Whatsapp Hattı0552 513 68 80

SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Soma’nın Birinci Yıldönümü

Soma’nın Birinci Yıldönümü

A - +

Aksaray Haberleri - 13.05.2015 - 11:43

Soma’nın Birinci Yıldönümü

CHP Aksaray teşkilatları Soma’nın 1 yıl dönümü münasebetiyle hükümet meydanında bir basın açıklaması yaptı.
Basın açıklamasında CHP Aksaray il başkanı Doğan Koşar; 301 canımızı yitirdiğimiz Soma katliamının birinci yıldönümündeyiz. Onların acılarını içimizde yaşamazsak, onları hatırlayıp, benzer olayları önleme konusunda kamuoyu yaratmazsak biz millet olamayız.

Soma Fıtrat değildir. Ülkemizin önlenebilir trajedisi ve yaşadığımız en büyük işçi katliamıdır.

Aksaray’lılar bundan sonra böylesine hepimizin içini yakan olaylar yaşanmasın diyorsa önce dönüp yetkililere ve işverene şunları haykırmalıdır.

Şu üretim baskısını kaldırın. İnsan canı her şeyin üstündedir. Oy alacağız diye insan canına rağmen üretim yaptırmayın. Ben insan canına rağmen senden kömür istemiyorum.

KAR HIRSINI BIRAKIN. İNSAN CANI HER ŞEYİN ÜSTÜNDEDİR.

Halatı Kopan Japon mühendis istifa ediyor. Bu olayın sorumlusu olan bakanlar, bürokratlar hemen istifa etsin ki sizden sonra gelenler, daha çok dikkat etsinler.

Eğitim için, teknoloji için denetim için ne gerekiyorsa onu yapın. Bu konuda harcamadan kaçınmayın, çünkü insan canı her şeyi üstündedir.

Sen eğitimi, teknolojiyi, denetimi önemsemedin. Bu facianın yaşanmasını sağladın. Sana oy vermiyorum.

Bir milyon ton kömür üretimi başına ABD’de 0.02 işçi, Çin’de1.2 işçi, Türkiye’de 7.2 işçi ölüyor. Bunun nedeni nedir? Ben artık oyumu verirken buna dikkat edeceğim.

Taşeron sistemini kaldırın, sendikaların önünü açın ki, ihmaller sonucu ölen işçilerin hakları savunulsun.

Soma’da öğrendiğimiz kadarı ile yaşam odası yoktu, iş güvenliği yoktu; rödövans, dayıbaşı, taşeron ve aşırı çalıştırma vardı. Taşeron şirket Soma Holding, asıl işveren AKP ve sarı sendika Türk İş Maden İş ittifakıyla bir ölüm ve sefalet düzeni kurulmuştu. Hayati önemde olan gaz ve sıcaklık sensörlerinin çalışmadığı dava sürecinde ortaya çıktı. Tutulması gereken defterler tutulmamış, madenleri denetlemesi gerekenler madenin kapısını dahi görmemişti. BUNLARIN YAPILMASINI İSTEMİYORUZ.

Benim de Aksaray milletvekili Ali Rıza Alaboyun’a bir çift lafım var. Sayın Ali Rıza Alaboyun, Aksaray’lıların tanınmamak, gibi hangi Aksaray’ın sorulması gibi sıkıntıları var. Hazır Soma komisyonunun başkanlığı görevi size verilmişti. Teknolojik eksiklikler konusunda gösterdiğiniz hassasiyeti, siyasal sorumluluk konusunda gösterseydiniz de şöyle bir haykırsaydınız. “EEEY ÇALIŞMA BAKANI, EEEY ENERJİ BAKANI, SİZ EEEY BÜROKRATLARI, SİZ BENİM PARTİMİN BAKANLARI VE ATADIĞIMIZ BÜROKRATLARSINIZ. ANCAK 301 CANIMIZIN TOPRAĞIN ALTINDA KAYBOLMASINDA SORUMLULUĞUNUZ VAR. DENETİM YAPMADINIZ, TEKNOLOJİYİ ÖNEMSEMEDİNİZ, EĞİTİM YAPMADINIZ, KATLİAMI ÖNLEYEMEDİNİZ TOPTAN İSTİFA ETMELİSİNİZ VE YARGILANMASLISINIZ. AKSARAY SİZİ TÜM TARİHİ BOYUNCA HATIRLARYACAKTI. AKSARAY’IN BUNDAN BÜYÜK REKLAMINI YAPAMAZDINIZ. AMA ŞİMDİ 8 HAZİRANDAN SONRA SİZİ HİÇ KİMSE HATIRLAMAYACAK.

İnsan canı her şeyin üstündedir. İnsan canına rağmen kömür çıkaralım oy alalım hastalığını bitirmeli, denetimi, teknolojiyi, eğitimi yerleştirmeliyiz.

1) NASIL İSTANBUL DEFPREMİ KAÇINILMAZSA YENİ SOMA’LAR KAÇINILMAZDIR

2) SOMA’DAN DERS ALSAYDIK ERMENEK OLMAZDI

3) SOMADA İŞÇİ YAKINLARINA VERİLEN SÖZLER KISMEN TUTULDU. MADEN İŞÇİLERİNE VERİLEN SÖZLER KISMEN TUTULDU. ANCAK İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ SORUNU DEVAM EDİYOR.

4) MADENLER DEVLETLEŞTİRİLMELİ, MADEN OCAĞININ YANINA İŞÇİ, TEKNİSYEN, MÜHENDİS OKULLARI AÇILMALI, İŞÇİLER, TEKNİSYENLER, MÜHENDİSLER İŞİN İÇİNDE İŞİ ÖĞRENMELİDİRLER.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
Reklam Bilgi0552 513 68 80 E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021