SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ana Manşet » Bilim Festivaline Hisar ve Ejder Yalçın Damga Vurdu

Bilim Festivaline Hisar ve Ejder Yalçın Damga Vurdu

A - +

Ana Manşet - 17.09.2023 - 8:57

Bilim Festivaline Hisar ve Ejder Yalçın Damga Vurdu

Aksaray Belediyesi Bilim Merkezi ev sahipliğinde TÜBİTAK ve Aksaray Valiliği’nin yürütücülüğünde cuma günü kapıları ziyaretçilere açılan 2. Aksaray Bilim Festivali’nde yerli savunma sistemimiz Hisar ve Ejder Yalçın damga vurdu. Ziyaretçiler Türkiye’nin ilk milli hava savunma füze sistemi olan Hisar ve askeri zırhlı aracı Ejder Yalçın’ı yakından inceledi.

Aksaray Belediyesi tarafından bu yıl 2’ncisi düzenlenen Aksaray Bilim Festivali, açıldığı günden itibaren yoğun ilgi görüyor. Çevre iller dahil Aksaray genelinden her yaştan ziyaretçinin geldiği Bilim Festivalinde yerli ve milli savunma sanayi ürünleri tanıtılıyor.

Çocukları ve gençleri bilim ve teknolojinin yenilikle buluşturan Aksaray Bilim Festivalinde her yaş grubuna uygun etkinliklerin yapılacağı etkinlik çadırları yer alıyor. Festival alanında kurulan 200’ün üzerinde çadırlarda bilimsel deneyler ve çocuklara yönelik eğlenceli etkinlik ve aktiviteler yapılıyor.

Aksaray Bilim Merkezi yanında 30 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilen festivalde, ülkemizin önde gelen savunma firmalarının aralarında bulunduğu 100 firma stant açtı. Festival boyunca Türk savunma sanayi firmaları tarafından üretilen araç, gereç, ürün ve hizmetlere ziyaretçilere tanıtıldı.

Bilim Festivalinde ziyaretçilerin en çok dikkatini çeken Türkiye’nin ilk milli hava savunma füze sistemi olan Hisar-0 ile Taktik tekerlekli askeri zırhlı araç Ejder Yalçın oldu. Ziyaretçiler askeri personeller kontrolünde Türk yapımı zırhlı personel taşıyıcı Ejder Yalçın ve Füze savunma sistemimiz Hisar hakkında bilgiler aldı. Yerli ve Milli savunma sistemlerimizi inceleyen 62 yaşındaki Necmi Yılmaz, “Devletimiz var olsun, milletimiz sağ olsun. Ülke olarak geldiğimiz bu noktayı görünce duygulanmamak elde değil. Bu araçları yapan mühendislerimizden ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan Allah razı olsun” dedi.

Festival süresince kurulan stantları ziyaret eden Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Milli Teknoloji Hamlesi vizyonu ışığında düzenlediğimiz Bilim Festivalimiz dolu dolu yaşanıyor. Festivalimize il dışından yoğun rağbet var.

Bilim festivalinde görüyoruz ki ülkemiz artık kendi teknolojisini geliştiriyor. Savunma sanayimizi ithal eden değil, ihraç eden bir Türkiye var.

Bilim Festivalimizde yetenekli birçok gencimizin geliştirdiği araç ve gereçleri görüyoruz. Millet olarak bu bizi mutlu ediyor. Geleceğimizi gençlerimiz inşa edecek. Bilim Festivali ile daha çok gencimizi bilim ve teknolojiyle buluşturmak ve yeni mucitlerin buradan ilham almalarını arzu ediyoruz.

Ayrıca Bilim Festivalimizde yerli ve milli füze savunma sistemimiz Hisar ve askeri zırhlı personel aracı Ejder Yalçın, ülkemizin gurur kaynağı olarak ziyaretçilerimizin dikkatini çekiyor” dedi.

Bilim ve teknoloji meraklılarının ilgi odağı haline gelen festivalde çocuklara yönelik gerçekleşen sahne şovlar festivale farklı renk kattı.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021