SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Yerel Haberler » Niğde’de II. Türk Dünyası İletişim ve Sanat Sempozyumu Sona Erdi

Niğde’de II. Türk Dünyası İletişim ve Sanat Sempozyumu Sona Erdi

A - +

Yerel Haberler - 20.05.2022 - 17:18

Niğde’de II. Türk Dünyası İletişim ve Sanat Sempozyumu Sona Erdi
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi İletişim Fakültesi koordinasyonunda Üniversitemiz ev sahipliğinde Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu ve Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı Tarafından II. Uluslararası Türk Dünyası İletişim ve Sanat Sempozyumu gerçekleştirildi.
Konuyla ilgili sanatçı, akademisyen ve bilim insanlarının bir araya gelerek nitelikli bilgi üretimi ve Türk Dünyasında ortak projeler zemini hazırlanmasını amaçlayan sempozyuma Niğde Valiliği, Niğde Belediyesi, Altunhisar Belediyesi, Niğde Gazeteciler ve Yazarlar Derneği doğrudan destek verdi.
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesini yanı sıra Türkiye’den Yozgat Bozok Üniversitesi, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Azerbaycan’dan Bakü Devlet Üniversitesi, Azerbaycan Devlet Medeniyet ve İnce Sanat Üniversitesi, Kazakistan’dan Al Farabi Kazak Milli Üniversitesi ve Jurganov Sanat Akademisi, Kırgızistan’dan Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi, Özbekistan’dan Özbekistan Gazetecilik ve Kitle İletişim Üniversitesi, Özbekistan Devlet Sanat ve Medeniyet Enstitüsü, Makedonya’dan Avrupa Amerikan Fon Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Yakın Doğu Üniversitesi’nin paydaş olduğu sempozyum 12-14 Mayıs tarihleri arasında Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
Türkiye’deki çeşitli üniversitelerden katılımcıların yanı sıra Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan ve KKTC’den katılımcıların yüz yüze katılım gerçekleştirdiği sempozyuma gönderilen 100’ün üzerinde bildiriden 73 tanesi sözlü sunulmak üzere kabul edildi. Kongre ve Kültür Merkezi’nde üç salonda eşzamanlı gerçekleştirilen oturumlara öğrenciler ve davetliler yoğun ilgi gösterdi.
II.Türk Dünyası İletişim ve Sanat Sempozyumu, 12 Mayıs 2022 Perşembe günü NÖH Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğrencilerin hazırladığı resim ve tasarım sergisinin açılışıyla başladı. Sergi açılışına Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamdi Doğan, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ziya Avşar, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir, Niğde Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Şerife Türkeş’in yanı sıra yurtiçi ve yurt dışından sempozyum katılımcıları, İletişim Fakültesi akademik ve idari personeli, basın mensupları, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.
Sergi açılışında bir konuşma yapan Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamdi Doğan, gerçekleştirilen bilimsel etkinliğin son derece önemli ve yararlı bir etkinlik olduğunu belirterek “Üniversitemizin Türk Dünyası bağlamında dikkate değer bir hassasiyete sahip olduğu şimdiye kadar ortaya koyduğumuz somut verilerle belirgin şekilde görülmektedir. Birçok çevrede Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nin Türk Dünyası eksenli bilimsel, kültürel ve sanatsal etkinlikleri ve Türk Dünyasına yönelik çalışmaları biliniyor ve konuşuluyor. Üniversitemiz bugüne kadar yaptığı bu çalışmalarla Türk Dünyası’na önemli hizmetler etmiş, birçok alanda ciddi katkılar sağlamıştır. Bu durum hiç şüphesiz Üniversitemiz açısından son derece memnuniyet vericidir. Bugün buradaki sergi açılışıyla bir yenisini başlattığımız Türk Dünyasına yönelik etkinliklerimiz artarak devam edecek ve daha iyi bir noktaya ulaşacaktır. Başka bir programa katılması gerektiğinden bu sergi açılışında bulunamayan Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu’nun özellikle belirtmemi istediği önemli hususlardan biri de budur. Rektörümüz, bundan sonra da Üniversitemizin Türk Dünyasındaki bilinirliğini ve saygınlığını sürdürecek ve aynı soya, kültüre, dile, dine sahip olduğumuz kardeşlerimizle aramızdaki bağları güçlendirmeye katkı sağlayacak birçok etkinlik gerçekleştirmeye devam edeceğimizi siz değerli davetlilere özellikle iletmemi istedi” diye konuştu.
Sergi açılışından sonra Sempozyuma yurt dışından gelen katılımcılardan bir grup Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu’yu makamında ziyaret etti. Her ülkeden bir temsilcinin yer aldığı makam ziyaretinde, Rektörümüz misafirlerle tek tek ilgilenerek sohbet etti.
Sempozyumun açılış töreni aynı gün saat 14.00’te Fen Edebiyat Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Açılış törenine Rektör Prof. Dr. Hasan Uslu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamdi Doğan, Niğde Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Taciroğlu, Altunhisar Belediye Başkanı Vedat Kirazcı, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ziya Avşar, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Başkanı Menderes Demir, Dekanlar, Nigde Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Şerife Türkeş,Müdürler, akademisyenler, basın mensupları, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.
Açılış töreninde konuşan Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ziya Avşar, İletişim Fakültesi olarak böylesine önemli bir etkinliği gerçekleştirmekten mutluluk duyduklarını belirterek, iletişimin ve sanatın toplum üzerindeki etkisinden ve buna yönelik oldukça kapsamlı bir bilimsel etkinlik gerçekleştirmenin önemine değindi. Farklı Türk Cumhuriyetlerinden katılan misafirler aracılığıyla Türk Dünyası’na hizmet etmenin ve katkı sağlamanın verdiği hazzı bariz şekilde gördüklerini ifade eden Prof. Dr. Ziya Avşar, sempozyuma destek veren tüm kurumlara, organizasyonun gerçekleştirilmesinde görev alan İletişim Fakültesi akademik ve idari personeli ile öğrencilere teşekkür etti.
Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve Türk Dünyası Kültür Sanat Sinema Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Menderes Demir’de bir konuşma yaparak ” Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu ve Türk Dünyası Kültür Sanat Sinema Vakfı olarak Türk Dünyasında festival, sempozyum, kongre, sergi gibi birçok etkinlik geçekleştirdiklerini söyleyerek sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ile yedi yıldır paydaş olarak çalışıyoruz. Amacımız Türk Dünyası’nın iletişim, kültür ve sanatına katkı sunmak, müşterek çalışmalar yapılmasına aracılık etmek. II.Türk Dünyası İletişim ve Sanat Sempozyumuna ev sahipliği yapan Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesine, İletişim Fakültesine, Rektör Prof. Dr. Hasan Uslu beye teşekkür ediyorum. Türk Dünyası Niğde ile bir kez daha buluştu. Bu buluşmaya Vali Dr. Yılmaz Şimşek, Niğde Milletvekillerimiz, Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Altunhisar Belediye Başkanı Vedat Kiracı ve tüm Niğdeliler destek verdi. Bu heyecan ve destekle ileride çok daha güzel işler yaparak yolumuza devam edeceğiz” dedi
Sempozyum açılış töreninde Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu da bir konuşma yaptı. Prof. Dr. Hasan Uslu , ” Türklük çok farklı bir şey, bir İngiliz, bir Fransız, bir Alman’ın kimlik bilincinden farklı bir bilinç. Tarihin köklerinden gelen kültürel bir şuur. Bizler Türkiye’de yaşadığımız için bunu tam olarak bilemiyoruz. Ne zaman yurtdışına gitsek bize karşı inanılmaz bir ilgi var. Bizlere sevgi gösteriyorlar. Bu duyguları ancak onlarla beraber olduğumuz zaman görebiliyoruz. İnşallah bundan sonra da birliğimiz beraberliğimiz daim olacaktır. Önemli olan bu faaliyetleri sürdürebilecek dirayete sahip olmak. Biz Üniversite olarak soydaşlarımızla, kardeşlerimizle bu tür etkinlikler yapmaya devam edeceğiz. Bugün nasılsa yarın da öyle olacak, inşallah bizden sonra gelenler de bu şekilde devam edeceklerdir. Türkiye Türkiye’den büyüktür. Sempozyumun Türk dünyasına hayırlı olmasını ve katkı sağlamasını diliyorum” diye konuştu.
Sempozyum açılış töreninden sonra İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ziya Avşar başkanlığında sempozyumun ilk oturumu gerçekleştirildi. Sempozyum açılış günü akşam, Sempozyum Gala Yemeği gerçekleştirildi. Gala yemeğine Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu, Altunhisar Belediye Başkanı Vedat Kirazcı, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Başkanı Menderes Demir, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ziya Avşar, sempozyum katılımcıları, İletişim Fakültesi akademik ve idari personeli katıldı. Gala yemeğinde, Kazakistan El-Farabi Kazak Milli Üniversitesi’nden sempozyuma katılan akademisyenler tarafından Başkan Emrah Özdemir’e, Rektör Prof. Dr. Hasan Uslu’ya, Vedat Kirazcı’ya ve Prof. Dr. Ziya Avşar’a Kazakistan milli kıyafeti olan “Çapan” giydirildi.
Sempozyum oturumları eş zamanlı olarak 3 ayrı salonda Cuma günü tüm gün, Cumartesi günü öğleye kadar devam etti. Cuma günkü oturumlardan sonra yurt dışından gelen katılımcılara yönelik Niğde’nin tarihi ve turistik yerlerini içeren Niğde gezisi, Cumartesi öğleden sonra da II. Türk Dünyası İletişim ve Sanat Sempozyumu’nun tüm katılımcılarına yönelik Kapadokya gezisi gerçekleştirildi.
Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021