SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ana Manşet » YALDIR’ın 2024 Yılı Tarım Ve Orman Bakanlığı Bütçesiyle ilgili TBMM’de yaptığı konuşma

YALDIR’ın 2024 Yılı Tarım Ve Orman Bakanlığı Bütçesiyle ilgili TBMM’de yaptığı konuşma

A - +

Ana Manşet - 20.12.2023 - 10:53

YALDIR’ın 2024 Yılı Tarım Ve Orman Bakanlığı Bütçesiyle ilgili TBMM’de yaptığı konuşma

Mine Nur kardeşimizi ihmallere ve trafik terörüne kurban verdik.”

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Turan YALDIR, TBMM kürsüsünden “Mevzu oy olunca hatırlanan çiftçilerimiz bu sahipsizliği haketmiyor.

Otlak vasfını yitirmiş meralarımızı tarıma kazandırmak için daha neyi beklemektesiniz?

Kullanılmayan meraları köyde yaşayan ihtiyaç sahibi gençlerimize kiraya verelim.” dedi.

İşte YALDIR’ın 2024 Yılı Tarım Ve Orman Bakanlığı Bütçesiyle ilgili TBMM’de yaptığım konuşma. 

“Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri, İYİ Parti grubumuz adına söz almış bulunuyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

2024 yılı için tarım bakanlığına toplam ayrılan bütçe 384 milyar TL. Bu tutarın yalnızca 91,6 milyar TL’si tarımsal desteklemeler için ayrılmış.

Tarım ülkesi Türkiye’de Nas’a rağmen faize ayrılan para ise bunun 13 katından fazla!

2006 yılında, yani kendi iktidarınız döneminde çıkarmış olduğunuz Tarım Kanununda belirtildiği gibi tarımsal desteklemeler Milli Gelirin %1’inden az olamaz. Ancak kendi yaptığınız kanuna dahi uymayarak Türk çiftçisine haklarını vermiyorsunuz.

Tarımsal desteklemelerin milli gelirin içindeki payı 2006’da %06 iken, 2024 bütçesinde kendi çıkardığınız kanuna rağmen %0.2’de kalmıştır. Tarımsal desteklemelerin toplamının bütçe içerisindeki payı 2006’da %2.7 iken, 2024 bütçesinde %0.9’a düşmüştür.

2006 yılında da ülkeyi siz yönetiyordunuz bugün de. Çiftçilerimizin sizlere verdiği güçlü oy desteği mi kendilerini önemsizleştirdi?

 

Sığınmacılarla birlikte yaklaşık 100 Milyon nüfusa sahip Ülkemizin gıda ihtiyacını karşılamak, 50 milyon turisti beslemek Türk Çiftçisinin elbette boynunun borcudur.

Ancak, kendisini bu kadar değersiz ve sahipsiz hisseden çiftçilerimiz ya toprağa küser, üretimi bırakırsa?

Hükümet olarak mevzu oy istemek olunca en çok destek gördüğünüz, fakat mevzu sahip çıkmak olunca en çok ihmal ettiğiniz çiftçilerimiz ve tarım sektörüdür.

 

Dsi verilerine göre, ülkemizde 24 Milyon hektar ekilebilir tarım arazisinin yalnızca 7 Milyon hektarında sulu tarım yapılabilmektedir. Bunun dışında ülkemizde 12 Milyon hektar mera arazisi bulunuyor olup, büyük bir kısmı mera vasfını yitirmiş durumdadır.

Denizlere bedavadan akan akarsularımızı anadolunun kavruk ovalarına, atıl durumdaki susuz tarlalarımıza ve kuraklık gibi sebeplerle mera vasfını yitirmiş tarım arazilerimiz ile buluşturmak için daha neyi beklemektesiniz?

Tarımsal sulama projeleriyle can suyuna kavuşacak bu meraları köylerimizdeki ihtiyaç sahibi işsiz gençlerimize uygun koşullarla, uzun süreliğine kiraya vererek hem atıl arazileri işleyip tarım ekonomisine katkı sağlamış oluruz, hem de bu gençlerimize ata toprağında yaşaması için bir sebep, bir umut oluruz.

Tarım vasfını yitirmiş bu meralardan ve hazine arazilerinden İhtiyaç sahibi, köyde yaşayan, ancak 1 metrekare toprağı dahi olmayan gençlerimize önce evlerini yapacak arsalar, sonra geçimini sağlayacak tarım arazileri uygun şartlarda sağlanmalıdır.

Köylerinde yaşayan işsiz gençlerimizi yokluğa, yoksullağa ve umutsuzluğa terk etmek sosyal devlet anlayışıyla bağdaşmaz

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021