Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ana Manşet » Kapadokya Bölgesi Nevşehir’den ibaret değil

Kapadokya Bölgesi Nevşehir’den ibaret değil

A - +

Ana Manşet - 22.12.2023 - 10:29

Kapadokya Bölgesi Nevşehir’den ibaret değil

Aksaray Milletvekili Ramazan KAŞLI; 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ile 2022 Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Teklifi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kapadokya Alan Başkanlığı Bütçesi üzerine Milliyetçi Hareket Partisi adına söz almış bulunmaktayım.

Kapadokya bölgesi, doğa ve tarihin iç içe geçtiği binlerce yıllık köklü medeniyetlerin izlerini günümüze taşıyan en güzel örneklerden biridir.

Kapadokya Bölgesi bugüne kadar klasik olarak bilinen Göreme – Avanos – Ürgüp’ten ibaret olmayıp; Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kayseri ve Kırşehir illerinin kapladığı çok geniş bir alanı ifade etmektedir.

Türkiye’nin en doğusu ile en batısının, en kuzeyi ile en güneyinin kavşak noktasında olan; Anadolu’muzun göz bebeği Aksaray’ımız 500 bine yaklaşan nüfusu ile, gurbetçisi, öğrencisi ile her gün gelişen ve büyüyen Organize Sanayi Bölgelerinde 300’ ün üzerinde fabrikada 20 bine yakın işçisi ve işvereni ile ve diğer tüm esnaf dalları ile ülkemizin önemli tarım, hayvancılık ve sanayi şehirlerinden biri konumuna gelmiştir.

Yakın zamanda faaliyete geçen Sultanhanı Organize Sanayi Bölgemiz ve Eskil Tuz Gölü Organize Sanayi Bölgemizin yanında diğer ilçelerimizde de yeni Organize Sanayi Bölgeleri kurulma aşamasında olup ayrıca Karkın beldemizde de Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgemiz faaliyete geçmiştir.

Aksaray Ticaret Borsası öncülüğünde kurulan 60 bin hayvan kapasiteli Aksaray Organize Hayvancılık Bölgesinde şu ana kadar alınan başvuru sayısı planlanan sayının 4 katına ulaşmıştır.

Hasandağ Aksaray ismiyle bir alan başkanlığı kurulmasını, ya da 2019 yılında Nevşehir bölgesinde kurulan Kapadokya Alan Başkanlığının Aksaray- Niğde- Kayseri ve Kırşehir illerimizi de kapsayacak şekilde sınırlarının genişletilmesini daha öncede bu kürsüden defaatle dile getirmiştim.

Alan başkanlığı kapsamına alınmasını önerdiğimiz bölgede yer alan Ihlara Vadisi bölgesine ulaşım ile ilgili sorunların çözüme kavuşturulması için Nevşehir Tuzköy de bulunan küçük çaplı havaalanının Ihlara- Derinkuyu- Güzelyurt bölgesine taşınarak isminin de “Uluslararası Kapadokya Turizm Havaalanı” olmasını talep etmekteyiz.

Bilindiği üzere hava yolu, metro ve demiryolu gibi raylı sistemler nüfusa paralel olarak ihtiyaca cevap vermektedir.

Kapadokya Bölgesinin ana damarı olan Nevşehir, Niğde ve Aksaray üçgeninde yer alan Ihlara Vadisi, Derinkuyu yeraltı şehri yakınlarında olup yeni Niğde Ankara otobanın geçtiği bölgededir.

Konumu itibariyle de bu 3 ilimize 50 ila 70 km mesafede bulunmakta ve bu üç ilimizin nüfusu toplam 1,5 milyona yaklaşmaktadır.

Başta Antalya olmak üzere ülkemize gezi ve ziyaret için gelen milyonlarca turistin üçte ikisinin Kapadokya bölgesini karayolu ile ziyaret etmekte olduğu ve büyüyen sanayisi ile yatırımcıların ulaşım ile ilgili yaşadığı zorluklar düşünüldüğünde bölgemizin uluslararası bir havaalanına olan ihtiyacı açık bir şekilde görülmektedir.

Örnek vermek gerekirse;

Şu anda Nevşehir Tuzköy Havaalanı’ndan İstanbul’a haftalık bir ya da iki uçak sefer yaparken, bizim önerdiğimiz “Uluslararası Kapadokya Turizm Havaalanı” faaliyete geçtiğinde İstanbul ve diğer metropoller ile uluslararası çok sayıda ülkeye düzenli olarak sefer düzenlenecektir.

Antalya ve Ankara Esenboğa Havaalanlarının trafik yükü de hafifleyecektir.

Bu projenin bölgemizin ekonomik kalkınmasını daha da güçlendirerek özellikle turizm ve sanayiye yapacağı katkı ile Türkiye Yüzyılında, ülkemizin Cumhur İttifakı ile stratejik hedeflerine ulaşılması noktasında önemli bir destek sağlayacağına inanmaktayız.

Kapadokya Alan Başkanlığının ve 2024 Yılı Bütçemizin Ülkemize, Milletimize hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, Genel Kurulu Saygıyla selamlıyorum.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021