SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ana Manşet » Güvenli İnternet Medya Merkezi (GİMMER) kuruluyor

Güvenli İnternet Medya Merkezi (GİMMER) kuruluyor

A - +

Ana Manşet - 27.06.2024 - 21:25

Güvenli İnternet Medya Merkezi (GİMMER) kuruluyor

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kurulan Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Uyuşmazlık Çözüm Merkezi (TOBB UYUM) ile geliştirdiği ve dezenformasyonla mücadeleye “alternatif bir çözüm yolu” getirecek Güvenli İnternet Medya ve Tahkim Merkezi’ni (GİMMER) hayata geçiriyor.

Güvenli İnternet Medya ve Tahkim Merkezi (GİMMER) Başkanı, Türk İnternet Medya Birliği Başkan Vekili Av. Cüneyd Altıparmak yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kurulan Türk İnternet Medya Birliği’nin (TİMBİR) kendi üyeleri başta olmak üzere bu mecrada olan diğer haber sitelerinin bilgi düzensizliğinin bir parçası olmaması için çaba gösterdiğini belirtti.

Bunu hayata geçirmek için kısa adı GİMMER olan Güvenli İnternet Medya ve Tahkim Merkezi’nin kurulduğunu kaydeden Altıparmak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Uyuşmazlık Çözüm Merkezi (TOBB UYUM) ile ortak bir proje geliştirildiğini ifade etti.

Mekansal ve teknik alt yapının TOBB UYUM tarafından sağlandığı, GİMMER aracılığı ile TİMBİR üyeleri başta olmak üzere diğer internet medya mecralarındaki haberlere dair başvuru yapılabileceği bir merkez kurulduğunu söyleyen Av. Altıparmak ön görüşmeleri bir süredir devam eden GİMMER’de tarafların protokol imzalamak için 28 Haziran 2024 tarihinde bir araya geleceğini duyurdu.

Türkiye’nin ve Dünyanın ilk iletişim tahkim merkezi ve güvenli internet mecralarını belirleyen sivil yapısının kurulmuş olacağını vurgulayan Av. Altıparmak şöyle dedi:

“Bünyesinde uzman iletişim ve hukuk uzmanları yer alacak. Üyelerine dair konularda tahkim süreci işletilecek. Üye olmayan internet medya mecralarının ve mensuplarının içerikleri hakkında bağımsız rapor hazırlamak mümkün olacak. Bunun yanında GİMMER, dijital telif, alan adı uyuşmazlıklarının da çözümü için bir platform olacak. GİMMER üyelerine hukuki destek verecek, çeşitli eğitimlerle onları destekleyecek. Türk İnternet Medya Birliği bu yolla dezenformasyonla mücadeleye “alternatif bir çözüm yolunu” getirecek. Bunu TOBB UYUM’un birikimi ile harmanlayarak sunacak”

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021