Whatsapp Hattı0552 513 68 80

SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Palandöken, “Perakende Sektörünü Canlandıracak Kararlar Bekliyoruz”

Palandöken, “Perakende Sektörünü Canlandıracak Kararlar Bekliyoruz”

A - +

Aksaray Haberleri - 23.05.2015 - 10:34

Palandöken, “Perakende Sektörünü Canlandıracak Kararlar Bekliyoruz”

Esnaf ve sanatkarın büyümesine destek olacak, piyasayı canlandıracak kararlar beklediklerini söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Piyasalar seçim stresine girdi. Esnaf büyümeye destek olacak üretimi ve istihdamı artıracak kararlar bekliyor. Yüksek olan vergilerde indirime gidilebilir. Ticari taksi, minibüs, servis aracı ve özel halk otobüslerinin yenilenmesi halinde ÖTV alınmayacak olması gibi beyaz eşya ve mobilya üzerindeki vergilerde de indirim yapılabilir” dedi.

“ÜRETİMİN TEŞVİK EDİLMESİ ÖNEMLİ”

Yapılacak destek ve teşviklerin piyasayı hareketlendirmesine katkı sunması gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Palandöken, “Küçük işletmelerin teşvik edilmesi, üzerindeki vergi gibi mali yüklerin düşürülmesi de önemli. Taşımacı esnafı çok yüksek vergilerle akaryakıt ve yedek parça kullanıyor. Bu da fiyatlara yansıyor. Esnafımızın akaryakıt için ödediği KDV’nin iadesi, ÖTV indirimi gibi çeşitli alternatifler getirilebilir. Ülkemizde esnaf ayakta durmakta zorlanıyor. Kepenk kapatanlar için de işsizlik sigortası getirilmesi gibi önlemlerin geç kalınmadan alınmasını istiyoruz” diye konuştu.

“BEYAZ EŞYA SEKTÖRÜ CANLANIR”

Beyaz eşya sektörünü canlandıracak vergi indirimi yapılırken, durgunluk içinde olan mobilya ve ağaç işleri sektörünün de unutulmaması gerektiğini vurgulayan Bendevi Palandöken, “Beyaz eşya üzerindeki ÖTV’nin düşürülmesi gibi aynı kategoride dünyada söz sahibi olduğumuz mobilya ve ağaç işleri sektörüne de acil destek verilmesini istiyoruz. Mobilya sektörü el emeği göznuru ile yoğun ve seri üretimin yapıldığı için en çok çırak, kalfa ve ustanın çalıştığı bir sektördür. Üretilen mallar, iç talebin yavaşlamasıyla elde kaldı. Düğün sezonunun başlamasıyla hareketlenmesini beklediğimiz mobilya sektörüne yönelik KDV oranının yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmesi hem halkımıza hem de esnafımız için faydalı olacaktır. Bu uygulamayı yılsonuna kadar sürdürürsek, fiyatların düşmesine, talebin de canlanmasına yardımcı olacaktır” dedi.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
Reklam Bilgi0552 513 68 80 E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021