Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ana Manşet » Kampüs, Öğrencilerle Güzel

Kampüs, Öğrencilerle Güzel

A - +

Ana Manşet - 18.10.2023 - 16:48

Kampüs, Öğrencilerle Güzel

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) ailesine bu yıl katılan öğrenciler için kampüsü ve şehri anlatan bir oryantasyon programı düzenlendi. Etkinlikte konuşan Rektör Prof. Dr. Alpay Arıbaş, öğrencilerin merkezinde olduğu bilimsel, sosyal ve kültürel aktiviteler düzenleyeceklerini, üniversiteyi öğrencilerin beklentilerine göre ve onlarla birlikte şekillendireceklerini söyledi.

– Öğrenciler Geldi, Üniversite Renklendi, Canlandı –

2023-2024 Eğitim-Öğretim döneminin başladığını ve öğrenciler kadar kendilerinin de heyecanlı olduğunu kaydeden Prof. Arıbaş, zorunlu olarak yüz yüze eğitimlere verilen aralara dikkat çekti. Bu sürecin duygusal anlamda yıpratıcı olduğuna temas eden ASÜ Rektörü, “Bir Koronavirüs salgını yaşadık ve bu süre boyunca öğrencilerimizden uzak kaldık. Tam ‘Salgın bitti, artık rahatladık’ dediğimiz bir dönemde, asrın felaketi depremleri yaşadık ve yine öğrencilerimizden uzak kaldık. Allah’a şükürler olsun sorunları önemli ölçüde aştık ve sizlere kavuştuk. İnanın, üniversite sizlerle güzel. Sizler yokken kampüs boş binalara dönüşüyor; tıpkı sonbaharda yapraklarını döküp kupkuru kalmış ağaçlar gibi… Sizin gelmenizle birlikte kampüse bahar geliyor, çiçekler açıyor, çimenler renkleniyor, binalar canlanıyor… Sizler olmazsanız buraların tadı tuzu olmuyor. Her şey sizlerle güzelleşiyor. Biz, sizleri görmekten dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz” dedi.

– Üniversiteler Sadece Ders Çalışılan Yerler Değildir –

Konuşmasında, üniversite yıllarının akademik gelişme, gezip görme, yeni kültürler ve ilgi alanları keşfetme süreçlerinin bütününü kapsadığını vurgulayan Rektör Alpay Arıbaş, Aksaray’ın ve kampüsün öğrencilere sunduğu imkânları anlattı. Aksaray’ın, Türkiye’nin ortasında, tüm ulaşım ağlarının bağlandığı kadim bir şehir olduğunu kaydeden Arıbaş, “Bu şehrin çok zengin bir tarihi ve kültürel birikimi var. Burası Selçuklu mirası bir şehir ve gezip görülecek çok önemli yerleri var. Ihlara Vadisi, Hasan Dağı, Sultanhanı… Aksaray, tabiat varlıkları açısından da eşsiz bir kent” dedi. Üniversitenin hayata hazırlanma merkezleri olduğuna vurgu yapan ASÜ Rektörü, şöyle devam etti: “Burası sadece ders çalışılan yer değildir. Burada hayata hazırlanacaksınız. Elbette her biriniz seçtiğiniz bölümlerinizde akademik faaliyetlerde bulunacaksınız. Ama bunlar tek başına sizi hayata hazırlamaz! Üniversite aynı zamanda kültürel anlamda da bireyleri hayata hazırlar.”

– Tüm Sosyal Donatılar Öğrencilerin Hizmetine Hazır –

Aksaray’la alakalı verdiği bilgilerin ardından kampüsten söz eden Rektör Prof. Dr. Alpay Arıbaş, dinlenme alanları, sosyal donatılar ve akademik ortamlara değindi. ASÜ kampüsünün, yeşillendirme açısından çok zor bir toprak yapısına sahip olduğunu ancak buna rağmen çok ciddi çalışmalar yapıldığını dile getiren Arıbaş, “GreenMetric verilerine göre ASÜ, ulusal ve uluslararası düzeyde en çevreci kampüslerden birisi olarak kabul ediliyor. Kişi başına düşen yeşil alan miktarı 25 metrekare civarında. Pek çok dinlenme alanı var. Bunun yanı sıra tüm sosyal tesislerimiz sizlerin hizmetinde olacak. Çok büyük bir kütüphanemiz var. Burada yaklaşık 110 bin basılı, 30 bin de elektronik kitap bulunuyor. Açık ve kapalı spor salonları, yarı olimpik yüzme havuzu, bisiklet sistemi var. Hepsi kullanıma hazır. Öte yandan bilimsel açıdan çok yetkin hocalarımızla derslere gireceksiniz. ASÜ, kendisiyle aynı dönemde kurulan üniversiteler arasında, bilimsel başarı anlamında ilk üçte yer alıyor” dedi.

– ASÜ’yü En Yükseğe Öğrencilerle Birlikte Taşıyacağız –

Yeni dönemde öğrencileri merkeze alan farklı programları uygulamaya alacaklarını ve bunların başında da bilimsel, sosyal ve kültürel faaliyetlerin geldiğini ifade eden Rektör Alpay Arıbaş, konuya dair şu bilgileri paylaştı: “Öğrencileri merkeze alan araştırma projeleri geliştiriyoruz. Bu sayede sizler bilimsel aktiviteleri yaşayarak öğreneceksiniz. Çeşitli proje takımları kuracağız. Teknopark kurulumu tamamlanmak üzere. Burada Ar-Ge ve bilimsel çalışmalar yapılacak. Sizlerin desteğiyle TEKNOFEST’lere katılım sağlayacağız. Hedefimiz en kısa sürede ASÜ adına bir roket geliştirip fırlatmak. Ayrıca dronlar için de projelerimiz olacak. Akademisyenlerimizle sürekli temas halindeyiz ve bu konuları istişare ediyoruz. Sizler, bilimsel aktivitelerin doğrudan içinde olacaksınız. Aynı şekilde sosyal ve kültürel faaliyetlerde de sizler özne olacaksınız. Birlikte çalışacağız, birlikte üreteceğiz ve ASÜ’yü en yüksek noktalara birlikte taşıyacağız.”

Rektör Arıbaş, öğrencilerin, yaşayacağı her sorunda kendisine rahatlıkla ulaşabileceklerini de söylediği konuşmasını, “Problemleri çözmek için bizler sizlerin her zaman yanında olacağız. Hepinizi sevgiyle kucaklıyorum” sözleriyle tamamladı. Program, üniversite ve şehirde farklı alanlarda hizmet veren kurum ve birim temsilcilerinin sunumlarıyla tamamlandı.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021