SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ana Manşet » Ada ve Parsel Bazlı Kentsel Dönüşümün Önünü Açtık

Ada ve Parsel Bazlı Kentsel Dönüşümün Önünü Açtık

A - +

Ana Manşet - 22.02.2024 - 9:57

Ada ve Parsel Bazlı Kentsel Dönüşümün Önünü Açtık

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in Aksaray’ı güvenli ve dirençli şehirler arasında dahil etmek için imar plan hükümlerinde yapılan değişiklikler, şehirde ada ve parsel bazlı kentsel dönüşümlerin önünü açarken arsa sahiplerine birçok avantajı beraberinde getiriyor.

Aksaray Belediyesi İmar Müdürlüğü imar planı revizyonu üzerinde titiz bir çalışma yaparak imar plan hükümleri hazırladı. Yapılan değişiklik Aksaray Belediyesi Meclisinde onaylandı.

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, meclis kararı alınarak onaylanan yeni imar planının serbest kat uygulamasındaki aksaklıkları ortadan kaldırdığı gibi afet riski taşıyan yapıların yerinde dönüşümünü destekleyen bir uygulamayı hayata geçirdiklerini söyledi. Yeni imar plan notunda Aksaray’da ada ve parsel bazlı kentsel dönüşümlerin önünün açıldığını sözlerine ekleyen Belediye Başkanı Dinçer, afet riski taşıyan yapılar yerine dirençli yapıların inşa edilmesinin bu uygulama ile teşvik edildiğini vurguladı. Bu uygulama ile riskli yapıların bulunduğu parsellerde emsal ve kat artışının ön görüldüğünü bildirdi.

Belediye Başkanı Dinçer, Hamidiye Kentsel Dönüşüm Projesinde rezerv alanı olarak belirlenen alanda riskli binaların ortadan kaldırılarak yerine 270 konut bağımsız birim, 178 ticaret bağımsız birim ve 126 ofis bağımsız birimin hayata geçirileceğini ve şehir merkezinin afet riski taşımayan yapıya dönüşeceğini belirtti.

Aksaray Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’nün şehirde riskli yapıları tespit etmek için çalışma yürüttüğünü aktaran Başkan Dinçer, “Şehrimizin dirençli ve güvenli şehirler arasında yer alması için kentsel dönüşüm olmazsa olmaz. Kentsel Dönüşüm birimimiz bu konuda titiz bir çalışma yürütüyor. Şehir genelinde bugüne kadar 75 adet riskli yapı tespiti yaptı ve tespit çalışmalarını halen sürdürüyor. Riskli yapıların 61 adeti ise yıkımla ile ortadan kaldırıldı.

Aldığımız kararlar aslında, kentteki riskli alanların yada riskli yapıların belirlenip ortadan kaldırılmasını, yerine sağlam ve imara uygun yeni yapıların yapılmasına olanak sağlıyor” dedi.

Arsa sahipleri ile vatandaşları mağdur etmeyen yeni kentsel dönüşüm modelinin Aksaray’da başarı ile uygulandığının altını çizen Belediye Başkanı Dinçer, “Yeni imar uygulamamız şehrimizin birçok noktasında yeni yapılar inşa edilmesine yol açtı. Riskli binaların yıkılıp yeniden yapılmasının teşvik edilmesi amacıyla hazırlanan imar planı revizyonumuz, parsel sahiplerine hak kaybı olmaksızın binalarını dönüştürmesini mümkün hale getirmiştir” şeklinde konuştu.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021