SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » 25 Yaşına kadar olan GSS Borçları Siliniyor

25 Yaşına kadar olan GSS Borçları Siliniyor

A - +

Aksaray Haberleri - 02.05.2016 - 11:55

25 Yaşına kadar olan GSS Borçları Siliniyor

25 Yaşına kadar olan GSS Borçları Siliniyor. Aksaray Sosyal Güvenlik İl Müdürü Saffet ÇALIŞKAN, “6704 sayılı Kanun ile 26/04/2016 tarihinden önce Genel Sağlık Sigortası borcu olanların 25 yaşını doldurduğu tarihe kadarki kısmı silinerek tahsilinden vaz geçilmiştir.

Öte yandan 65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesiz Türk vatandaşlarına Aylık Bağlanması hakkında ki 6704 sayılı Kanun 26/04/2016 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bu Kanunun 19. Maddesi ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa “Geçici 69. Madde” eklenmiştir.

Buna göre “ Bu maddenin yayımı tarihinden önce 60′ ıncı maddenin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamındaki Genel Sağlık Sigortalılarının 25 yaşını doldurdukları güne kadar olan genel sağlık sigortası primlerinin tahsilinden vaz geçilir. Bu maddenin yayımlandığı tarihe kadar söz konusu süreler için ödenmiş olan primler iade ve mahsup edilemez” şeklindedir.

Bu durumdaki vatandaşlarımızın 25 yaşına kadar ki GSS borçları her hangi bir başvuruya gerek kalmadan bilgisayar sistemi tarafından silinecektir.

Şunu tekraren vurgulamada yarar bu sadece 25 yaşına kadar olan GSS borçlarına ilişkin, yaşı 25 üzerinde olanlar için GSS Prim Tahakkuku aynen devam etmektedir” dedi.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021