SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Sağlık » Sağlıklı Nefes, Sağlıklı Dünya

Sağlıklı Nefes, Sağlıklı Dünya

A - +

Sağlık - 16.11.2021 - 12:01

Sağlıklı Nefes, Sağlıklı Dünya

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serkan Kadir KESKİN; Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de devam eden COVID-19 pandemisinden bağımsız olarak, KOAH nedeniyle toplumda sakatlık ve ölümlerin devam ettiği görülmektedir. KOAH hastaları pandemi sürecinde en kırılgan hasta gruplarından olduğu için, akciğer sağlığına odaklanmak önem taşımaktadır. Bu nedenle 2021 yılı Dünya KOAH Günü temamız “Sağlıklı Nefes, Sağlıklı Dünya” olarak belirlenmiştir.

Türkiye’de ilk COVID-19 vakası bildirildikten sonra pandemi sürecinde kronik solunum hastaları da olumsuz etkilenmiş, yoğun bakım gerektiren ağır hastalık riskinin 5 kat arttığı gözlenmiştir.

KOAH (Akciğerin kronik, müzmin ve tıkayıcı hastalığı) genellikle zararlı toz ve gaz maruziyeti ve yetersiz akciğer gelişimine neden olan faktörlerin etkisiyle ortaya çıkar. Hava yolları ve hava keseciklerinde gelişen yapısal bozukluklar sonucu, kalıcı solunumsal yakınmalarla birlikte nefes alıp vermede zorluk ile karakterize, yaygın, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir akciğer hastalığıdır. Eşlik eden hastalıklar ve alevlenmeler hastalığın seyrini kötü yönde etkilemektedir.

KOAH’ta en sık görülen yakınmalar; öksürük, balgam, nefes darlığı ve bazı olgularda yorgunluk hissidir. KOAH’ın tanısı, basit ve ağrısız bir test olan “nefes ölçüm testi” ile kolayca konulabilir.

KOAH gelişimi için tüm dünyada en yaygın görülen risk faktörü arasında her türlü tütün dumanına (sigara, nargile, puro, elektronik sigara, ısıtılmış tütün ürünleri gibi) maruz kalmak sıralanabilir. Ayrıca pasif olarak tütün dumanına maruz kalmak da KOAH hastalığını tetiklemektedir. KOAH tanısı konulan kişilerin tütün ve tütün ürünlerinin kullanımını bırakmaları, zararlı toz ve gaz içeren ortamlardan, hava kirliliğinden uzak durmaları, sağlıklı beslenmeleri ve egzersiz yapmaları günlük yaşamlarının daha kaliteli hale gelmesini sağlar. Tüm KOAH hastaları COVID ve influenza (grip) aşılarını yaptırmalı, pnömokok (zatürre) ve DBT (karma aşı) aşıları için doktorlarından bilgi almalıdırlar.

KOAH hastalarında temel hedef, hastaların pandemi öncesinde kullanılan KOAH ilaçlarına aynı şekilde devam etmesi sağlanarak stabil halde tutabilmektir. Evde solunum cihazı ve oksijen tedavilerine önceden olduğu gibi devam edilmelidir. KOAH hastası olan ve COVID-19 enfeksiyonu gelişen hastalarda KOAH alevlenmesi diğer viral enfeksiyonlarla benzerlik göstermektedir. Bu nedenle, doğru tanı gereklidir ve mümkün olduğunca ayırıcı tanı mutlaka yapılmalıdır.

Sağlıklı Nefes, Sağlıklı Dünya için;

1. Akciğerlerinizi Koruyun,

2. Sağlıklı Beslenin,

3. Egzersizlerinizi yapın,

4. Maskenizi Takın,

5. Aşınızı Olun.

Tüm halkımıza pandemisiz, rahat nefesli, sağlıklı günler dilerim.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021