SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ana Manşet » Sahipsiz Ortaköy

Sahipsiz Ortaköy

A - +

Ana Manşet - 17.06.2021 - 16:09

Sahipsiz Ortaköy

Aksaray Milletvekili Ayhan EREL Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul Çalışmalarında söz alarak Ortaköy’ü anlattı.

Milletvekili EREL ’in konuşması şu şekilde;

Aksaray’ın da Aksaray’da nüfusu da derdi de büyük ilçesi Ortaköy, güney yakasında Ihlara Vadisi, Derinkuyu Yeraltı Şehri ve Kapadokya’yla çevrili olduğu hâlde ne iç ne de dış turizmden zerrece gelir elde edemeyen, makus kaderine mahkûm edilmiş Yunus Emre diyarı, sahipsiz Ortaköy. Aksaray-Ortaköy Kara Yolu bir yılan hikâyesine döndü. Yaklaşık on iki yıldır ihalelere rağmen bir türlü bitirilemedi. Geçtiğimiz hafta tekrar sözleşmesi imzalandı, inşallah bu sefer biter diye bekliyoruz.

Yine Ortaköy’den Nevşehir istikametine 3 güzergah var, bu güzergahtaki yollar içler acısı durumda. Ortaköy-Balcı-Pirli-Durhasanlı- Ceceli istikameti diğer iki yol güzergahına göre biraz daha iyi. Ortaköy- Bozkır-Sarıkaraman-Satansarı-Faruşahı güzergahında 40 kilometreden fazla hız yapmak mümkün değil. Bu yol Kapadokya Havalimanı’ndan Yunus Emre Türbesi’ne gelen en kısa yol ama kullanmak mümkün değil. Yine, Ortaköy-Cumali-Çetin-Ozancık yolu patates tarlasından beter bir hâlde. Bu güzergah Ersele Yeraltı Yerleşkesi civar yolu. Ortaköy ilçesi Ozancık köyü sınırları içerisinde yer alan, tarihî ve turistik yer altı şehri Ersele Bizans döneminin yerleşim birimi. Kapladığı alan itibarıyla çok büyük bir yerleşim alanına sahip. Şehrin içinde karakteristik tırhaz taşları ve mekânlar, depo odaları, kurumuş su yolları, mezar kabartmaları var. Turizm açısından baktığımızda buraya yolların yapılması değmez mi diye düşünüyor insanlar. Ortaköy-Ağaçören arasında Akpınar-Tepeköy-Kederli güzergahı ile diğer güzergah ise Gökler Yaylası-Çiftevi istikameti olan 2 adet güzergah var. Her iki yol da yer yer asfaltsız ve çukurlarla dolu. Ortaköy-Bozkır-Alaca-Devedamı-Harmandalı güzergahının Alaca’dan sonraki kısmı yer yer çukurlarla kaplı, tabiri caizse geçit vermez hendekler hâlinde.

Sadece kötü ve bozuk yol ile sınırlı değil Ortaköy’ümüzün sahipsizliği. Kurak geçen mevsimlerin susuzluğa olan etkisi tarımı derinden etkilemiş. Daha çok tarımla geçinen halk kuraklık nedeniyle büyük bir gelir kaybına uğramış. Bizim Kızılırmak’tan bu coğrafyaya su getirilmesi hususundaki söylemlerden dilimizde tüy bitti ama siyasi irade bir türlü duymuyor. Otobandan dolayı Harmandalı-Devedamı-Kırşehir bağlantı yolu istimlak bedelleri iki yıldır ödenmemiş olup öngörülen bedellerin enflasyon dikkate alınarak hak kaybına neden olmadan ödenme talebi var. Ortaköy ilçesine bağlı köylerin en önemli geçim kaynağı tarım ve hayvancılık. Buradan geçen otoban Ortaköy’e 3 kilometre uzaklıkta. Ortaköylü hemşehrilerimizin tarım ve hayvancılığa dayalı ihtisas organize sanayi bölgesi kurulması, tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi, böylece her geçen gün nüfusu azalan, göç veren Ortaköy’de göçün durması talepleri var.

Merkeze bağlı köylerimizden Karakuyu, Karakova, Bayındır, Babakonağı köylerimizin Nevşehir yol bağlantısına 5 kilometrelik yolu hâlâ asfaltlanmadı, bunu bekliyorlar.

Tatlıca, Kalebalta, Susadı, Büyükpörnekler, Küçükpörnekler köy yollarının bakım ve onarıma ihtiyacı var. Milletimizin efendisi bu kardeşlerimizin seslerine devletimizin kulak vereceği ümit ediyorum.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021