SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Sünnet için ideal yaş: 5 yaş ve sonrası!

Sünnet için ideal yaş: 5 yaş ve sonrası!

A - +

Aksaray Haberleri - 12.05.2016 - 18:12

Sünnet için ideal yaş: 5 yaş ve sonrası!

Aksaray Devlet Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Sinan Kılıç, bu yaz sünnet düşünen anne ve babaları, sünnet konusunda uyardı.
Havaların ısınması ile birlikte sünnet operasyonlarının da başlayacağını ifade eden Op. Dr.Sinan Kılıç, çocuklarda sünnet olma zamanının tartışmalı bir konu olduğunu, genel kabul edilen görüşe göre ise 1-2 yaş aralığında ve 5 yaş sonrası olarak açıkladı.
Sünnetin dini vecibesi yanında tıbbi olarak da faydaları olduğunu söyleyen Dr. Kılıç, “Sünnet HIV virüsü taşıyıcılığına karşı oldukça etkin bir koruma yöntemidir” dedi.
Çocuk Cerrahı olarak Aksaray Devlet Hastanesinde sünnet operasyonları ameliyathane ortamında yaptıklarını söyleyen Dr. Kılıç “Şahsi deneyimlerim neticesinde benim sünnet için ailelere önerimsünnetin5-6 yaşından sonra yapılması yönündedir. Sünnetin ideal yaşı konusunda Çocuk Psikiyatristlerinin de genel kanısı 2 yaşından önce ve 5-6 yaşından sonradır. Çocuk cerrahları olarak, bir yaş öncesi dönemlerde tıbbi gereklilik olmadıkça sünneti ailelere önermiyoruz. İdrar yapmada sorun oluşturacak derecede penis derisinin fazlalılığı ve yapışıklık durumunda ise erken dönemde sünnet yapılmasın gerekebilir” dedi.
Sünnet için uygun zaman diliminin geleneksel olarak yaz dönemi olduğunu söyleyen,
Çocuk Cerrahı Dr. Sinan Kılıç; Sünnet operasyonların ameliyathane ortamında hijyenik şartlarda gerçekleştirildiğini, ailelerin rahat olmalarını ve yersiz endişeye kapılmamalarını istedi.
GENEL ANESTEZİ Mİ LOKAL ANESTEZİ Mİ?

Gelişmiş medeni ülkelerde sünnetin genel anestezi altında yapıldığını, işlem esnasında çocukların uyuyor olması nedeniyle korkmadan ve hiçbir şey hissetmeden sünnet olabildiklerini anlatan Dr. Kılıç;”Lokal anestezide çocuk acı hissetmese bile, dokunmaları hissetmekte, bu da korkmuş bir çocukta yine acı gibi algılamaya neden olmaktadır ” dedi.
Aksaray Devlet Hastanesi Çocuk Cerrahı Dr. Sinan Kılıç, “Genel anestezi mi, lokal anestezi mi diye sorarsanız bir hekim olarak tercihim çocuğun psikolojisinin etkilenmemesi için genel anesteziden yanadır ” dedi.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021