – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Adana’nın kuzey bölgesindeki trafiği rahatlatacak 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde yüzde 56 oranında fiziki ilerleme kaydedildiğini söyledi ve “Projemizi 2023 yılının ilk yarısında hizmete açacağız. Adana’nın; Stadyum, Çukurova Üniversitesi, Alparslan Türkeş Bilim Teknoloji Üniversitesi, Şehir Hastanesi ve mevcut Adana-Mersin Otoyoluna kesintisiz bağlantısı sağlanacak. Aynı zamanda, şehir içi trafik de çok daha güvenli hale gelecek” dedi.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Adana’da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü Şantiyesinde incelemelerde bulundu, ardından açıklama yaptı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak Türkiye’deki ulaşım ve haberleşme sistemlerini bir bütün olarak değerlendirdiklerini aktaran Karaismailoğlu, kara, hava, deniz ve demiryollarını, birbirini tamamlayan, etkileyen ve bütünleyen sistemler olarak gördüklerini söyledi.
MALUM MUHALEFETİN YALAN SİYASETİNİ DİKKATE ALMADIK
“Polemiğe girmeden, eser siyasetimizden ödün vermeden milletimiz için çalışmalarımızı var gücümüzle sürdürüyoruz” diyen Karaismailoğlu, konuşmasına şöyle devam etti;
“Malum muhalefetin yalan siyasetini, gayri ciddi ve kısa vadeli zihniyetlerini hiç dikkate almadık. Almayacağız da. Yolumuza devam ettik. Neticede yatırımlarımız halkımızın günlük yaşantısına hız getirdi, tasarruf getirdi, konfor getirdi. Bu çalışmalarımızın sonuçlarını da alıyor, onları milletimizle buluşturmanın gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Sadece son birkaç ay içinde; Türk mühendisliğinin gurur projelerinden olan, dünyanın en uzun asma köprüsü olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nü 4 yıl gibi bir kısa bir sürede tamamladık; milletimizin hizmetine sunduk. Hemen peşinden, Tokat’ı, havalimanı ile buluşturduk. 16 ile hizmet veren Malatya Çevreyolunu açtık. Antalya’da Phaselis Tüneli’ni milletimizle buluşturduk. Rize-Artvin Havalimanı’nı yalnızca Karadeniz’imizin değil, dünyanın hizmetine sunduk. Geçtiğimiz hafta Türksat 5B uydusunu uzayda hizmete aldık. Bu işler, bu hizmetler rastgele olmuyor, Ulaşım ve lojistik Ana Planı çerçevesinde, devlet aklıyla planlanıyor. Ülkemizin ticarete, ulaştırmaya, turizme, sosyal yaşama dair iç dinamikleri değerlendiriliyor. Elbette bununla da yetinilmiyor, dış ülkelerle ticari faaliyetler başta olmak üzere ülkemize fayda üretecek her türlü ilişki hesaplara katılıyor. Sonunda devlet himayesinde, bilimsel çalışmalarla şekillendirilmiş eserler ortaya çıkıyor. Onun için bu eserlerimiz dünyadaki sayılı mühendislik projelerindendir. Bizler ‘günü geçiştirmeye çalışanlardan’ hiç olmadık olmayız. Bizler çocuklarımızın geleceğini aydınlatmak, ülkemizi hak ettiği yere, dünyanın süper güçleri arasına sokmak için çabalıyoruz. Bunun altyapısını hazırlamak da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak bizim sorumluluğumuzdadır.”
ADANA BELEDİYESİ PROJEYİ DEVAM ETTİRMEDİĞİ İÇİN BAKANLIK OLARAK ÜZERİMİZE ALDIK
Başkalarının ne dediğine kulak asmadan, polemiğe girmeden, eser siyasetinden ödün vermeden çalışmaları var güçle sürdürdüklerini dile getiren Karaismailoğlu, “O nedenle hem iç hem de dış entegrasyonu sağlayan, dünyayı Türkiye’ye bağlayan eserlerimize her gün bir yenisini ekliyoruz. Bu kapsamda; 15 Temmuz Şehitler Köprüsü için 1 milyar 350 milyon liranın üzerinde bir yatırım planladık. Köprümüz, bin 669 metre uzunluğunda, 23 açıklıklıdır. Yapım çalışmalarında geçtiğimiz yıl; köprü ayağı temeli, forekazık imalatları, döşeme kiriş imalatları, temel elevasyon betonu imalatlarını gerçekleştirdik. Yapımına Ağustos 2021’de başladığımız köprüde yüzde 56 oranında fiziki gerçekleşme sağladık. Projemizi 2023 yılının ilk yarısında hizmete açacağız. 15 Temmuz Şehitler Köprümüzün hizmete girmesiyle, şehrimizin Kuzey bölgesindeki trafikte büyük bir rahatlama olacak. Adana’nın; Stadyum, Çukurova Üniversitesi, Alparslan Türkeş Bilim Teknoloji Üniversitesi, Şehir Hastanesi ve mevcut Adana-Mersin Otoyolu’na kesintisiz bağlantısı sağlanacak. Aynı zamanda, şehir içi trafik de çok daha güvenli hale gelecek. Bu köprüyü geçmiş dönemdeki Adana Belediyesi başlatmıştı. Ama maalesef şu anki mevcut Adana Belediyesi bu işi devam ettirmediği için, vatandaşımız ve milletimiz için bu proje önemli olduğundan bakanlık olarak üzerimize aldık, bitirmek için ekip arkadaşlarımızla hummalı bir çalışma içindeyiz. Türkiye’nin 6. büyük şehri olan Adana’nın yoğun yerleşim alanlarının ortasında yer alan, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü projesinde mümkün olduğunca az ayakla maksimum açıklıklarla barajın su tahliyesi önünde engel oluşturmamasına gayret ettik” değerlendirmesinde bulundu.
HAYATA GEÇİRİLEN PROJELERLE BÖLGESEL KALKINMAYI SAĞLIYORUZ
Ulaşım ve Altyapı Politikaları ışığında; projeleri güçlü temellere oturtarak hayata geçirdiklerini belirten Karaismailoğlu, böylelikle hayata geçirilen projelerle bölgesel kalkınmayı sağladıklarını, vatandaşların refahını yukarılara taşıdıklarını kaydetti. “Bu uğurda Adana’nın daha önce görmediği hizmetleri milletimizin hizmetine sunmak için var gücümüzle çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diyen Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, ülke genelinde yapılan tünellerle, geçit vermeyen dağların aşıldığını söyledi. Karaismailoğlu, “Viyadük ve köprülerimizle derin vadileri hızlı, güvenli ve ekonomik olarak geçiyoruz. Bunun yanında karayollarımızın şehir geçişlerinde de şehir içi trafiği rahatlatmak için çevre yollarını yapıyoruz. Bazen de şehir içindeki doğal dokularımız karşısında şehir içi trafiği rahatlatacak köklü çözümlere imza adıyoruz. 15 Temmuz Şehitler Köprümüz de yüz akı projelerimizden birisidir” dedi.
Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021