SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ana Manşet » Farklı Sektörlerde Girişimci Olma İmkanı

Farklı Sektörlerde Girişimci Olma İmkanı

A - +

Ana Manşet - 16.11.2021 - 11:57

Farklı Sektörlerde Girişimci Olma İmkanı

İŞKUR Engelli ve Eski hükümlü vatandaşlarımızın kendi işini kurmaları, engellilerin Mesleki Eğitim ve Rehabilitasyonu, işe ve işyerine uyumlarının sağlanması için hazırlanacak projelere destek verecek.

FARKLI SEKTÖRLERDE GİRİŞİMCİ OLMA İMKANI

İlimizde, Aksaray Valiliği öncülüğünde; Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) ile kurum ve kuruluşların iş birlikteliğinde, dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan engelli ve eski hükümlü statüsündeki vatandaşlarımıza yönelik olarak bugüne kadar 270 vatandaşımız hibe desteği almaya hak kazanmıştır. Böylece, Aksaray ilimizde farklı sektörlerde iş yerlerini kurup kendi işlerinin patronu olarak iş gücü piyasası içerisinde yer aldılar.

Engelli ve Eski Hükümlü Statüsündeki Vatandaşlarımıza Yönelik 2022/1. Dönem Kendi İşini Kurma Desteği Başvuruları alınmaya başlamıştır. Bu doğrultuda Engelli statüsündeki vatandaşlarımıza 65.000 TL’ ye kadar, eski hükümlü statüsündeki vatandaşlarımıza ise brüt asgari ücretin 15 katına kadar hibe desteği sağlanabilecektir. Proje başvuruları 3 Aralık 2021 tarihine kadar devam edecektir.

Konuyla ilgili Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İI Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu bilgiler verildi; “Verilecek desteğin amacı engelli ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmasına ve engellilerin mesleki eğitim alarak istihdam edilmeleri ve rehabilitasyonlarına yardımcı olmaktır. İŞKUR’un www.iskur.gov.tr web adresinde yer alan başvuru rehberine göre hazırlanacak projeler kamu ve sosyal tarafların temsilcilerinden oluşan komisyon değerlendirmesi sonrası desteklenebilecektir.

DESTEKLENECEK PROJELER

1- Engellilerin kendi işini kurmalarına yönelik hibe desteği projeleri

2- Kendi işini kurmak isteyen engelliler proje başvurularını, 3 Aralık 2021 tarihi saat: 23:59’a kadar e-Devlet üzerinden online olarak yapmaları gerekmektedir. İI Müdürlüğü veya Hizmet Merkezlerine elden veya posta yolu ile yapılacak proje başvuruları kabul edilmeyecektir.

3 – Eski hükümlülerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler,

4 – Engellinin işe yerleştirilmesi, işe ve işyerine uyumunun sağlanmasına yönelik projeler,

5 – Engellinin iş bulmasını sağlayacak destek teknolojilerine yönelik projeler,

6 – Engellilerin istihdam edilebilirliklerini arttırıcı mesleki eğitimine yönelik projeler

7 – Korumalı işyeri desteğine yönelik projeler

SON MÜRACAAT TARİHİ 3 ARALIK 2021

Engellilere yönelik çalışma yapan bütün Sivil Toplum Kuruluşları, İşyerleri, Üniversiteler, Belediyeler ve Kamu Kurumları projelerini hazırlayıp 3 Aralık 2021 tarihi mesai saati sona erene kadar e-Devlet üzerinden online olarak yapmaları gerekmektedir. Ayrıca kendi işini kurmak isteyen eski hükümlülerin projelerini belirtilen tarihe kadar Adalet Bakanlığının Denetimli Serbestlik Müdürlüğü aracılığı ile bulundukları İllerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerimize iletmesi gereklidir.

Kimler Başvuru Yapabilir;

Engellilere yönelik çalışma yapan bütün Sivil Toplum Kuruluşları, İşyerleri, Üniversiteler, Belediyeler, Kamu Kurumları kendi İşini kurmak isteyen engelliler ve kendi işini kurmak isteyen eski hükümlüler.

Hibe desteğinden yararlanmak isteyen engellilerin aşağıdaki şartları son başvuru tarihi itibariyle taşıması gereklidir.

 

a) İŞKUR’a engelli kaydı olmak,

b) Bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerle kaybetmesi nedeniyle işgücünün en az % 40’ından yoksun olduğuna ilişkin “Sağlık Kurulu Raporuna” sahip olmak,

c) 18 yaşını tamamlamış olmak,

d) Hangi sebeple olursa olsun emekli olmamak,

e) İŞKUR’a herhangi bir borcu bulunmamak,

f) Kendi üzerine aktif olarak kayıtlı işyeri/işletme olmamak, (Proje başvuru rehberi yayım tarihi itibari ile proje konusu meslekte son bir yıl içerisinde terk mükellefi olmamak),

g) İşyerinin kurulacağı il sınırları içinde ikamet etmek,

h) Girişimcilik eğitim programı sertifikasına sahip olmak,

i) Kurulacak iş ile ilgili başka mevzuatlarda aranılan diploma, sertifika, izin vb. belgelere sahip olmak ve aranılan diğer şartlara haiz olmak,

j) Kendisine vasi tayini yapılmamış olmak,

k) Herhangi bir icra dosyası bulunmamak, (Komisyon tarafından kabul edilen projelerin sözleşme imzası öncesinde https://www.turkiye.gov.tr/adalet-icra-dosyasi-sorgulama adresinden kişinin icra dosyasının olup olmadığı sorgulaması yapılacaktır.)

 

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) bu yönde hazırlanan ve desteğe değer bulunan engelli projeleri için en fazla 65.000 TL, eski hükümlüler için brüt asgari ücretin 15 katına kadar (53.662,50TL) hibe verilecektir. İŞKUR’a kayıtlı, girişimcilik belgesi olan, 18 yaşından büyük, eski hükümlü veya en az %40 engelli olma şartlarının arandığı 2022 yılı 1. Dönem hibe programı için, hazırlanacak projeler için müracaatlar başlamış olup, detaylı bilgi Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünden, veya Detaylı bilgi için 0 382 213 50 92 numaralı telefona ulaşılabileceği gibi, ayrıca https://www.iskur.gov.tr/duyurular/2022-1-donemine-iliskin-engelli-ve-eski-hukumlu-proje-basvurulari-basladi/ internet adresinden de detaylı bilgi edinilebilir.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021