SON DAKİKA

Aksaray Belediyesinin Eğitime Katkısı Devam Ediyor

Ana Sayfa » Haberler » Belediye Haberleri » Aksaray Belediyesinin Eğitime Katkısı Devam Ediyor
01 Kasım 2016 - 12:08 | 106 kez okunmuş
Aksaray Belediyesinin Eğitime Katkısı Devam Ediyor

Eğitim ve öğretime çok büyük önem veren Aksaray Belediyesi, yaklaşan sınavlar öncesi öğrencilere ve eğitime katkı sağlamaya devam ediyor.

Aksaray Belediyesi, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş ismi verilen kısa adıyla TEOG, sınavı öncesi öğrencilere sınav kaygısını ortadan kaldıracak programlar düzenliyor.

Psikolog Dr. Faruk Öndağ, Aksaray’da TEOG sınavına katılacak olan yüzlerce öğrenciye sınav kaygısından kurtulup potansiyelini % 100 kullanması ve başarılı olması için motivasyon semineri verdi.

Aksaray Kültür Merkezinde düzenlenen programa, Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı’nın eşi Hasibe Yazgı, Milli Eğitim Şube Müdürleri ile14 okuldan 400 öğrenci katıldı.

Dr. Faruk Öndağ, yaklaşan TEOG sınavı öncesi öğrencilere stres ve kaygıyı ortadan kaldıracak çok önemli bilgiler aktardı. Dr.Öndağ, sınavlarda zekanın önemli olduğunu ancak her şeyin konsantre ile başladığının altını çizerek “ Zeka önemli ama konsantrasyon çok daha önemli yaptığınız işe değer vereceksiniz” dedi.

Sınavların bilgi kadar stresi ve dayanıklılığı da ölçtüğüne dikkat çeken Dr. Faruk Öndağ “ TEOG ya da Üniversite sınavı bunlar maraton sınavları bilgi kadar stresi ve dayanıklılığı da ölçüyor. Bizim en büyük handikabımız aşırı stres olması. Evde okulda sokakta çok fazla stres olması çocukların çok baskı altında kalması. Çocuklar baskı altında kaldıkları zaman yeterince çalışamıyorlar problemler yaşanıyor. Verdikleri emeklerin karşılığını da bu sefer alamıyorlar. Bu büyük bir handikaptır ”dedi.

VELİLER ÇOCUKLARINI SIKIŞTIRMASIN

Çocukları sınava hazırlanan ailelere de tavsiyede bulunan Dr. Öndağ; Çocukların üzerinden baskıyı kaldırmak lazım.Daha ne olup bittiğini anlamadan ilk sınav geliveriyor. Anne babalar biraz daha ılımlı olsun çocuklarını sıkıştırmasın. Tam tersi çocuklarını rahatlatsınlar. Bir hobisi olan ve spora giden çocuklar çok daha avantajlılar. Yüksek beklenti çocukların yanında telaffuz edilmesin. Çocuğun canını sıkacak, moralini bozacak konuşmalar yanında yapılmasın. Çocuklar başkalarıyla kıyaslanmasın. Çocuk ne kadar sıradan bir sınava girdiğini fark ederse ve öyle girerse o kadar avantajlı ama ne kadar büyütülürse de o kadar problemli olur. Öncelikle anne babalar kendileri soğukkanlı olması gerekiyor. Anne babalar bu anlamda çok ciddi problemler yaşayabiliyorlar” şeklinde konuştu.

Dr. Öndağ “Bu stres kaygı denilen şey bulaşıcıdır. Biz çocuklarımızı strese boğuyoruz bulaştırıyoruz. Sonrada sınavda başarı bekliyoruz. Yazık oluyor çocuklarımıza” dedi.

ÇOCUKLARIN PSİKOLOJİK SAĞLIĞI HER ŞEYDEN DAHA ÖNEMLİ.

Dr. Öndağ “ “Emek çok güzel. Alın teri çok güzel. Ama çocukların psikolojik sağlığı her şeyden daha önemli. Dolayısıyla çocukları bir parça rahatlatmakta fayda var. Uyku düzenlerine dikkat etsinler. Çocuklar maske takarlar. Yani stres yaşasa da belli etmeyebilir çocuk. Her şey yolundaymış gibi davranabilir. O nedenle dikkat etmemiz gereken şeylerde biri de Çocuk sağlıklı uyuyabiliyor mu? Yüzünde sırtında ve sıra dışı sivilceler var mı? Saçında dökülme var mı? İştahında sıra dışı artma veya azalma var mı? Anne ve babalar bunları yakından takip etsinler” dedi.

ÖĞRENCİLERDEN BAŞKAN YAZGI’YA TEŞEKKÜR

Aksaray Belediyesi tarafından düzenlenen motivasyon seminerine katılan öğrenciler, Dr. Faruk Öndağ’ın stres ve sınav kaygısını ortadan kaldıracak çok önemli bilgiler verdiğini ve bu sayede TEOG sınavı öncesi rahatladıklarını ifade ederek, kendilerine bu imkanı sağlayan Aksaray Belediyesine ve Başkan Haluk Şahin Yazgı’ya Teşekkür ettiler.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

Gazeteciler Birliği 12 yaşında

Gazeteciler Birliği 12 yaşındaGazeteciler Birliği, 12. kuruluş yıldönümünü kutluyor. Gazeteciler Birliği

Güçlü Tarım, Güçlü Türkiye İlkesiyle Daha Çok Üreteceğiz

Güçlü Tarım, Güçlü Türkiye İlkesiyle Daha Çok ÜreteceğizAK Parti Aksaray İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, geçmişte olduğu gibi gelecekte

TAPDK 2020 Yılı Satış Belgesi  Süre Uzatım İşlemlerine İlişkin Duyuru

TAPDK 2020 Yılı Satış Belgesi Süre Uzatım İşlemlerine İlişkin DuyuruAksaray Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkan Vekili Dede Özkaraca, üyelerin satış

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN