SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Yerel Haberler » Tüm Okullar Kapılarını Öğrencilerine Açıyor

Tüm Okullar Kapılarını Öğrencilerine Açıyor

A - +

Yerel Haberler - 25.02.2021 - 22:25

Tüm Okullar Kapılarını Öğrencilerine Açıyor

Yarıyıl tatilinin bitmesinin ardından yüz yüze eğitime geçiş uygulamaları kapsamında Edremit’te ilk olarak 15 Şubat’ta resmi ve özel anaokulları ile birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan beş köy okulunda öğrenim gören 1035 öğrenci yüz yüze eğitime başladı. İkinci aşamada yüz yüze eğitime açılacak okullarla ilgili ise hazırlıklar devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan açıklamalar doğrultusunda 1 Mart itibariyle Edremit’teki tüm okullar kapılarını öğrencileri için açacak. 1173 anasınıfı, 7521 ilkokul, 1774 8.sınıf, 1439 12.sınıf, 2167 mesleki ve teknik eğitim ve 163 özel eğitim öğrencisi olmak üzere toplamda 14.239 öğrenci 1 Mart itibariyle okullarında olacaklar.

Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 5 Şubat tarihli yazısı doğrultusunda yüz yüze eğitimin detaylarını kamuoyu ile paylaştı.

İlkokullar

Açıklamaya göre Edremit’te 1 Mart’ta ilkokullarda tüm sınıf seviyelerinde 7521 öğrenciyle yüz yüze eğitime başlanacak. İlkokul öğrencileri seyreltilmiş yüz yüze eğitim faaliyetleri kapsamında haftada iki gün okula gelecekler. Öğrencilerin okula geldikleri günlerde ders saatleri 30 dakika, teneffüs saatleri ise 10 dakika olacak şekilde 6 saatlik ders planları yapılacak.

8.Sınıf Öğrencileri

İlgili yazıda LGS hazırlığında olan 8.sınıf öğrencileri için de yüz yüze eğitim kararı alındığı belirtildi. Tüm resmi/özel ortaokullar ve İmam Hatip Ortaokullarında öğrenim gören 8.sınıf öğrencileri okul türüne bağlı olarak haftalık 22-24 saat arasında yüz yüze eğitim alacak. 5, 6 ve 7.sınıf öğrencileri ise eğitim öğretim faaliyetlerini uzaktan yürütmeye devam edecekler.

12.Sınıf Öğrencileri

Liseler ve diğer ortaöğretim kurumlarında yürütülecek yüz yüze eğitim öğretim faaliyetleri kapsamında 1 Mart itibariyle 1439 12.sınıf öğrencisi de okullarında olacaklar. Öğrencilerin haftada kaç saat yüz yüze eğitim alacakları okul yönetimlerince yapılan planlar doğrultusunda netleşecek. Merkezi sınavlara ilişkin beklenti ve ihtiyaçlar doğrultusunda haftalık yüz yüze ders saatleri en az 16, en fazla 24 saat olacak şekilde planlanacak. Ayrıca birinci dönem yapılamayan sınavlar tüm lise öğrencilerine okullarında yüz yüze olarak uygulanacak.

Anasınıfları ve Uygulama Sınıfları

Yüz yüze eğitim yapacak ilkokul, ortaokul ve liseler bünyesinde bulunan anasınıfları ve uygulama sınıfları da bulunduğu okulla aynı günde yüz yüze eğitim yapacak ve anasınıflarında da ilkokullarda olduğu gibi bir ders saati 30 dakika olacak şekilde planlama yapılacak.

Mesleki ve Teknik Eğitim

İlkokullar, anasınıfları 8 ve 12.sınıf öğrencilerine ek olarak 1 Mart’ta mesleki ve teknik anadolu liselerinde tüm sınıf seviyelerinde yüz yüze eğitime geçilmesi planlandı. Edremit’te 6 mesleki ve teknik anadolu lisesinde 2167 öğrenci yüz yüze eğitime başlayacak. Mesleki ve teknik eğitimde yüz yüze eğitim faaliyetleri, 2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı İkinci Dönem Çerçeve Öğretim Programı kapsamında yürütülecek.

Özel Eğitim

1 Mart’ta özel öğrenciler de okullarına kavuşuyor. Edremit’te üç farklı kademede öğrenim gören 163 özel eğitim öğrencisi haftada 5 gün okullarında yüz yüze eğitim alacaklar.

Yüz yüze eğitim faaliyetlerine katılmak birinci dönemde olduğu gibi bu dönemde de zorunlu olmayacak. Veli dilekçesiyle yüz yüze eğitime devam etmek istemeyen öğrenciler için devam zorunluluğu aranmayacak.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Özbek, açıklamasında tüm okullarda gerekli salgın tedbirlerinin alındığını belirterek yeni eğitim öğretim döneminin tüm eğitim camiasına hayırlı olması dileklerinde bulundu.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021