SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ana Manşet » TEKNOFEST 2023 Türksat8. Model Uydu Yarışması Finalı Aksaray’da

TEKNOFEST 2023 Türksat8. Model Uydu Yarışması Finalı Aksaray’da

A - +

Ana Manşet - 26.04.2023 - 22:38

TEKNOFEST 2023 Türksat8. Model Uydu Yarışması Finalı Aksaray’da

TEKNOFEST 2023 Türksat8. Model Uydu Yarışmasının Final etabı Aksaray/Tuz Gölü’nde gerçekleştiriliyor. 100’ün üzerinde takımın ilk başvuruyu yaptığı yarışmada finale kalan 15 üniversite takımı Aksaray’da yarışıyor.

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Sivil Havacılık Genel Müdürü Prof.Dr. Kemal Yüksek ile yarışmaya katılan takımları ziyaret ederek bilgi aldılar.

Yarışmada bir model uydunun fırlatma butonuna basan Vali Aydoğdu ve berberindeki heyet üyeleri yarışmaya katılan takımlara başarı dileklerini ilettiler.

Aksaray/Tuz Gölü Hisar-A atış alanında devam eden yarışma ile ilgili açıklamada bulunan Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok;son üç yıldır model uydu yarışmalarının final etaplarını Aksaray/Tuz Gölü’nde gerçekleştirdiklerini söyledi.

Final etabı için 15 üniversite takımının yarıştığını belirten Ertok; “Şu ana kadar 10 takım uçuşunu tamamladı. Önümüzde 5 uçuş kaldı. Gerekli değerlendirmemizi, puanlamalarımız yapacağız inşallah bu hafta sonu TEKNOFEST’te Sayın Cumhurbaşkanımız elinden birinci, ikinci, üçüncü olan takımlarımız ödüllerini alacak. Biz bu yarışmayı 8 yıldır düzenliyoruz. Bu sene 100’ün üzerinde takım ilk başvuruyu yaptı. Model uydu yarışmasında biz aşama, aşama ilerliyoruz. Bir uydunun tasarımı, daha sonraki kritik tasarım aşaması, daha sonra uçuş testleri ile birlikte en son bugünkü uçuş aşamasına geliyoruz. O yüzden en az 6 ay süren bir yarışmadan bahsediyoruz. Üniversite öğrencilerini bu 6 ay önce biz mentollerimiz tarafından eğitilerek gerekli yönlendirmelerde bulunarak aslında yardımcı olarak devam ediyoruz. Böylece aslında bir uydunun tasarımından üretimine, testine, uçuna kadar hangi aşamalardan geçtiğini öğrencimizin öğrenmesini sağlıyoruz.”

Son 4 yıldır özellikle TEKNOFEST kapsamında düzenledikleri yarışma için ciddi talep olduğunu ifade eden Ertok; “Yarışmaya her yıl yüzün üzerinde takım başvuru yapıyor, son 2 yıldır özellikle yurtdışından takımlarda başvuru yapıyor.  Bu sene Endonezya’dan da bir ekip var. Geçen sene de dereceye girmişlerdi. Biz bu yarışmayı daha Uluslararası bir hale getirerek, Türkiye’yi bu konuda merkez haline getirmek istiyoruz.” dedi.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021