SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Yerel Haberler » Samsun’da Özel İzinle Üretilen Salep Orkidesinin Hasadına Başlandı

Samsun’da Özel İzinle Üretilen Salep Orkidesinin Hasadına Başlandı

A - +

Yerel Haberler - 19.05.2022 - 18:23

Samsun’da Özel İzinle Üretilen Salep Orkidesinin Hasadına Başlandı
Ekimine 2016’da 6 dönüm arazide başlanan salep orkidesinin üretim alanı bu yıl 60 dönüme, üretici sayısı da 150’ye yükseldi.
Tarım ve Orman Bakanlığından alınan özel izinle Samsun’da 2016’da 6 dönüm arazide ekilen, bu yıl ekim alanı 60 dönüme çıkan salep orkidesinin hasadına başlandı.
Ekonomik değerinin yüksek olması ve yumrularının toz haline getirilerek içecek, dondurma, pastacılık ve kimya sektörlerinde kullanılması dolayısıyla talep gören salep orkidesinin Samsun’daki üretim alanı her geçen yıl artıyor.
Ekolojik Üreticiler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EKOMDER) Başkanı Hakkı Karaman, AA muhabirine, başladıkları salep orkidesi hasadını bir ay içinde tamamlamayı planladıklarını söyledi.
Biz 30 dönüm arazide üretim yaptık ama bizimle sözleşme yapmayan, Tarım ve Orman Bakanlığından izin alıp yasal üretim yapan çiftçi sayısı 150’ye çıktı. Yeni çiftçilerimiz daha çok tohumluk çoğaltmak için üretim yapıyor. Samsun’da 60 dönüm arazide salep orkidesi üretimi yapılıyor. Bu yıl 60 ton rekolte bekliyoruz ama üretimin yarısını piyasaya satışa sunacağız. Geçen yıl yaş olarak tohumluğu 80 ila 100 lira arasında satışa sunmuştuk. Bu yıl 100-120 liradan satışa sunmayı planlıyoruz. Piyasa daha belirlenmedi ama birkaç gün içinde fiyatların netleşeceğini düşünüyorum. Belki fiyatı daha yüksek olabilir. Bu yıl kurutulmuş olarak kilogramını 1500 ila 2 bin lira arasında satacağız.”
KANUNA UYGUN ÜRETİM YAPANLAR TOHUMLUK SATABİLECEK”
Salep orkidesinin doğadan koparılmasının yasak olduğunun altını çizen Karaman, “Salep orkidesinin doğadan koparılmasına Tarım ve Orman Bakanlığımız araştırma haricinde izin vermiyor. Doğadan sökülmesinin cezası 109 bin liradır.” ifadesini kullandı.
Karaman, Bakanlığın salep üretimini bu yıl genelgeyle düzenlediğini anlatarak, “Genelge kapsamında tohumculuk kanununa uygun şekilde üretim yapan çiftçiler, tohumluk satabilecek. Onun dışındakiler üretim izni almış olsa bile sadece gıda amaçlı üretim yapabilecek. Biz de bundan memnunuz.” dedi.
Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021