SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ana Manşet » Türk Metal Sendikası’ndan Tarihi Bir Sözleşme Daha

Türk Metal Sendikası’ndan Tarihi Bir Sözleşme Daha

A - +

Ana Manşet - 12.01.2022 - 17:45

Türk Metal Sendikası’ndan Tarihi Bir Sözleşme Daha

Türk Metal Sendikası Aksaray 1 Nolu Şube Başkanı Muhterem TAŞDEMİR ;

Sendikamız Türk Metal ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında 12 Ekim 2021 tarihinde yapılan ilk oturumla başlayan 2021-2023 Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri, 11 Ocak 2022 Salı günü saat 19.30’dan 12 Ocak 2022 günü sabaha karşı saat 02.30’a kadar süren müzakereler sonucunda anlaşmayla tamamlandı.

Daha önce sosyal medyadan bilgisini verdiğimiz gibi dün, yani 11 Ocak 2022 günü akşam saat 19:30’da, MESS yönetimiyle yeniden bir araya geldik ve müzakerelere kaldığımız yerden devam ettik. Yaklaşık 7 saat süren bu müzakere sonucunda, bugün, yani 12 Ocak 2022 günü sabaha karşı saat 02:30 itibariyle MESS grup toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, anlaşmayla sonuçlandı.

Yürüttüğümüz bu müzakerelere yönetim kurulumuz ve başkanlar kurulu üyelerimiz de katıldı. Hep birlikte zor ve yorucu bir süreç yaşadık. Taslağımızı, MESS’e teslim ettiğimiz günden bu yana, bir yandan ekonomik sıkıntılarla, diğer yandan da Çip krizinin neden olduğu çok önemli sorunlarla boğuştuk. İşyerlerimizde uzun süreli duruşlar yaşandı. Yaşanmaya da devam ediyor. Sözleşme sürecimiz işte bu koşullarda başladı. İlk oturumu 12 Ekim 2021 günü yaptık. O tarihten bu yana, 8 oturum gerçekleştirdik. Ancak bu oturumlarda, herhangi bir sonuç alamadık. Ve dediğimiz gibi, ancak yaptığımız 9. Oturum sonucunda, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte muhatabımız MESS ile anlaşmaya vardık.

Bugün bunu başarmanın, onurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Hepimize, ülkemize, işçi sınıfına ve metal işçilerine hayırlı uğurlu olsun.

Varılan anlaşma ile .

Saatlik ücret ortalamamıza yıllık yüzde 65,67 zam alınmıştır.

Bunun ifadesi şudur: yıllık ortalama saat ücretine gelen zam: 13 lira 93 kuruştur.

Ortalama ücretimize yıllık brüt 4 bin 181 lira.

Nette de yaklaşık olarak 3 bin 554 lira artış sağlanmıştır.

Bunun açılımı ise şöyledir:

Birinci 6 ay herkesin saat ücretine yüzde 10, bunun üzerine, 3 lira 70 kuruş seyyanen zam alınmıştır. Bunun ortalamamızdaki karşılığı yüzde 27,44’tür. Biz ilk 6 ay için yüzde 29,57 istemiştik. Bunun 27.44’ünü aldık.

İkinci 6 ay herkesin saat ücretine yüzde 30 oranında zam alınmıştır. Enflasyon bu oranın üzerinde gerçekleşirse, yani 32, 34, 36, ne çıkarsa o enflasyon oranı alınacaktır. Yüzde 30’un altında çıkarsa, yüzde 30 alınacaktır.

Sosyal hakların birinci yılı için taslağımızın tamamı olan yüzde 35 artış alınmıştır. İkinci yılına ise enflasyon oranında zam alınmıştır.

Kurban Bayramı yardımına, birinci yıl için bütün gruplara yüzde 75 oranında artış alınmıştır.

Son olarak da ilki bu ocak ayı olmak üzere herkese net 400 liralık erzak çeki. 2023 Ocak ayında yine net 400 liralık erzak çeki verilecektir.

Değerli arkadaşlar , Türk Metal Sendikası, üyeleri için en iyi sözleşmeleri imzalayan sendikadır. Bunu bir kez daha kanıtladık. Yine büyük bir başarı elde ettik.

Bu yalnızca bizim değil, bize inanan, güvenen, her koşulda destek olan, güç veren siz değerli üyelerimizin başarısıdır.

Üyelerimize ne söz verdiysek hepsini yaptık. İşte bunun için onurluyuz, gururluyuz. Bu sözleşme, hepimizin ortak kazanımı ve başarısıdır. Ülkemiz gerçekleri göz önüne alındığında, bu sözleşme gerçekten başarılı bir sözleşme olmuştur. Yine hep birlikte tarih yazdık.

Bu süreçte işyerlerinde, sokaklarda, caddelerde, kent meydanlarında yağmur çamur demeden direndik. 2 Ocak günü Kocaeli Milli İrade Meydanı’nda yine tarih yazdık.

Her zaman söylediğimiz gibi, fedakârca çalışan, üreten özellikle pandemi sürecinde canı pahasına, ölümüne çalışan üyelerimiz için aldığınız bu paralar, analarının ak sütü gibi helaldir. Aileleri ile birlikte  huzur içinde harcamalarını diliyorum.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021