Whatsapp Hattı0552 513 68 80

SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Çiftçiye Göstermelik Destek Yerine, Mazotu Maliyetine Satacağız

Çiftçiye Göstermelik Destek Yerine, Mazotu Maliyetine Satacağız

A - +

Aksaray Haberleri - 11.04.2015 - 10:02

Çiftçiye Göstermelik Destek Yerine, Mazotu Maliyetine Satacağız

CHP Aksaray İl Başkanı Doğan Koşar yaptığı yazılı açıklamada; Ülkemiz Ve Aksaray’ımız dünyanın en verimli tarım alanlarıdır. 13 yıllık AKP iktidarı sonunda tarımda ithalatçı bir ülke haline geldik. Buğday, arpa, pamuk, soya, çeltik, saman satın alıyoruz. İki Trakya büyüklüğünde alan, çiftçinin emeğinin karşılığını alamaması nedeni ile ekilmekten vazgeçilmiştir. Tütün fabrikalarını sattılar tütünü öldürdüler. Şimdi şeker fabrikalarını satıp pancarı öldürmeye çalışıyorlar. 1980’de 16 milyon olan sığır 14 milyona indi. Manda, koyun geçi varlığımız yarı oranda azaldı.

Aksaray’da millet çoban sıkıntısı çekiyor. Su sıkıntısı çekiyor. Çiftçi ve hayvan üreticisi destekleniyor ancak destekler yetersiz. Girdiler değerlendirildiğinde devede kulak kalıyor. Çiftçi anaç koyundaki destek olan 20 TL’nin artırılmasını istiyor. Sıcak sütteki 3 kuruşluk desteğin artırılmasını istiyor. Yeme özel destek verilmesini bekliyor. Elmasın vergisini azaltan hükümetten, yemdeki %8 KDV’nin % 1’e indirilmesini bekliyor. Kuraklığın tarım sigortasına alınmasını istiyor. Kuyularının ruhsatlandırılmasını istiyor. İktidar partisi çiftçinin sesine kulak vermektense geçmiş dönemde bu konularda başarısız temsilcilerini milletin sesine kulak tıkayarak tekrar aday yapıyor.

Çiftçi gerçek dostu olan CHP’yi iktidar yaptığında, çiftçiye göstermelik destek yerine mazotu maliyetine satacağız. Gübredeki KDV’yi kaldırıp, tekelleşmeyi önleyerek gübreyi ucuzlatacağız. Bir tarım reformu ilan edeceğiz. Organize tarım bölgeleri kuracağız. Çiftçiye asgari ücrette geliri garanti edeceğiz. Et ve balık kurumunu tekrar canlandırıp çiftçinin et ve süt fiyatlarındaki söz ve karar yetkisini artıracağız. Birliklerini Güçlendireceğiz. Kooperatiflerde güçlerini birleştireceğiz. Şu andaki tarımsal destekler OECD ülkelerindeki desteğin yarısı kadardır. Dünyada tüm ülkeler çiftçiyi destekler. Desteklemediği takdirde çiftçi ayakta kalamaz. Biz ülkemizi tarımda ithalatçı olmaktan çıkarıp ihracatçı yapacağız.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
Reklam Bilgi0552 513 68 80 E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021