SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ana Manşet » Somuncubaba Külliyesi ve Minyatür Müzesini 250 Bin Kişi Ziyaret Etti

Somuncubaba Külliyesi ve Minyatür Müzesini 250 Bin Kişi Ziyaret Etti

A - +

Ana Manşet - 27.09.2023 - 22:35

Somuncubaba Külliyesi ve Minyatür Müzesini 250 Bin Kişi Ziyaret Etti

Belediye Başkanı Evren Dinçer’in göreve gelmesi ile tadilat çalışmaları başlatılarak ziyarete açılan Somuncu Baba Minyatür Müzesini 2023 yılının ilk 9 ayında 250 bin kişi ziyaret etti.

Aksaray Belediyesi tarafından Şeyh Hamid-i Veli adına açılan Somuncu Baba Minyatür Müzesi, her yıl yerli ve yabancı binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

2020 yılında Tarihi Kentler Birliği tarafından ödüle layık görülen Somuncu Baba Minyatür Müzesi, Ervah Kabristanlığı Somuncu Baba Külliyesi içerisinde bulunuyor.

Osmanlı Devleti’nin kuruluş döneminde yaşamış mutasavvıf ve İslam âlimi Somuncu Baba’nın hayat hikayesinin figürlerle anlatıldığı müze haftanın her günü ziyarete açık tutuluyor. Somuncu Baba’nın hayatına dair kesitlerin yer aldığı Müze; 2023 yılının ilk 9 ayında 250 bin ziyaretçiye ev sahipliği yaptı.

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Anadolu’nun manevi mimarlarından “Somuncu Baba” olarak da bilinen Şeyh Hamid-i Veli’nin hayat hikayesinin anlatıldığı müzenin her yıl ziyaretçisinin arttığını söyledi.

Başta çevre iller olmak üzere Türkiye’nin birçok kentinden gelen ziyaretçilerin Somuncu Baba Türbesi ve müzesini ziyaret ettiği aktaran Belediye Başkanı Dinçer, “Şehrimizde yaşamış ve türbesi Ervah Kabristanlığında bulunan Somuncu Baba, Hacı Bayramı Veli Hazretleri başta olmak üzere birçok talebe yetiştirerek Osmanlı Devleti’nin manevi anlamda büyümesinde ve gelişmesinde büyük katkısı olmuştur.

Şehrimizin manevi önderlerinden olan Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba’nın daha geniş kitlelerce tanınması, yaşam tarzı ve öğretilerinin herkese ışık tutması için Somuncu Baba Minyatür Müzesini yenileyerek ziyarete açtık. Burada Somuncu Babanın hayatından önemli kesitleri figürlerle ziyaretçilere anlatıyoruz. Müzemizin kapıları yerli ve yabancı her ziyaretçiye açıktır. Şehrimizin tarihine iz bırakan Somuncu Baba’ya ait minyatür müzemizi bu yıl Eylül ayı itibariyle 250 bin kişinin ziyaret etti” şeklinde konuştu.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021