Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ana Manşet » Beşinci Kez En Çevreci Üniversitelerden Birisi Oldu

Beşinci Kez En Çevreci Üniversitelerden Birisi Oldu

A - +

Ana Manşet - 07.12.2023 - 19:01

Beşinci Kez En Çevreci Üniversitelerden Birisi Oldu

GreenMetric (Yeşil Ölçüm) platformu, 2023 yılının en çevreci üniversitelerini açıkladı. Bu yıl da listede yer alan Aksaray Üniversitesi (ASÜ), sıralamaya girebilen 98 Türk üniversitesi içinde, 2000 yılından sonra kurulan devlet üniversiteleri arasında ikinci oldu.

– Listeye Türkiye’den 98, Dünyadan Bin 183 Üniversite Girdi –

Endonezya Üniversitesi tarafından 2010 yılında kurulan GreenMetric platformu, dünya genelindeki üniversiteleri çevreci çalışmalar ve uygulamalar bakımından değerlendirmeye tabi tutuyor. Değerlendirmeler altı kriter ve 39 gösterge üzerinden yapılıyor ve oluşturulan sıralama kamuoyu ile paylaşılıyor. Platform, 2023 yılına ilişkin verileri açıkladı. ASÜ, bu yıl da hem Türkiye genelinde hem de dünya ölçeğinde en çevreci üniversitelerden birisi oldu. 2023 yılı listesine 98 Türk üniversitesi girebildi. ASÜ, 2000 yılından sonra kurulan devlet üniversiteleri arasında ikinci basamakta yer aldı ve önemli bir başarıya imza attı. Tüm devlet üniversiteleri sıralamasında 11’inci olan ASÜ, üniversiteler genel sıralamasında 15’inci basamağa yerleşti. Dünya genelinde ise ASÜ, listeye girebilen bin 183 üniversite arasında 208’inci oldu. ASÜ bu yıl, “Ortam ve Altyapı” kriterinde 1200, “Enerji ve İklim Değişikliği” kriterinde 1385, “Atık Yönetimi” kriterinde 1650, “Verimli Su Kullanımı” kriterinde 750, “Çevre Dostu Ulaşım” kriterinde 1475 ve “Eğitim ve Araştırma” kriterinde 1300 olmak üzere, toplam 7760 puan aldı.

– “Çevreci Çalışmalar Zaman İçinde Gelişerek Devam Edecek” –

ASÜ’nün üst üste beşinci kez GreenMetric listesine girdiğini ve çevreci yaklaşımlar konusundaki istikrarlı yükselişini sürdürdüğünü söyleyen Rektör Prof. Dr. Alpay Arıbaş, bu yıl da listede yer almaktan büyük bir mutluluk duyduklarını ifade etti. Hem ülke hem de dünya genelinde çok kıymetli bir noktada olduklarını dile getiren Prof. Arıbaş, “Değerlendirmeler evrensel kriterlere göre yapılıyor. Üniversitemiz çevreci bir altyapının oluşturulması, enerjinin verimli kullanılması, atıkların düzenli bertaraf edilmesi, bisiklet gibi çevreci ulaşım sistemlerinin yaygınlaştırılması ve ekolojik eğitim ve araştırma çalışmalarının sürdürülmesi alanlarında iyi işler ortaya koyuyor” dedi. Yapılan çevre düzenlemeleri ve ağaçlandırma çalışmalarının ardından kampüste kişi başına düşen yeşil alan miktarının 25 metrekareye yükseldiğini dile getiren ASÜ Rektörü, “Kampüste, en çevreci ulaşım araçlarından birisi olan bisiklet kullanımı 11 akıllı istasyonla devam ediyor. Öte yandan düzenli atık kontrolüyle 17 milyon litre suyu ve yaklaşık 3 bin 500 ağacı koruduk. Çalışmalar zaman içinde gelişerek devam edecek” dedi.

Rektör Alpay Arıbaş, açıklamasının son kısmında, çevreci çalışmalara kaktı sunan herkese teşekkür etti.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021